Laktozsuz Süt Nedir

Laktozsuz Süt Nedir
Laktozsuz Süt Nedir

 

Latince süt anlamına gelen ” Lak ” şeker anlamına gelen ” oz ” kelimelerinden oluşan ” süt şekeri ” anlamına gelmektedir.Laktoz dayanıksızlığı olan bireylerde süt içildiğinde oluşan sindirim rahatsızlıklarını önlemek amaçlı oluşturulan süt çeşitlerinden biridir. Bu süt çeşidi kendi besin değerlerinden bir şey kaybetmez.

Son zamanlarda süt ve süt ürünlerinin laktozsuz olarak tüketmek oldukça artmıştır. Bunun nedeni süt ve süt ürünlerini tüketen bireyler laktoz intoleransı yaşayabilir. Bunun sonucunda ise bir bardak süt bile ishal, kusma ve karın ağrısı gibi bir çok yan etkenle karşılaştırabiliyor. Eğer süt ve süt ürünlerinin tüketimini seviyorsanız ve daha sonrasında da mide problemleri ile karşılaşıyorsanız bu yazıya bir göz atmalısınız.

Laktozsuz Süt Nedir
Laktozsuz Süt Nedir

Laktozsuz Süt Nedir

Laktozsuz süt tercihi oldukça artış göstermiştir bunun nedeni ise mide de yaşanan sorunlardır. Bunlar karın şişliği, sindirim sorunu, mide bulantısı ve gaz gibi sıkıntıların yaşanmasıdır. Uzmanlar laktozsuz sütün rahatsız edici semptomların giderilmesin de oldukça etili olarak belirtmektedir.

Laktoz İntoleransı Nedir

Laktoz intoleransı, vücutta ince bağırsak hücrelerinin doğal olarak ürettiği laktaz enziminin yetersiz olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda süt ve süt ürünlerinin tüketiminden 30 dakika – 2 saat sonrasında bazı rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Laktozsuz Süt Nedir
Laktozsuz Süt Nedir

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir

Laktoz intoleransı, tedavi edilmediğinde ciddi sindirim sorunlarına yol açabilir. En sık görülen semptomlar ise ishal, kusma, bulantı, gaz, şişkinlik ve kramplar meydana gelmektedir.

Laktozsuz Süt Nedir
Laktozsuz Süt Nedir

Laktozsuz Süt Diğer Sütlere Göre Neden Daha Tatlı

Laktozsuz süt neden daha tatlı ? diye oldukça merak edilmektedir. Laktoz aslında sütte bulunan doğal şekerdir. