Mandalina Faydaları Nelerdir

mandalina faydaları nelerdir
mandalina faydaları nelerdir

Turunçgiller familyasından olan ve kökeni Çin’e dayanan mandalinanın dünyaya ise Asya topraklarından yayıldığı bilinmektedir. Ekşi, tatlı ve mayhoş tatlara sahiptir.

Turunçgiller grubundaki meyvelerin kendisine özgü aromasını, sululuğunu ve lezzetini barındıran mandalina taze olarak tüketilebileceği gibi mandalina kurusu olarak da mevsimi haricinde tüketilebilir. Ayrıca mandalina yağının da sağlığa faydaları olduğu bilinmektedir.

Mandalina ılıman iklimleri sevdiği için ülkemizde Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca Karadeniz bölgesinde kış mevsiminin ılık geçtiği bölgelerde de mandalina yetiştirilmektedir. Bu yörelerimizde mandalinanın kısa bodur ağaçlarına sıkça rastlamak mümkündür. Mandalina ağacının en büyük özelliklerinden biride dört mevsim yapraklarını dökmemesidir. Nisan ayında çiçek açan mandalina ağaçlarının çiçekleri nisan ve mayıs aylarında meyveye dönüşse de bu meyvelerin olgunlaşarak market ve pazar tezgahlarında yerini alması sonbahar mevsimini bulmaktadır. Mandalina sonbahar mevsiminden kış mevsiminin ortalarına kadar yetiştirilebilmektedir.

Mandalina sağlığa faydaları nelerdir? Mandalinanın sağlığa faydaları, zayıflatıp zayıflatmadığı, mandalina kabuğunun sağlığa faydaları ve mandalinanın kalori değerleri bu yazımızda incelenmiştir.

Mandalina Kaç Kalori?

Yumuşak kabuğu soyulduktan sonra kendisi ufak tefek bir şey kalan mandalinanın kalori değerleri özellikle obeziteye yatkınlığı olan insanlar tarafından çok merak edilmektedir. İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral barındırdığı için oldukça besleyici olan mandalinanın kalori değerlerinin ise düşük olduğu söylenebilir. Kış hastalıklarından birçoğunun iyileşme sürecini de hızlandıran mandalina, ülkemizde en fazla tüketilen meyveler arasında yer almaktadır.

mandalina kaç kalori
mandalina kaç kalori

Mandalina kaç kalori? İşte mandalinanın kalori ve besin değerleri;

 • 70 gram gelen küçük boyutta 1 tane mandalina 37 kalori içermektedir.
 • 100 gram gelen 1 tane mandalina 53 kalori içermektedir.
 • 125 gram gelen orta boyutta 1 tane mandalina 66 kalori içermektedir.
 • 150 gram gelen büyük boyutta 1 tane mandalina 80 kalori içermektedir.

Kalori değerlerinde ise yüzde 90 karbonhidrat, yüzde 5 yağ ve yüzde 5 protein barındırmaktadır.

Besin Değeri (100 gram)

 • Karbonhidrat – 13,36 gram
 • Yağ – 0,33 gram
 • Protein – 0,84 gram
 • Lif – 1,9 gram
 • Sodyum – 2 mg
 • Potasyum – 167 mg
 • Kalsiyum – 38 mg
 • A vitamini – 682 iu
 • C Vitamini – 26,9 mg
 • Demir Minerali – 0,17 gram

Mandalina Türleri Nelerdir?

Mandalinanın yetiştirildiği yöreye ve fidanlarına göre türleri bulunmaktadır. Mandalinanın türleri ayırt edilirken tadı, rengi, boyutu ve hasat edildiği dönem göz önünde bulundurulmaktadır. Mandalina türleri nelerdir? Dünyada en fazla tüketilen mandalina türleri arasında ise Nova, Lee, Dobashi, Robinson, Minneola, Sanburst, Murcott, Orri ve Satsuma yer almaktadır.

Aralık ayının ortalarında tezgahlarda yerini alan Sanburst mandalina türünün rengi kırmızıya çalmaktadır. Bu mandalina türünün taneleri etli ve sulu olup, en tatlı mandalina türlerinden biri olduğu bilinmektedir.

İnce kabuklu olan Dobashi türü mandalinanın doygun bir tadı bulunmaktadır. Hoş kokusuyla en sevilen mandalina türlerinden biri olan Lee mandalina türünün kabuğu ise çok kolay soyulmaktadır.

İnce kabuğu ile dikkatleri Satsuma mandalinaya Rize mandalinası da denilmektedir. Tadı oldukça doygun olan ve çekirdeği bulunmayan Satsuma mandalina türünün meyveleri sonbahar mevsiminin başlangıcında olgunlaştıktan sonra Karadeniz halkı tarafından bolca tüketilmektedir.

