Mandalina Kaç Kalori

mandalina kaç kalori
mandalina kaç kalori

Kış mevsiminin soğukları gelip kapıya dayandığında hastalıklardan korunmak için tüketilen meyvelerden bir tanesidir mandalina. Doğanın bize dilim dilim sunduğu bu meyvenin rengi turuncu, kabuğu ise sanki daha kolay soyularak tüketilsin diye incedir. Kış mevsiminde bol bol mandalina yenmesi sağlığı korumak için en doğal yöntemlerden biridir.

Tam bir C vitamini kaynağı olan bu meyve, insan vücudundaki kanserli hücreleri öldürmesinin yanı sıra metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak zayıflamak isteyenlerinde imdadına yetişir.

Mandalinanın anavatanı Japonya, Çin ve Güneydoğu Asya’dır. Turunçgiller ailesinden olan mandalinanın ülkemizde en fazla yetişen türleri Owari, Satsuma, Monreal, Klemantine, Tangor, Tanjerin ve yerli mandalinadır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen mandalinanın ağaçları yaprak dökmez. Ülkemizin narenciye üretiminin yüzde 25’lik dilimini karşılayan mandalina, soğuğa karşı dayanıklı bir meyve olduğu için ülkemizin her tarafında bol bol tüketilen meyveler arasında yer almaktadır.

Cilt sağlığına da birçok faydası olan mandalina kokusu ve içeriğiyle kozmetik sanayinin vazgeçilmezidir. Öyle ki cilt bakım ürünlerinin birçoğunun özünü mandalina oluşturur. Çünkü mandalinanın içeriğindeki E vitamini aynı zamanda güzelliğinde en önemli sırlarından biridir. Peki, kış mevsiminin en değerli meyveleri arasında yer alan mandalina kaç kalori? Mandalinanın kalori değerleriyle ilgili hazırladığımız bu yazıyı büyük bir zevkle okuyacaksınız.

Mandalina Kaç Kalori?

Yapısı ufak, tadı ise bazen ekşi, bazen de tatlı olan mandalina, tükettikçe kendisini daha da sevdirdiği için tüketiminde ölçüye dikkat edilmezse aşırı tüketim riski yüksek olan bir meyvedir. Tabii ‘Mandalina kaç kalori?’ sorusunun yanıtını ise her daim akılda tutmak gerekiyor. Kalori değerleri gramajına göre değişen mandalinanın kalori değerleri ise şöyle;

100 gram gelen mandalina 53 kalori değerindedir.

125 gram gelen mandalina 66 kalori değerindedir.

150 gram gelen mandalina 80 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 90’ı karbonhidratlar, yüzde 5’ini yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturur. 150 gram gelen mandalinanın besin değerleri ise 20,01 gram karbonhidrat, 0,47 gram yağ, 1,22 gram protein, 2,7 gram lif, 249 mg potasyum, 3 mg sodyum, 55,5 mg kalsiyum, 40,05 mg C vitamini, 1021,5 iu A vitamini, 0,23 gram demir mineralidir.

Mandalina özellikle A ve C vitaminleri bakımından çok zengin bir meyvedir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda potasyum ve lif barındırır. Yeşil mandalinanın kalori değerlerinin de turuncu mandalinanın kalori değerleriyle aynı olduğu söylenebilir.

Mandalina Suyu Kaç Kalori?

Diyet kahvaltılarının ve ara öğünlerin sağlıklı içeceği mandalina suyu, vücudun gün içerisinde gereksinim duyduğu enerjiyi karşılar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren mandalina suyu, kaç kalori? Şimdi mandalina suyunun kalori değerlerini birlikte inceleyelim.

 • 100 gram gelen küçük bardak mandalina suyu 43 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen orta boy bardak mandalina suyu 65 kalori değerindedir.

200 ml su bardağı mandalina suyu 86 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 91’ini karbonhidratlar, yüzde 5’ini yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturur. 200 ml su bardağı mandalina suyunun besin değerleri ise 20,2 gram karbonhidrat, 0,4 gram yağ, 1 gram protein, 0,35 gram lif, 366 mg potasyum, 2 mg sodyum, 68 mg kalsiyum, 36,93 mg C vitamini, 114 iu A vitamini ve 0,59 demir mineralidir.

Mandalina Reçeli Kaç Kalori?

Kış mevsiminde kahvaltı sofralarında yerini alan mandalina reçeli, sıcak bir ekmeğe sürülüp yenildiği zaman gün boyu enerji vermektedir. Ancak mandalina reçelinin vitamin ve mineral değerleri mandalina meyvesinin direkt tüketimi ile kıyaslandığında düşüktür. Ayrıca reçeli içeriğinde şeker barındırdığından dolayı diyabet hastaları ile zayıflamak ve formunu korumak isteyenler tüketmemelidir. Peki, ‘Mandalina reçeli kaç kalori?’ İşte kalori değerleri;

 • 5 gram 1 tatlı kaşığı mandalina reçeli 14 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı mandalina reçeli 28 kalori değerindedir.

