Öğle Yemeği Neden Önemlidir

Öğle Yemeği Neden Önemlidir
Öğle Yemeği Neden Önemlidir

Öğle yemeğinde tüketilen besinlerle vücut dengesini korumaktadır. Fiziksel ve zihinsel olarak performansınızın yükselmesine neden olur. Öğleden sonra halsizlik ve enerji yoksunluğunu engeller ve kendimizi daha enerjik hissetmemizi sağlar. Öğle yemeğini atlamak, öğleden sonraki saatlerde kan şekerinin ciddi miktarda düşmesine neden olur. Bu nedenle akşam yemeğinde daha fazla besin tüketmenize neden olur.

Öğle Yemeğinin Yeri ve Önemi Nedir
Öğle Yemeğinin Yeri ve Önemi Nedir

Öğle Yemeğinin Yeri ve Önemi Nedir

Yoğun iş temposu, yetiştirilmesi gereken günlük işler veya toplantılar derken, birçoğumuz öğle yemeğini atlıyoruz veya ayaküstü geçiştiriyoruz. Öğle yemeği, günlük beslenme düzenimizin en önemli öğünlerinden biridir. Gün boyunca sarf etmiş olduğumuz efor, zihinsel ve fiziksel olarak performansı birebir etkilemektedir.

Öğle yemeğini yetersiz ve bilinçsiz şekilde tüketmek, gün sonunda halsiz kalmamıza, gün içerisinde stres düzeyimizin artmasına, akşam ve gece daha fazla besin tüketmemizi ve hatta kilo almamıza bile neden olmaktadır.

Öğle Yemeğinin Faydaları Nelerdir
Öğle Yemeğinin Faydaları Nelerdir

Öğle Yemeğinin Faydaları Nelerdir

  • Öğleden Sonra Yaşayacağınız Stresi Azaltır : Öğle yemeğinin atlamak, öğleden sonraki saatlerde kan şekerinizin ciddi miktarda düşmesine neden olmaktadır. Kan şekerinizin düşmesi ise kendinizi daha yorgun ve sinirli hissetmenize neden olur.
    Öğle yemeğinde alınacak kalori ve tüketilen sıvı, gün içerisinde kan şekerinizin dengelenmesini ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.
  • Fiziksel ve Zihinsel Performansınızın Artmasını Sağlar : Düzenli beslenmenin, fiziksel ve zihinsel olarak performans açısından olumlu etkisi yapılan bir çok bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Gün içerisinde almış olduğumuz kalori ve besin öğelerinin güne dengeli dağılması, gün içerisindeki konsantrasyon ve dikkat süremizi de etkilemektedir. Öğle yemeğini atlayarak uzun süre aç kalmak, kan şekeri dengesini olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda odaklanma ve dikkat süreside kısalmaktadır. Öğle yemeği, öğleden akşama kadar geçen sürede dikkatimizin daha uzun sürmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda, öğle yemeğini atlamak iş kazası gibi birçok kazalara neden olmuştur. Kısacası öğle yemeğini atlamamak kendinizi sadece iyi hissettirmez aynı zamanda oluşabilecek iş kazası vb. gibi kazaların önüne geçmemizi sağlar.
  • Kilo Almanızı Engeller : Gün içerisinde aç kalmak, öğle yemeğini atlamak, akşam öğününüze kadar kan şekerinizin yüksek miktarda düşmesine neden olmaktadır. Bu sebeple akşam yemeğinde ve uyku saatinize kadar daha fazla besin tüketmenizi sağlar. Aynı şekilde daha kısa sürede fazla besini aynı anda tüketmenize neden olur. Bu durumda da kilo almanıza neden olacaktır.
  • Öğleden Sonra Oluşabilecek Halsizlik ve Enerji Yoksunluğunu Engeller : Çalışan bireylerin birçoğu öğleden sonra motivasyon düşüklüğü, halsizlik ve stres gibi birçok problemden şikayetçi olmaktadır. Düzenli ve dengeli bir öğle yemeği kan şekerinizin dengeli olmasını sağlar. Stres hormonu olan ‘kortizol’ seviyeleri üzerinde de olumlu etkiler yaratmaktadır. Bu sebeple öğle yemeği tüketmek gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.
Öğle Yemeğinde Ne Yemeli
Öğle Yemeğinde Ne Yemeli

Öğle Yemeğinde Ne Yemeli

Uzmanlar tarafından öğle yemeği olarak doyurucu ve hafif besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Bakliyat, sebze, kırmızı et, yoğurt, salata ve ekmek, makarna veya pilav gibi seçeneklerin yanı sıra salata ve bir miktar karbonhidrat tüketilmesi öğle yemeği açısından yeterli ve dengeli olacaktır.