Menemen Kaç Kalori

Menemen Kaç Kalori
Menemen Kaç Kalori

Menemen Kilo Aldırır Mı

Menemen sebze açısından oldukça yüksek bir besin olmasından dolayı kilo aldırmaz. Fakat burada kullanacağınız yağ ve yumurta miktarı önemlidir. Menemene ne kadar çok yağ ve yumurta koyarsanız, kalori açısından da yüksek bir besin haline gelecektir.

Menemenin Faydaları Nelerdir
Menemenin Faydaları Nelerdir

Menemenin Faydaları Nelerdir

 • Menemenin içerisinde bol miktarda sebze bulunmaktadır. Bunlar biber, domates, yumurta ve soğan gibi bol vitamin içeren besinler bulunmaktadır.
 • Yeşil biber bol miktarda C vitamini, A, E, B1, B2 ve K vitamini içeriğinden dolayı kansere karşıda oldukça etkilidir ve göz sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır.
 • Antioksidan açısından da yaşlanmanın etkilerini geciktirmesiyle birlikte vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudun toksinlerden temizlenmesini de sağlamaktadır.
 • Soğan B ve C vitamini açısından zengin olmasıyla birlikte aynı zamanda kükürt, lif, demir ve vitamin açısından da oldukça zengin bir besindir. İçermiş olduğu asitlerden dolayı da bağırsak ve mide rahatsızlıklarına karşıda koruyucu özelliğine sahiptir. Doğal bir antibiyotik olarak bilinen soğan, kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesi açısından da büyük önem taşımaktadır.
 • Menemenin vazgeçilmezi olan domates ise, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bununla birlikte likopen, folikasit, beta karoten ve lutein gibi maddelerin içermesiyle birlikte öğrenme, hafıza, uyku ve obezite gibi oluşabilecek sorunların önüne geçmede önleyici özelliğe sahiptir.
 • Cildin daha pürüzsün ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.
 • Menemenin en yüksek besin değerini ise yumurta içermektedir. İçeriğinde B vitamini, omega-3, kolin, selenyum ve D vitamini içermesinden dolayı büyüme ve gelişme üzerinde de olumlu etkiler bulunmaktadır.
 • Kas ve hormonların düzenli bir şekilde çalışmasına katkı sağlamasıyla birlikte kanser ve kronik hastalıklara yakalanma riskinin de azalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kalp hastalıklarına karşıda koruyucu özelliğe sahiptir.
Menemen Kaç Kalori
Menemen Kaç Kalori

Menemen Kaç Kalori

 • 1 porsiyon Menemen yaklaşık olarak 246 kalori değerine sahiptir.
 • 100 gram (küçük) Menemen yaklaşık olarak 70 kalori değerine sahiptir.
 • 250 gram (orta) porsiyon Menemen yaklaşık olarak 182 kalori değerine sahiptir.
Menemen Diyette Yenir Mi
Menemen Diyette Yenir Mi

Menemen Diyette Yenir Mi

Yumurtalı menemen içermiş olduğu protein, vitamin ve lif açısından diyet yemeklerinde rahatlıkla tercih edilebilen besin seçeneklerinden biridir. Burada aslında dikkat edilmesi gereken konu, ekmek, tuz ve yağ miktarının ne kadar kullanıldığıdır. Diyet yada kilo kontrolü yapıyorsanız, mutlaka menemeni ekmeksiz veya tam buğday ekmeği, çavdar, kepekli olarak en fazla iki dilim olarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda menemende kullanacağınız yağ ve tuz miktarı da az olmalıdır.