Nane Limon Çayı Faydaları Nelerdir

nane limon çayı faydaları nelerdir
nane limon çayı faydaları nelerdir

Nane limon çayı iyileştirici etkisinden dolayı alternatif tıp tarafından çok sık kullanılan doğal tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Hoş bir aromaya sahip olan nane limon çayı, sağlığa olan faydalarıyla bağışıklık sistemini güçlendirmekte, çağımızın hastalığı strese çok iyi gelmekte, halsizliği ve bitkinliği ise gidermektedir.

Nane limon çayının en önemli avantajlarından birisi de her mevsim tüketebilme imkanı olmasıdır. Vücut direnci düştüğünde, özellikle de gribal enfeksiyonlara yakalanıldığı zaman iyileşme süreci hızlı olmuyorsa ve sık aralıklarla hasta olunuyorsa nane limon çayının gücünden mutlaka istifade edilmelidir.

İnsanlar genellikle hasta olduğu dönemlerde nane limon çayını içmeyi tercih etmektedir. Ama yumuşak bir aromaya sahip olan ve nane limonun ferahlığını bir araya getiren nane limon çayının özellikle kış mevsiminde düzenli tüketilmesi, gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalıktan korumaktadır. Ayrıca hastalık sürecinde de vücudun çok kısa süre içerisinde toparlanmasına yardımcı olmaktadır.

Nane limon çayının hazırlanması ise son derece basit ve pratiktir. Taze veya kuru nane suya atıldıktan sonra bu suyun içerisine limon dilimleri katılmalı ve yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Artık hazır olan nane limon çayı şifa niyetine afiyetle içilmelidir.

Peki, insanı kendi kendisinin doktoru yapabilecek kadar sağlığa faydalı olan nane limon çayı faydaları nelerdir? Nane limon çayının sağlığa olan tüm faydalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

nane limon çayı nasıl demlenir
nane limon çayı nasıl demlenir

Nane Limon Çayı Nasıl Demlenir?

Nane limon çayı demlemek için öncelikle taze veya kuru naneye gereksinim vardır. Taze nane yapraklarının bitki olmasından dolayı toz halinde olan kuru nane ile nane limon çayının demlenmesi daha fazla tercih edilmektedir. Bir buçuk su bardağı su bir cezvenin içerisine konulduktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı kuru nane katılır. Nane limon çayı taze naneden demlenecekse de sadece 1 dal taze nane katılmalıdır. Küçük küçük dilimlenen yarım limonda cezveye atıldıktan sonra ocağa alınan cezvedeki su kaynamaya başlayınca hafifçe karıştırılır ve daha sonra cezve ocaktan alınır. Nane limon çayının demini alması için yaklaşık 3 dakika beklendikten sonra nane limon çayı süzgeçten geçirilmelidir. Artık içime hazır olan nane limon çayının tadını acı bulanlar ise tatlandırmak için içerisine 1 çay kaşığı şeker katabilirler. Şeker yerine balda tercih edilebilir. Bir tür bitki çayı olan nane limon çayının ılık içilmesinin sağlığa daha faydalı olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Nane limon çayına eklenen bir dilim zencefil ise bu çaya aromatik bir tat verecektir.

Nane Limon Çayının Faydaları

İnsanlar, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel hastalıklara yakalandığı zaman hızla iyileşmek için hemen nane limon çayı tüketmeye başlamaktadır. Nane limon çayı, boğaz enfeksiyonlarında ise boğazı yumuşatarak rahatlatmakta ve hastaya kendisini daha iyi hissettirmektedir. Uzmanlar, nane limon çayının her gün 1-2 fincan düzenli olarak içilmesinin sağlığa oldukça faydalı olduğunu ifade etmektedir. Ancak nane limon çayını günlük 2 fincandan fazla içmemeye çok dikkat etmelidir. Nane limon çayının aşırı tüketilmesi özellikle rahim içi zarında bulunan hücreleri tahrip ederek hamile kalma şansını düşürmektedir.

nane limon çayı neye iyi gelir
nane limon çayı neye iyi gelir

Nane limon çayının sağlığa faydaları ise şöyledir;

