Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürük Nasıl Geçer

öksürüğe ne iyi gelir
öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğe Ne İyi Gelir

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte insan vücudunda istemsiz olarak bazı değişiklikler olmaktadır. Bu değişimlere bazen diğer mevsimlerde de rastlanabilmektedir. Örneğin vücudun boğaz ve göğüs bölümlerinde insan sağlığına olumsuz etki eden sağlık problemleriyle karşılaşılabilir. Vücut, kendisinde meydana gelen bu değişimlere çeşitli tepkiler verebilmektedir. Bünyeye göre şiddeti farklılık gösteren öksürüklerde bu tepkiler arasında yer almaktadır.

İnsan, çeşitli faktörlerden dolayı öksürmeye başladığı zaman paniğe kapılarak Öksürüğe ne iyi gelir? sorusuyla ilgili detaylı araştırma yapmaktadır. Her insan, doğal olarak sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olarak yaşamını sürmek istemektedir. Öksürüğe yakalanan insanlarda eski sağlıklarına kavuşabilmek için kimyasal maddelerle üretilen öksürük şuruplarını tercih edebilirler. Bu şurupları içmeyi sağlıkları için sakıncalı bulan insanlar ise bitkisel yollardan kendi ilaçlarını kullanarak öksürükten kurtulmak istemektedirler. Bu yazıda, öksürüğe iyi gelen tedavi yöntemlerinin yanı sıra gece öksürüğüne, şiddetli öksürüğe ve bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir sorularının yanıtları da incelendi.

Boğaz Ağrısına ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?

İnsanların yaşam kalitesini düşüren boğaz ağrısı ve öksürük problemine soğuk havalarda kendilerini halsiz eden inanların yanı sıra aşırı sigara içen insanlarda da sık rastlanmaktadır. Boğaz ağrısı ve öksürük gibi semptomlara farklı faktörlerde neden olabilmektedir. Boğazda yanma hissiyle başlayan boğaz ağrısına ve öksürüğe ne iyi gelir? Günümüzde birçok insanın yaşam kalitesini düşüren bu sağlık probleminden kısa süre içerisinde kurtulmak için birçok püf nokta mevcuttur.

kuru öksürük nasıl geçer
kuru öksürük nasıl geçer

Boğaz ağrısı ve öksürükten kısa süre içerisinde kurtulmak için evde hazırlanan bitki çayları içilebileceği gibi aktarlardan veya marketlerden satın alınan hazır bitki çayları da içilebilir.

Bir bardak suyun içerisine bir miktar tuz katıldıktan sonra boğaza gargara yapılması da hissedilir rahatlama sağlamaktadır.

Öğünlerde çorba gibi yumuşak besinlerin tüketilmesi de boğaz ağrısına ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Özellikle tavuk sulu çorba içilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

İnsanların en fazla merak ettiği hususlardan biriside balın öksürüğü geçirip geçirmediğidir. Bal, öksürüğe çok iyi gelmektedir. Özellikle ballı çay içilmesi boğazı yumuşatarak rahatlama sağlamaktadır.

Şiddetli Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Vücut olumsuz durumlara özellikle de akciğerdeki sağlık problemlerine karşı öksürük ile tepki vermektedir. Vücut, bu sayede toksinleri dışarı atarak kendisini temizleyip rahatlama sağlamaktadır. Öksürük bazı durumlarda ise normalden çok daha şiddetli olabilmektedir.

Peki, ‘Şiddetli öksürüğe ne iyi gelir?’ Bronşitin neden olduğu şiddetli öksürüğe kekik ve balın karıştırıldıktan sonra tüketilmesi çok iyi gelmektedir.

kekik bal karışımı öksürük nasıl geçer
kekik bal karışımı öksürük nasıl geçer

Üzerine karabiber ve tuz atılan limonun yenilmesi öksürüğü kestiği gibi nefesi de açmaktadır. Öksürüğünün bir türlü geçmediğinden şikayet edenler ise ananas suyu ve balı karıştırdıktan sonra ılık olarak içerlerse, öksürüklerinin kısa süre içerisinde kesildiğini fark edeceklerdir.

Soğuk algınlığının neden olduğu öksürüğe ise portakal suyunun içerisine badem parçaları katıldıktan sonra içilmesi çok iyi gelmektedir. İnatçı öksürüğü olanlar ise boğazlarını rahatlatmak için ılık süt ve balı karıştırarak içmelidir. Karabiber çayının içilmesi ise hem aşırı öksürüğe, hem de ağır öksürüğe çok iyi gelmektedir.

öksürük için bıldırcın yumurtası bal süt
öksürük için bıldırcın yumurtası bal süt

Astımın neden olduğu öksürük için ise özel bir kür hazırlanmalıdır. Bu kürün hazırlanması için bıldırcın yumurtası kırıldıktan sonra üzerine bal ve süt ilave edilerek tüketilmelidir.

Reflünün neden olduğu öksürüğe ise elma sirkesi ya da zencefil kökü çok iyi gelmektedir.

Gıcığın neden olduğu öksürük için ise en iyi seçenek ılık bir duş alınmasıdır. Hava buharı da öksürüğün kesilmesine yardım etmektedir.