Bol sulu, iri ve oldukça lezzetli olan Nova türü mandalina ise en kaliteli mandalina türlerinden biri olarak kabul görmektedir. Bu mandalina türünün fiyatları ile diğer mandalina türlerinin fiyatları arasında fark bulunmaz.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalina bol miktarda C vitamini ve flavonoidler içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kanser riskini artıran DNA değişikliklerini barındırdığı folat ile engellemektedir. Özellikle meme, akciğer, yemek borusu, kolon ve mide kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

İçerdiği bol miktarda B vitamini sayesinde DNA ve RNA oluşumunda üstlendiği görevle yeni hücre oluşumuna katkı sağlamaktadır.

Mandalinanın sağlığa faydaları nelerdir? sorusunun bir diğer yanıtı da kalp sağlığıyla alakalıdır. Potasyum minerali bakımından çok zengin olan mandalina, yüksek kan basıncını engellediği için kalp krizi geçirme riskini düşürmektedir.

Mandalina çözünür besin liflerinden olan pektin maddesini içerdiği için uzun süre tokluk hissi verdiğinden obezite problemi olanlarda iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olarak gün boyu daha az kalori aldırmaktadır.

Kemiklerin sağlıklı gelişimi açısından da potasyum minerali en önemli mineraller arasında yer almaktadır. Potasyum minerali ve A vitaminini bol miktarda içeren mandalina, kemiklerin sağlıklı gelişmesini desteklediği gibi kemik erimesini de engellemektedir.

Mandalinanın içeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini ise besinlerde bulunan demir mineralini vücudun daha fazla emmesine yardımcı olmaktadır.

Yine C vitamini bakımından zengin olan mandalina, kollajen sentezi bakımından en önemli meyveler arasında bulunmaktadır. Kollajen yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

A vitamini bakımından çok zengin olan mandalina göz sağlığını da desteklemektedir. Vücutta yeterince A vitamini bulunması körlüğü, makula dejenerasyonunu ve gözlerde katarakt oluşmasını engellemektedir.

Mandalinanın içerdiği flavonoidler diyabet hastalığıyla etkili bir şekilde mücadele etmektedir. Bir tür antioksidan olan flavonoidler diyabete yol açan molekülleri nötralize etmektedir. Küçük boyutta iki mandalinanın tüketilmesi kan şekerinde dalgalanmayı engellediği ve kan şekerini kontrol altına aldığı için tatlı krizlerini de önlemektedir.

Uyku problemi olanların uykuya dalmayı kolaylaştıran ve uyku kalitesini artıran mandalinayı tüketmeyi ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Mandalina Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Mandalina kabuğunun ve mandalinanın kendisinin beyaz kısımları pektin maddesini yüksek miktarda içermektedir. Diyet lifinin bileşenlerinden biri olan pektin maddesi ise kötü kolesterolü yani LDL seviyesini düşürmektedir.

Mandalina kabuğu içerdiği yüksek miktarda C vitaminiyle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Hazımsızlık problemine çok iyi gelmektedir.

Bağırsaklara dost bakterilerin kolonize olmasına yardımcı olarak bağırsak sağlığını desteklemektedir.

Mandalina kabuğunun içeriğinde bulunan antioksidan maddeler mandalina suyunun içerdiği antioksidan maddelerden 20 kat daha fazla güçlü olduğu için mandalina suyundansa kabuğu daha sağlıklıdır.

Cilt sağlığını da destekleyen mandalina kabuğu ham haliyle cilde uygulandığı zaman cildi yumuşattığı gibi zararlı maddelerden de arındırmaktadır.

Kan şekerini kontrol altına alarak dengeleyen mandalina kabuğu, diyabet hastaları için faydalıdır.

Dokuların ve karaciğerin sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

Mandalina kabuğunun sağlığa faydaları nelerdir? sorusunda bir diğer önemli yanıtta vücutta kanserli hücrelerin üremesini engellemesidir.

Mandalina kabuğuyla demlenen çayın düzenli içilmesi ise iyi kolesterolü düşürmeden kolesterolü dengede tuttuğu gibi kötü kolesterol seviyesini de düşürmektedir. İç organların sağlığının korunması içinde mandalina kabuğundan demlenen çayların düzenli içilmesi önemlidir.

Mandalina Kilo Verdirir mi?

A ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan mandalinanın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Rengiyle, hoş kokusuyla ve tadıyla sonbahar ve kış mevsiminin en fazla tüketilen meyveleri arasında yer alan mandalina kilo verdirir mi? Mandalinanın doğru zamanda ve düzenli tüketilmesi basen ve göbek bölgesindeki yağları eritmektedir.

mandalina zayıflatır mı
mandalina zayıflatır mı

Alkali bir besin olan mandalina vücuttaki ödemi söktüğü gibi metabolizmayı da hızlandırarak vücuda daha fazla kalori yaktırdığı için kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Mandalinanın içeriğindeki A vitamini kas gelişimini destekleyerek bazal metabolizma hızını yükseltmektedir. Mandalinanın bol tüketilmesi karın ve karaciğerdeki yağları yakmaktadır. Ayrıca mandalinanın yüksek lif oranı sindirimi rahatlatarak kilo verme sürecini desteklemektedir.

Mandalina Diyeti Nasıl Yapılır?

Zayıflamaya yardımcı olan mandalina diyetinin nasıl uygulandığı özellikle bu meyveyi çok sevenler tarafından araştırılmaktadır. Mandalina diyeti nasıl yapılır? İşte 3 gün süren ve kilo verdiren mandalina diyetinin uygulanışı;

İlk Gün

Sabah kahvaltısında tercihe göre 1 tatlı kaşığı fındık ezmesi ya da reçel, tercihe göre 1 dilim çavdar ya da kepek ekmeği, 1 fincan şekersiz kahve, 1 adet mandalina tüketilmelidir.

Öğlen yemeğinde ise tercihe göre 1 dilim kepek ya da çavdar ekmeği, 1 fincan şekersiz Türk kahvesi ve 80 gram ton balığı yenilmelidir.

Akşam yemeğinde de 1 su bardağı yeşil fasulye, 1 adet yeşil elma, 1 su bardağı rendelenmiş havuç ve yaklaşık 85 gram pişmiş yağsız hindi eti tüketilmelidir.

Gece de 1 top vanilyalı dondurma yenilmesi yeterlidir.

İkinci Gün

Sabah kahvaltısında 1 fincan şekersiz çay, tercihe göre 1 dilim kepek veya çavdar ekmeği, 1 adet haşlanmış yumurta ve 1 adet mandalina tüketilmelidir.

Öğlen yemeğinde ise yarım muz, 1 bardak süzme peynir ve 8 adet tuzlu kraker yenilmelidir.

Akşam yemeğinde de yarım muz, yarım su bardağı rendelenmiş havuç, 1 bardak haşlanmış brokoli ve hindi etinden hazırlanmış sandviç tüketilmelidir.

Gece de 1 top vanilyalı dondurma yenilmesi yeterlidir.

Üçüncü Gün

Sabah kahvaltısında 5 adet tuzlu kraker, 1 dilim süzme peynir, 1 fincan şekersiz Türk kahvesi ve 1 adet mandalina tüketilmelidir.

Öğlen yemeğinde ise 1 adet haşlanmış yumurta, 1 fincan şekersiz Türk kahvesi ve tercihe göre 1dilim kepek ya da çavdar ekmeği tüketilmelidir.

Akşam yemeğinde de 1 su bardağı ton balığı, 1 su bardağı rendelenmiş havuç ,1 su bardağı haşlanmış karnabahar ve 1 dilim karpuz tüketilmelidir.

Mandalina Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mandalina sağlığa çok faydalı bir besin olsa da tüketirken birtakım hususlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki, ‘Mandalina tüketirken nelere dikkat edilmeli?’ İşte mandalina tüketirken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlar;

Mandalina kabuğundaki beyaz liflerin içeriğinde selülozik maddeler bol miktarda bulunmaktadır. Selülozik maddeler ise sindirim sistemini aktif olarak çalıştırmaktadır. Yine bu beyaz liflerin barındırdığı pektin maddesi diyet lifinin bileşeni olduğundan dolayı kolesterol seviyesini düşürdüğü gibi kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı olmaktadır. vücudun genel sağlığını destekleyen beyaz lifler çöpe atılmamalı, mandalinanın kendisiyle beraber yenmelidir.

Mandalinanın çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri bulunmaktadır. Mandalinanın çekirdekli çeşitleri tüketilirken çekirdeği apandisiti tıkamaması için kesinlikle çıkarılmalıdır.

Suda eriyen bir vitamin türü olan C vitamininin fazlasını vücut depolamamaktadır. Bundan dolayı daha fazla C vitamini almak maksadıyla fazla mandalina tüketilmemelidir. Günlük 2 küçük boyutta mandalina tüketilmesi vücut için yeterlidir. Bundan daha fazla mandalina tüketiminin vücuda faydası olmadığı gibi hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu alerjik reaksiyonlar arasında ciltte kızarıklık ve döküntülere çok sık rastlanmaktadır. Yine mandalina früktoz şeker içerdiğinden dolayı kan şekerini yükseltebileceğinden şeker hastalarının sağlığını tehdit etmektedir. Tüm bu faktörler göz önüne alınarak mandalina tüketirken ölçülü olmaya çok dikkat edilmelidir.