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Nane limon çayını düzenli tüketenler, nane limon çayının sağlığa etkisinin çok fazla olmadığını düşünüyorlarsa kesinlikle yanılmaktadırlar. Nane ve limonu buluşturan nane limon çayı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi vücuttaki her türlü hasarın onarılmasına da yardımcı olmaktadır. Nane limon çayının vücudun baştan aşağı temizlenmesinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca beyaz kan hücrelerinin gücünü artırarak birçok hastalıktan korumaktadır. Kış ayları geldiği zaman sıkça grip olduğundan şikayet edenlerin gripten korunmak, grip olunduğunda ise iyileşme sürecini hızlandırmak için nane limon çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Vücudu hastalıklara karşı bir kalkan gibi koruyan bağışıklık sisteminin güçlü olması içinde nane limon çayı içilmesi ihmal edilmemelidir.

Kasları Gevşetir & Sakinleştirir

Günümüzün yoğun tempolu yaşantısı insanı bedenen, zihnen ve ruhen yorgun düşürmekte ve bu da stresi tetiklemektedir. Stres ise çoğu zaman uyku problemini beraberinde getirmektedir. Nane limon çayının içeriğinde barındırdığı mineraller insanı sakinleştirdiği ve kasları gevşettiği için uyku kalitesini artırmakta ve stresi yok etmektedir. Aynı zamanda kasları gevşetici etkisi kas sıkışmalarını ve gerginliklerini de engellemektedir. Nane limon çayı zihin karışıklığını gidererek zihinsel yorgunluğu engellediği için uykuya dalmayı da kolaylaştırmaktadır. Nane limon çayının bu faydalarından istifade edebilmek için ölçülü tüketmeye çok dikkat edilmelidir.

Baş Ağrısını Dindirir

Nane limon çayının baş ağrısına iyi gelip gelmediği en fazla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Günlük yaşam içerisinde dinmeyen baş ağrıları birçok kişi için çok büyük sorun oluşturmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında genellikle stres ve kaygı yer almaktadır. Gün içerisinde baş ağrısı problemiyle karşılaşıldığı zaman ağrı kesici ilaçlar alınarak baş ağrısı hafifletilmeye çalışılmaktadır.

Baş ağrısını hafifletmek için ilaç almayı sevmeyen ya da gereksiz görenler ise nane limon çayı içerek baş ağrısını hafifletecekleri gibi sakinleşerek günün tüm stresinden kurtulabilirler. Nane limon çayı düzenli olarak tüketildiği zaman beyindeki kan damarlarını gevşetmekte ve tüm vücudu da rahatlatmaktadır. Nane limon çayının tadını ekşi bulanlar ise bu çayı tatlandırmak için içerisine 1 çay kaşığı bal katabilirler.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir & Yüksek Ateşi Düşürür

Nane limon çayının yüksek ateşi düşürücü etkisi vardır. Ateşin yükselmesi bağışıklık sisteminin vücuttaki bakteri ve mikroplarla savaştığının göstergesi olsa da yüksek ateş sağlığı tehdit edebilmektedir. Bu nedenle de yüksek ateşin düşürülmesi için gerekli müdahale yapılmalıdır.

Damağa çok hoş gelen bir aromaya sahip olan nane limon çayının içeriğinde sağlığa çok faydalı güçlü bileşenler bulunmaktadır. Nane limon çayı özellikle burun tıkanıklığına ve balgama çok iyi gelmektedir. Kış aylarında çok sık hastalananlar ile iyileşme süreci çok uzun sürenlerin nane limon çayını düzenli tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Nane limno çayı vücuttaki birçok ağrının hafiflemesinde de oldukça etkilidir.

Boğaz enfeksiyonlarına ve ağrılarına karşı en güçlü doğal yöntemler arasında nane limon ve bal karışımı gelmektedir. Kronik öksürük ve alerjik reaksiyonlarla mücadelede de nane limon çayının gücünden mutlaka yararlanılmalıdır.

Nane limon çayının tadından hoşlanmayanlar dahi grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadelede bu doğal tedavi yöntemini denemelidir.