Alerjinin neden olduğu öksürük için en iyi karışım limon suyu ve balın karıştırılmasıyla elde edilen doğal kürdür.

zencefil öksürüğe iyi gelir
zencefil öksürüğe iyi gelir

Faranjitin neden olduğu öksürüğe kimyon, kekik, sirke ve su kaynatıldıktan sonra gargara yapılması çok iyi gelmektedir. Hırıltılı öksürüğe ise uzmanlar tarafından zencefil, sarımsak ve okaliptus yağı tavsiye edilmektedir.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Dünyaya gözlerini açalı kısa bir süre olmuş mini minnacık bebeklerin öksürük gibi bir sağlık problemi yaşaması sadece anne ve babalarını değil, herkesi üzmektedir. Bebeklerde görülen öksürüğün nedenleri arasında grip ve nezle ön plana çıkmaktadır.

bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir
bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir

Peki, ‘Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?’ Bebekler öksürdüğü zaman uykularını yeterli almalarına ve dinlenmelerine önem verilmelidir. Ayrıca anne sütünü daha fazla almalıdırlar. Doğranan soğanların bir kapta kaynatılması da İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen bir kürdür. Boğazı yumuşatan ve rahatlatan pekmez de öksürüğe iyi gelmektedir. Tüketilecek sıvının içerisine bal ve pekmez ilave edilmesi de öksürüğün kesilmesinde oldukça etkilidir.

Gece Öksürük Nasıl Geçer

İnsan için dinlenme saatleri olan gece saatlerinde tutan öksürük insanı rahatsız ettiği gibi uyku düzenini de bozduğundan dolayı yeterince dinlenmenin önünde ciddi bir engeldir. Peki, ‘Gece öksürüğüne ne iyi gelir?’ Vicks merheminin ayaklara sürülmesinden sonra kalın bir çorap giyilmesi öksürüğün kesilmesine yardımcı olmaktadır.

gece öksürük nasıl geçer
gece öksürük nasıl geçer

Nezlenin neden olduğu öksürüğe sigara içilmemesi ve bol miktarda su tüketilmesi çok iyi gelmektedir.

Ateşten kaynaklanan öksürüğe nane, limon kaynatılması şifa olduğu gibi sütle balın karıştırılarak içilmesi de çözüm olmaktadır. Ayrıca ıhlamurun mucizevi etkilerinin de öksürüğe çok iyi geldiği bilinmektedir.

Bebeklerini emziren anneler için öksürüğün en iyi ilacı bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezinin yenilmesidir.

Öksürük yeni başladıysa üzüm ve bademin bol tüketilmesi en sağlıklı tercih olacaktır.

Balgamın neden olduğu öksürük ile ıhlamur çayı içerek mücadele etmek en sağlıklı çözümler arasında yer almaktadır.

Öksürüğün nedeni grip ise kuşburnu çayı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Gece saatlerinde tutan gıcıktan dolayı öksürülüyorsa bitki çayına bal katıldıktan sonra içilmelidir.

Öksürük Nasıl Geçer

öksürüğe iyi gelen bal karabiber karışımı
öksürüğe iyi gelen bal karabiber karışımı

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Öksürüğe bitkisel tedavi yöntemleri ile de şifa bulunabilir. Özellikle kuru öksürüğe hangi bitkisel tedavinin iyi geldiği internette çok sık araştırılmaktadır. Karabiber ve balın karıştırılarak yenilmesinin kuru öksürüğe çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu karışımın yenilmesinin ardından süt içilmesi de kuru öksürüğün kesilmesini hızlandıracaktır. Yine dut pekmezine karabiber döküldükten sonra yenilmesi de kuru öksürüğün kesilmesinde etkili bitkisel tedaviler arasında yer almaktadır.

Öksürme esnasında balgamın gelmediği öksürüğe kuru öksürük adı verilmektedir. İbrahim Saraçoğlu kuru öksürük için kaynatılmış süte 8 adet gül hatmi ilave edilerek demlendikten sonra günde iki defa içilmesini tavsiye etmektedir.

Hamilelik sürecinde kuru öksürüğe yakalanan anne adayları ise ılık suyun içerisine limon ve bal ilave ettikten sonra içmelidir.

limon bal ılık su öksürüğe iyi gelir
limon bal ılık su öksürüğe iyi gelir

Balgamlı öksürüğe iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri hakkında araştırma yapan İbrahim Saraçoğlu, balgamlı öksürükle mücadelede farklı bir yöntem geliştirmiştir. Yarım litre suyun içerisine kırılan keçiboynuzları kaynatıldıktan sonra bu su içilirse vücut balgamı hızlı bir şekilde atacaktır. Bu su aynı zamanda gıcıktan kaynaklanan öksürüğü de çok iyi gelmektedir.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel tedaviler hakkında Feridun Kunak’ta araştırmalar yaparak bitkisel tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Feridun Kunak tarafından geliştirilen bitkisel tedavi yönteminde zencefil, kuşburnu, limon kabuğu, tarçın ve karabiber bir miktar suyun içerisinde kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilmelidir.

Evde doğal bir öksürük şurubu hazırlamak için karaturp ve zencefilli suya limon suyu ve dut pekmezi katılmalı ve elde edilen bu karışım içilmelidir.