Limon Kaç Kalori – Limonlu Su Zayıflatır mı

limon kaç kalori
limon kaç kalori

Birçok hastalığın şifası olan ve günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen limonun kalori değerinin ne olduğu en fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. C vitamini açısından çok zengin olan limon, aynı zamanda çok kuvvetli doğal bir antibiyotiktir. İçeriğinde birçok vitamin barındıran limon bir bardak suyun içerisine sıkılarak tüketilirse mide hazımsızlığına iyi gelir.

Mutfak temizliği yaparken deterjan veya sirkeli suyun içerisine katılırsa etkili bir temizlik yöntemi olarakta kullanılır. Vücudun gereksinim duyduğu vitaminleri karşılayan limon, cilt bakımında kullanılan maskelerin içerisine katılırsa cilde olan faydaları kısa süre içerisinde görülür. Özellikle yazın yapılan tatlılara enfes bir lezzet katar. İşin kıssası limon hemen her yerde kullanılacak kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle de çok bol tüketildiğinden limon ile ilgili çok sık araştırmalar yapılmaktadır.

Limon, kendisine özgü o kokusuyla nefesi rahatlatmasının yanı sıra oda kokusu ve parfüm olarak da kullanılırsa havayı temizleyici özelliği vardır. Kokusu ve tadı insana canlılık verdiğinden stresle mücadelede oldukça etkilidir. İçerdiği antioksidanlarla sağlığımızı koruyan besinlerin başında gelen limon kaç kalori? Limonun kalori değerlerine birlikte göz atalım.

Limon Kaç Kalori?

Ilıman iklimde yetişen limon ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Öyle ki pek çok hastalığın şifası olan limon ağaçlarına Ege ve Akdeniz bölgelerinin hemen hemen her sokağında rastlanır. Peki, ‘Limon kaç kalori?’ İşte limonun kalori değerleri;  

 • 50 gram gelen orta boy yarım limon 22 kalori değerindedir.

100 gram gelen orta boy 1 adet limon 43 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 88’ini karbonhidratlar, yüzde 8’ini yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturmaktadır. 100 gram gelen orta boy 1 adet limonun besin değerleri ise 8,73 gram karbonhidrat, 0,36 gram yağ, 0,44 gram protein, 1,41 gram lif, 157 mg potasyum, 3 mg sodyum, 34 mg kalsiyum, 44,1 mg C vitamini, 3 iu A vitamini ve 0,11 gram demir mineralidir.

Limon Suyu Kaç Kalori?

Limonun suyu çok amaçlı kullanılabilmektedir. En yaygın kullanım alanı ise salatalar, salata sosları ve tatlı jöleleridir. Etkili bir cilt maskesi hazırlamak için içerisine limon suyunun katılması ihmal edilmemelidir. Peki, ‘Limon suyu kaç kalori?’ İşte limon suyunun kalori değerleri;

 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı limon suyu 2 kalori değerindedir.
 • 30 gram gelen yarım sıkılmış limonun suyu 7 kalori değerindedir.
 • 60 gram gelen 1 adet sıkılmış limonun suyu 13 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen yarım bardak sıkılmış limon suyu 22 kalori değerindedir.

200 gram gelen 200 ml su bardağı sıkılmış limon suyu 44 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 90’ı karbonhidratlar, yüzde 6’sını yağlar ve yüzde 3’ünü proteinler oluşturmaktadır. 100 gram gelen yarım bardak sıkılmış limon suyunun besin değerleri ise 13,8 gram karbonhidrat, 0,48 gram yağ, 0,7 gram protein, 0,23 gram lif, 206 mg potasyum, 2 mg sodyum, 12 mg kalsiyum, 77,4 mg C vitamini, 12 iu A vitamini ve 0,16 gram demir mineralidir.

Nane-Limon Kaç Kalori?

Kış soğuklarında içimizi ısıtan nane-limon, grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı bizleri korumaktadır. Nane-limonu yaz mevsiminin o bunaltıcı sıcaklarında ise soğuk olarak tüketmek ve serinlemek mümkündür. Peki, ‘Nane-limon kaç kalori?’ İşte kalori değerleri;  

 • Şeker içerikli 1 su bardağı naneli limonata 108 kalori değerindedir.
 • 1 su bardağı sıcak nane-limon 5 kalori değerindedir.

Limonlu Soda Kaç Kalori?