Adet Sancılarını Hafifletir

Etkili bir kas gevşetici olan nane limon çayı insanı rahatlatmaktadır. Vücutta kaslar daraldığı zaman ağrı ve sancıların şiddeti daha da artmaktadır. Nane limon çayının kas gevşetici ve rahatlatıcı etkisi adet dönemlerinde görülen şiddetli sancıları hafifletmektedir. Adet dönemlerindeki şiddetli sancıları hafifletmek için ilaç almak istemeyenler, alternatif tıp tarafından doğal bir ağrı kesici olarak nitelendirilen nane limon çayını içmeyi ihmal etmemelidir.

Kan Dolaşımını Düzenler & Kan Şekerini Dengeler

İnsanlar günlük yaşam içerisinde içeriğinde çok fazla kafein barındıran çay, kahve gibi içecekleri bol tüketmektedir. Ancak bu tür kafein içeren içecekler kalp ritmini bozmakta ve vücudun genel işleyişini bozarak sağlığı olumsuz etkilemektedir. Çay ve kahve tüketiminin kalp sağlığına ve vücudun genel işleyişine olan olumsuz etkilerini azaltmak için nane limon çayı bu tür içeceklerin yerine tercih edilebilir.

Nane limon çayı aynı zamanda kan şekerini dengelemekte ve kandaki pH değerini de düzenlemekte oldukça etkilidir. Yine kanı temizleyerek vücudun genel sağlığını desteklemektedir. Gün içerisinde veya gün sonunda fazla tüketmemek koşuluyla nane limon çayı içilerek vücuttaki kan dolaşımı dengelenebilir.

Kusma ve Mide Bulantısını Engeller

Kış mevsiminde görülen gribal enfeksiyonların iyileşme sürecinde oldukça etkili olan nane limon çayı mide bulantısı ve kusmanın engellenmesinde de bir o kadar etkilidir. Sıkça yaşanan mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerin yanı sıra mide ağrılarına karşıda nane limon çayı tüketilerek midenin rahatlamasına yardımcı olunabilir.

Nane limon çayının aç karnına içilmesi ise mide sağlığını olumsuz etkileyen zararlı gazları dışarı atmaktadır. Ayrıca nane limon çayının aç mı ya da tok mu karnına içilmesi gerektiği de çok fazla sorgulanmaktadır. Bu durum nane limon çayının hangi amaçla içildiğinin yanı sıra bünyeye bağlı olarak değişmektedir. Örneğin nane limon çayı gazın giderilmesi için içilecekse aç karnına içilmesi daha etkili olsa da midesinde sağlık problemi olanlar için aç karnına tüketilen limon mideyi olumsuz etkileyebilmektedir.

Sık hastalananlar, midesi bulananlar veya seyahat ederken midesinden dolayı tedirginlik hissedenler nane limon çayını düzenli tüketerek bu şikayetlerinden kurtulabilirler.

İdrarı Söker

Sindirim sisteminin ve vücudun işlevlerini sağlıklı olarak yerine getirmesinde bitki çayları ile alternatif tıp tarafından tavsiye edilen doğal tedavi yöntemleri oldukça etkilidir. Mide ve bağırsaklarda sağlık problemi yaşanması riski ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Ancak sağlıksız ve dengesiz beslenme tarzı nedeniyle mide ve bağırsak problemleri genç yaşlarda çok sık görülmeye başlanmıştır. Yine vücutta zamanla biriken zararlı toksin maddeler sindirim sisteminde sağlık problemlerini tetiklemektedir. Özellikle mide ve bağırsak problemleri yaşayanlar haftada birkaç defa nane limon çayı içmeyi ihmal etmezlerse, mide ve bağırsaklarda görülen sağlık problemlerini çok sık yaşamayarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirler.

Kilo Verdirir

Nane limon çayı vücuttaki fazla kilolardan kurtulmak içinde en sağlıklı doğal yöntemlerden biridir. Vücudun direncini artırdığı ve insana ferahlık verdiği gibi kilo verme sürecinde de zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişmektedir. Nane limon çayı metabolizmayı hızlandırmakta ve vücuda daha hızlı yağ yaktırmaktadır. Kilolarıyla başı dertte olanların, diyet programına uyamayanların ve zayıflamak isteyenlerin ama bir türlü bir diyet programına başlayamayanların zayıflamak için sağlıklı ve dengeli beslenmeleri ile her gün 1 fincan nane limon çayı içmeleri yeterlidir.

