Nar Ekşisi Kilo Aldırır Mı

nar ekşisi kilo aldırır mı
nar ekşisi kilo aldırır mı

Nar çok sevilen ve birçok kişi tarafından tüketimi sağlanan meyvelerden biridir. Narın lezzetli olmasıyla birlikte çok faydalı bir besin olduğu da uzmanlar tarafından sık sık tekrar edilmektedir.

Vücudun sağlıklı kalabilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü olması için düzenli bir şekilde tüketilmesi oldukça önemlidir. Nar yalnızca iç organlara ve genel sağlığa değil ayrıca cilt için de faydalı meyvelerden biridir. Narın faydaları bu sebeple aslında saymakla bitmiyor.

Düzenli olarak nar tüketimi sağlayan kişiler kolay kolay hasta olmaz. Antioksidan bakımından zengin olan nar vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Bu nedenle de biz de çok merak edilen sorulardan olan “nar kilo aldırır mı?, nar kilo yapar mı?” Konuları ile ilgili ayrıntılı bilgileri sizler için derledik. Nar ekşisi kilo aldırır mı? İşte tüm detaylar..

Nar Kilo Aldırır Mı

Nar herkes için oldukça faydalı meyvelerden biridir. Özellikle de kış mevsiminde nar tüketimi çok daha fazla olmaktadır. Mineral ve vitamin zengin olan nar lezzetli de olmasından dolayı çok fazla kişi tarafından da sevilmektedir. Lifli meyveler arasında sayılan nar uzun bir süre tok kalmaya yardımcı olmaktadır. Yine birçok kişi nar kilo aldırır mı? Diye merak etmektedir.

Fakat tam tersi nar uzun süre tokluk hissiyatı yaratmasından dolayı kilo vermeye yardımcı olacaktır. Özellikle de kilo vermek isteyen kişiler için meyvelerin geneli şeker olmasından dolayı yine de meyve tüketimi sağlarken porsiyon kontrolünde dikkatli olunması önerilir. Nar kalori açısından düşüktür. Fakat aşırı derecede tüketilmesi durumunda vücuda giren kalori artış göstereceğinden dolayı kilo artışına neden olacaktır. Bu nedenle de tüm meyvelerde olduğu gibi narın da tüketiminde beslenme önerilerinden fazla tüketmemek daha doğru olacaktır.

Nar Ekşisi Zayıflatır Mı

Diyette direk olarak nar ekşisi kilo verdiren bir sos değildir. Aksine hazır olarak satılan nar ekşileri aşırı derecede tüketilmesi durumunda içeriğinde şeker olmasından dolayı kilo artışına neden olabilir. Narın faydaları oldukça fazladır fakat kilo verme döneminde dikkatli tüketilmesi önerilir.

Nar Ekşisi Kilo Aldırır Mı

Yukarıda da belirtiği gibi diyet döneminde nar ekşisi tüketilmesi önerilmemektedir. Özellikle de paket olarak satılan nar ekşileri kilo aldırır diyebiliriz.

nar ekşisinin faydaları nelerdir
nar ekşisinin faydaları nelerdir

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir

  • Prostat kanseri hücrelerinin büyümesinin önüne geçerek kanseri önler.
  • Kan basıncının azaltan özelliği sayesinde tansiyon düşürmeye yardımcı olur.
  • Türkiye’de pek çok kişide meydana gelen şeker hastalığına karşı insülin direncini azaltır ve kan şekerinin düşmesine neden olur.
  • Bağırsaklardaki iltihap seviyesinin düşmesiyle birlikte sindirim sistemine iyi gelir.
  • Özellikle de yoğun stresli işlerde çalışan kişiler için içeriğinde yer alan antioksidanlar büyük derecede önem taşır. Çünkü nar ekşisi hafızanızın da taze kalmasına fayda sağlar.
  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen osteoartrit, romatoid artrit, osteoporoz ve artrit kemik rahatsızlıkları için de önleyici özelliğine sahiptir.
  • Arterlerin büyümesi ve kalınlaşmasının önüne geçmesiyle birlikte kan akışının iyileşmesine yardımcı olan nar ekşisi; C, E ve K vitamini içermesinden dolayı vücuda güç de vermektedir.
  • Nar ekşisi faydaları ciltte de kendini göstermektedir. Nar ekşisinin cilde faydaları ise sivilce ve sivilce lekeleri de sınırlı değildir. Deride yaratmış olduğu gençleştirici etki de kendini göstermektedir. Ciltte üretimi oldukça önemli olan kolajen ve elastik üretimini artış gösterdiği için cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olur ve kırışıklıkların azalmasını sağlar.
  • Nar, cinsel performansı arttırır ve doğurganlığa iyi gediği de bilinmektedir. Aynı zamanda spor yapan kişilerde de dayanıklılık vermesinden dolayı performansı arttırdığı görülür.