25 gram gelen mandalina reçeli 69 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin tamamını karbonhidrat oluşturur. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz. 25 gram gelen mandalina reçelinin besin değerleri ise 16,69 gram karbonhidrat, 0,03 gram yağ, 0.06 gram protein, 0,16 gram lif, 19,75 mg potasyum, 3,25 mg kalsiyum, 0,28 mg C vitamini, 2,75 iu A vitamini ve 0,07 gram demir mineralidir. Besin değerleri sodyum ve kolesterol içermez.

Mandalinanın Besin Değeri

Besin değeri en yüksek meyvelerden biride kış mevsiminde bol tüketilen mandalinadır. Mandalinanın kış soğuklarında görülen salgın hastalıklara karşı doğal bir ilaç olduğu söylenebilir. Mandalinayı televizyon izlerken ya da bilgisayar başında vakit geçirirken, kahvaltı yaparken ve gün içerisinde açlık hissettiğinizde gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Grip, soğuk algınlığı, nezle vb. kış mevsiminde sık görülen rahatsızlıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek ciddi koruma sağlar. Orta boy bir mandalinanın besin değeri ise şu şekilde;

 • Karbonhidrat: 13,38 gram
 • Yağ: 0,13 gram
 • Protein: 0,59 gram
 • Lif: 2,61 gram
 • Potasyum: 283,75 mg
 • Sodyum: 11,25 mg
 • Kalsiyum: 57,5 mg
 • C Vitamini: 52,88 mg
 • A Vitamini: 71,25 iu
 • Demir: 0,46 gram
mandalina zayıflatır mı
mandalina zayıflatır mı

Mandalina Zayıflatır mı?

Zayıflamak için diyet yapanlar sebze ve meyveyi kesinlikle tüketmelidir. Ancak her sebze ve meyve gibi mandalinada mevsiminde tüketilmelidir. Mevsiminde tüketilen meyveler daha lezzetli ve taze olmasının yanı sıra sağlığa daha faydalıdır. Kış mevsiminde zayıflamak için mandalina tüketilebilir. Mandalinanın içeriğindeki lifler sindirim sistemini daha hızlı çalıştırdığı gibi içeriğindeki C vitamini sayesinde de vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Diyet programlarında tüketilecek mandalinanın 2 taneyi geçmemesine dikkat etmek gerekiyor.

Mandalina alkali meyveler arasında yer aldığından vücuttan ödemi kısa süre içerisinde atar. ‘Mandalina zayıflatır mı?’sorusunun yanıtı da aslında burada saklıdır. Çünkü vücuttan ödem atıldığı ve şişkinlik gittiği anda dikkatli ve sabırlı bir şekilde fazla kiloları vermeyi beklemek gerekiyor.

Mandalinanın Sağlığa Faydaları

Kış mevsiminin mucizevi meyvelerinden olan mandalinanın faydaları bir hayli fazladır.

 • C vitamini bakımından zengin olan mandalina bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut direncini grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı artırmaktadır.
 • A, B, B1, B2, B3, B4, B5, B6 ve E vitamini deposu olan mandalina, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürür.
 • İçeriğindeki C vitamininin cilde olan faydalarından etkili bir şekilde istifade edebilmek için mandalina maskesi yapılarak yüze sürülebilir.
 • İçeriğinde bol miktarda barındırdığı protein ve zengin B vitamini ile hücre oluşumuna ve hücre yenilenmesine katkı sağlayarak hücrelerin sağlıklı büyümesinde etkilidir.
 • Kemik ve göz sağlığı için içeriğindeki A vitamini önemlidir. Kemik erimesini ve yüksek kan basıncını önler.
 • Çocukların fiziksel gelişimine ciddi destek verir.
 • Rahat uyumaya sağladığı katkıdan dolayı uykusuzluk problemi olanlar tüketmeyi ihmal etmemelidir.
 • Mandalinanın sağlığa önemli faydalarından biride vücuttaki demir emilimini hızlandırmasıdır.
 • Potasyum, kalsiyum, karbonhidrat, lif, yağ, sodyum, magnezyum, demir, fosfor, brom ve şeker içeriğinde bol miktarda bulunur. Şeker içeriğinden dolayı diyabet hastaları uzak dursa da mandalina, doğru zamanda tüketildiğinde kan şekerini kontrol altına alır.
 • Vücuttaki yaraları daha hızlı iyileştirir.
 • Ürettiği sinefrin ile kolesterolün yükselmesini önlediğinden damar tıkanıklığını engeller.
 • Kabızlık rahatsızlığına şifadır. Mandalina kabuklarını kuruttuktan sonra çayı yapılıp içilirse bağırsak hareketlerini düzenler.

Mandalina Kabuğunun Sağlığa Faydaları

Meyvesi ile sağlığa sayısız faydası olan mandalina, yaprağı, çekirdeği ve kabuğu ile de sağlığa faydalıdır. Mandalina kabuğunun sağlığa faydaları arasında cilt rahatsızlıkları, kolesterol ve birçok rahatsızlık yer almaktadır. Cilt sağlığını koruyan ve cildi yumuşatan mandalina kabuğu maskesi hanımların arayıp da bulamadığı maskelerdendir. Mandalina kabuğundan çay demlenip içilirse kolesterol düşer. Mandalina kabuğunun çok hoş kokulu sirkesi de farklı alanlarda kullanılarak sağlığa fayda sağlamaktadır.