Mideyi yoran veya mide sağlığını olumsuz etkileyen besinler tüketildiği zaman nane limon çayının içilmesi mideyi rahatlatmaktadır. Yine güne zinde başlamak içinde sabah kahvaltısından sonra nane limon çayı içilmelidir.

Diş Ağrısını Keser

Etkili bir doğal ağrı kesici olan nane limon çayı, diş ağrısını hızla kesmektedir. Bu nedenle özellikle diş hekimi fobisi olanlar, geçicide olsa diş ağrısından kurtulmak ve rahatlamak için nane limon çayı içmeyi tercih etmektedir. Yemek yenildiği veya bir şey içildiği esnada dişlerde ve diş etlerinde can alıcı bir sızı hissedilmesi olayına çok sık rastlanır. Böyle anlarda nane limon çayının içilmesi sızıyı hızla kesmektedir.

Ağız içerisini temizleyerek rahatlatan nane limon çayı şişme, iltihap ve diş eti problemlerine çok iyi gelmektedir. Diş ağrısının kesilmesi için nane limon çayı doğrudan  içilebileceği gibi pamuk aracılığıyla ağrı hissedilen bölgeye nane limon çayının uygulanması ağrıyı ya da sızıyı hızla kesmektedir.

Diş ağrısına ne iyi gelir başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Nane Limon Çayını Kimler İçmemeli?

Nane limon çayı her ne kadar bitki çayı olsa da tüketirken ölçülü olmaya çok dikkat edilmelidir. Çünkü nane limon çayının aşırı tüketimi çeşitli sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bir fincan nane limon çayının içilmesinin dahi vücuda çok büyük bir etkisi olmaktadır. Bu nedenle nane limon çayının aşırı tüketilmesinin sağlğa faydadan daha fazla zararı olmaktadır.

Yine bazı sağlık problemi olanların nane limon çayından uzak durması gerekmektedir. Özellikle reflü, ülser, gastrit gibi mide sağlığı problemi yaşayanların nane limon çayını içmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca karaciğer, siroz gibi sağlık problemi yaşayanların nane limon çayı tüketiminden kaçınması gerekmektedir. Bu tür sağlık problemlerinde interferon tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Nane limon çayının hamilelik sürecinde içilmesi de uzmanlar tarafından önerilmez. Çünkü nane limon çayının aşırı tüketimi rahim kasılmalarına neden olmaktadır.

Alerjik bünyeye sahip olanlar, kronik hastalığı olanlar, bebeklerini emziren anneler ve herhangi bir sağlık probleminden dolayı düzenli ilaç kullananlar da uzman bir hekime danışmadan nane limon çayı içmemelidir.

Nane Limon Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden dolayı bağışıklık sistemini çökerten rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir.

Kan dolaşımını hızlandırdığı ve kan şekerini dengelediği için diyabet hastalığının semptomlarını hafifletmektedir.

Nane limon çayı sinirleri sakinleştirdiği için bazı psikolojik rahatsızlıkların tedavi sürecinde önerilmektedir. Mesela yoğun tempolu geçen stresli bir günden sonra nitelikli ve kaliteli bir uyku uyuyarak dinlenmek için nane limon çayı içilmesi ihmal edilmemelidir.

Kasları gevşettiğinden dolayı kas ağrılarına neden olan hastalıklara çok iyi gelmektedir.

İdrar söktürücü etkisinden dolayı enfesiyonel hastalıklarda bakteri ve mikropları hızla vücuttan atarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Baş ağrısının kesilmesinde ağrı kesici ilaç kadar etkilidir. Özellikle migrenin neden olduğu baş ağrısına çok iyi gelmektedir.

Yüksek ateşi düşürmekte, soğuk algınlığının iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Metabolizmayı hızlandırdığı ve vücuda daha hızlı yağ yaktırdığı için obezite gibi hastalıkların tedavisinde nane limon çayına yer verilmektedir.

Kadınların adet dönemlerinde yaşadığı şiddetli sancıları hafifletmektedir.

Diş ağrısının dinmesinde en etkili doğal tedavi yöntemlerinden biridir.