İnsanlar, yemeklerin ardından soda içme gereksinimi duymaktadır. Çünkü mideyi rahatlatan sodanın, aynı zamanda sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Ancak meyve aromalı sodalar şeker içermesi nedeniyle zayıflamak ve formunu korumak isteyenlere tavsiye edilmez. Bu nedenle sade sodanın içerisine 1 dilim limon eklenerek içilmesi çok daha sağlıklı bir tercihtir. Peki, meyve aromalı sodalar içerisinde en fazla tüketilen limonlu soda kaç kalori? İşte yanıtı;

 • 200 ml gelen 1 su bardağı limonlu soda 66 kalori değerindedir.
 • 200 ml gelen 1 su bardağı Pınar limon aromalı soda 66 kalori değerindedir. Kalori değerinin yüzde 100’ü karbonhidrattan oluşur. Besin değeri ise 15,72 gram karbonhidrattır.

Ice Tea Limon Kaç Kalori?

Limonun en sık tüketim alanlarından biride çaydır. Çayın içerisine katılan ufak bir dilim limon, çayı tatlandırmasının yanı sıra tansiyonu da dengelemektedir. Soğuk çaylar arasında en fazla tercih edilenlerden biride limonlu soğuk çaydır. Özellikle yaz mevsiminin o bunaltıcı sıcaklarında çok fazla tercih edilen ‘Ice tea limon kaç kalori?’ İşte kalori değerleri;

 • 330 ml Ice Tea Limon 99 kalori değerindedir.
 • 200 ml Ice Tea Limon 60 kalori değerindedir.
 • 1 litre şişe Ice Tea Limon 300 kalori değerindedir.
 • 500 ml Ice Tea Limon 150 kalori değerindedir.

Limonun Besin Değeri

Limon besin değeri çok yüksek olan besinler arasında bulunmaktadır. 1 adet limonun besin değerleri ise 8,73 gram karbonhidrat, 0,36 gram yağ, 0,44 gram protein, 1,41 gram lif, 157 mg potasyum, 3 mg sodyum, 34 mg kalsiyum, 44,1 mg C vitamini, 3 iu A vitamini ve 0,11 gram demir mineralidir.

limonlu su zayıflatır mı
limonlu su zayıflatır mı

Limonlu Su Zayıflatır mı?

Bağırsakları rahatlatmak için limon suyuna limon dilimleri katılabilir veya limonun suyu eklenebilir. Ayrıca lifli bir yapıya sahip olan limon diyet programlarının da önemli besin kaynaklarındandır. Şimdi ‘Limonlu su zayıflatır mı?’sorusunun yanıtına bakalım.

Sabahları Aç Karnına Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı

Zayıflayarak ideal kilosuna kavuşmak isteyenlerin en gereksinim duyduğu şey hızlı çalışan bir metabolizmadır.

Metabolizmayı hızlandıran limon ise zayıflamada da en önemli yardımcılardan biridir.

Bağırsak sorunları yaşayanlar ile aşırı kilolarından bir türlü kurtulamayanlar kesinlikle limon suyu içmelidir. Limonun içeriğindeki antioksidanlar ve C vitamini zayıflamaya önemli bir katkı sağlayacaktır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme tarzı ve limondan alınacak destek ile kilo vermek bir hayal değil, gerçek olacaktır.

Sabah kalktıktan sonra güne başlarken ılık limonlu su için. Bu bağırsakların temizlenmesinde oldukça etkili olacaktır. Yine gün içerisinde belli aralıklarla limonlu su içilirse birçok hastalıktan korunarak ve ideal kiloda sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli bir adım atılmış olacaktır.

limonun faydaları nelerdir
limonun faydaları nelerdir

Limonun Sağlığa Faydaları

C vitamini açısından oldukça zengin olan limonun tek bir tanesi tüketildiği zaman vücudun gereksinim duyduğu günlük C vitamininin yarısı karşılanmış olur. Potasyum, kalsiyum, bakır ve A vitaminini içeriğinde barındıran limonun sağlığa faydaları hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmak gerekiyor.

 • Diş sorunlarının, solunum bozukluklarının, hazımsızlığın, kemik erimesinin, yüksek tansiyonun ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkindir.
 • Deride yaşanan sağlık sorunlarının tedavisinde doğal bir antiseptik olduğundan dolayı etkilidir.
 • Aşırı güneşlenme nedeniyle oluşan deri yanıklarının ve arı sokmasının neden olduğu ağrıyı hafifletir.
 • Ciltte oluşan akne ve egzama gibi sağlık problemlerinde hasarlı bölgeye uygulanırsa anti-aging etkisi gösterir.
 • Kandaki toksinlerin temizlenmesinde etkilidir.
 • Limonun suyu sıkılırsa kırışıklıklara ve siyah noktalara iyi gelir.
 • Astım krizi geçiren vakaları rahatlatır.
 • İçeriğindeki kalsiyum kemik erimesine karşı ciddi bir mücadele verir.
 • Diş ve diş eti bakımında gösterdiği olumlu etkinin yanı sıra diş ağrılarının hafiflemesinde taze sıkılmış limon suyunun etkisi bilinmektedir.
 • Saçta yaşanan sağlık problemlerine karşı etkilidir.