Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

mide yanmasına ne iyi gelir
mide yanmasına ne iyi gelir

Mide yanması, hemen hemen herkesin başına gelebilecek sağlık problemlerinden biridir. Yaygın bir şekilde görülmekte olan bu sağlık sorusu “mide yanmasına ne iyi gelir” sorusunun yanıtı, oldukça merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Aşırı derecede mide yanmasının yaşanması durumunda iştahın azalmasıyla birlikte ağızda da kötü bir tat bırakmaktadır. Çoğunlukla hamilelik döneminde görülmekte olan mide yanmasına çözüm nedir konusunda uygulanması mümkün olan birçok yöntem de yer almaktadır.

Ancak mide yanmasına ne iyi gelir konusunu araştırmadan öncesinde mutlaka öncesinde bu soruna neden olan faktörlerin tespit edilmesi, özellikle de evde doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerinin bu doğrultuda planlanması yapılması gerekir. Bu süreç içerisinde ayrıca mutlaka bir hekime başvurulmasıyla birlikte planlamanın yapılması önerilir.

Peki, mide yanması nasıl geçer, mide yanmasının belirtileri nelerdir? Hep birlikte detaylarını inceleyelim. Aynı zamanda mide yanması neden olur konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Sürekli olarak mide yanması problemi yaşıyor ve ağrının yüksek şiddetli olmasıyla birlikte mide yanmasında en ekili çözüm ise beslenme alışkanlıklarınız da değişim göstermenizdir. Asitli içeceklerin tüketiminden uzak durmalı ve mide asidinizi dengeleyecek meyvelerin tüketimini sağlayarak aşırı derecede mide yanmasından kaçınabilirsiniz. Sabahları uyanmanızla birlikte hemen sonrasında bir barda su tüketimi sağlayarak midenizin hafiflenmesini sağlayabilirsiniz. Öğünlerinizde aşırı yemek tüketiminden uzak durmalı ve midenizde rahatsızlık yaratacak yiyeceklerin tüketiminden uzak durmanız gerekmelidir. Dondurulmuş gıdaların tüketimini sağlamayarak da sabahları mide yanması problemini yaşamanızı azaltacaktır.

Mide Yanması Nasıl Geçer

  • Sakız: Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yemek sonrasında yarım saat süre boyunca sakız çiğnenmesi mide de yanma sorunlarının önüne geçmektedir. Bu durumun sebebi ise şu şekilde açıklanmaktadır; sakız çiğnemek vücuttaki tükürük üretiminde artış göstermektedir. Bunun sonucunda ise mide asidinin seyrelmesine fayda sağlamasıyla birlikte mide yanması sorununun önüne geçme de etkilidir.
  • Elma Sirkesi: Suyla birlikte seyreltilmekte olan belirli bir oranda tüketimi sağlanan elma sirkesi, mide yanması en başta olmasıyla birlikte mideyle alakalı birçok sorunun giderilmesinde etkilidir. Fakat elma sirkesi içeriğinden dolayı bazı bireylerde istenmeyen sorunlara da neden olabilmektedir. Bu durumda da mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.
  • Meyan Kökü: Mide yanması tedavisi için kullanımı sağlanan bitkisel tedavilerden biri olarak yer alır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yemek borusunun iç yüzeyinde bulunan mukoza kaplı örtünün artış göstermesine yardımcı olmaktadır. Bu durumda yemek borusunu, mide asidinden dolayı ortaya çıkması muhtemel tahribattan korumaktadır. Fakat meyan kökünün uzun zamanda ve aşırı derecede tüketimi, tansiyonun yükselmesine, vücuttaki potasyum oranında düşmesine neden olabilmektedir. Kısacası tüketimini sağlamadan öncesinde mutlaka bir uzman doktora danışılması önerilir.
  • Zencefil:  Uzun yıllardır alternatif tıbbın önde gelen bitkisel kaynaklardan biri olan zencefil, birçok sindirim sisteminden kaynaklı oluşan mide yanmasına da fayda sağlar. Bulantı, kusma gibi sorunlarda ilk olarak tüketimi önerilmekte olan bitkiler arasında bulunmaktadır. Bunun için zencefili yemeklerinize ilave edebileceğiniz gibi bitki çayı olarak da tüketimini sağlayabilirsiniz.
  • Karbonatlı Su: Mide asidini nötralize ederek mide yanmasına neden olan atakları yatıştırmakta olan karbonat, belirli bir ölçüyü aşmayarak tüketimi sağlanabilir.

Mide Yanması Belirtileri Nelerdir

Aşırı derecede mide yanması sağlık ve sosyal yaşamınız açısından olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Sürekli olarak mide yanması sorunu yaşamanız durumunda mutlaka bir hekime görünmeniz gerekir. Ağızda ekşi ve kötü bir tat bırakmakta olan mide yanması, bulantı şeklinde de görülmektedir. Yanlış beslenme tarzından dolayı midede artış gösteren asidin ağızda kötü bir tat olarak hissedilmesiyle birlikte midede hazımsızlık yapması durumunda mide yanması sorunu yaşayabilirsiniz.

Mide yanması tedavi edilmemesi durumunda ileriki dönemlerde büyük sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Kıyafet seçimlerinizde de mide yanması tetiklenebilmektedir. Midenizi rahatsız edebilecek dar ve sıkı kıyafetlerin tercihinden de uzak durmanız gerekir. Mideniz bu süreç içerisinde zorlanacak ve aşırı mide yanmasına sebep olacaktır. Baş dönmesi, ağızda ekşimsi bir tat, yutkunmada zorluk, nefes alıp vermede zorluk gibi durumları da hissedebilirsiniz. Kesin tanı için de mutlaka hekiminize başvurmanızı tavsiye ederiz.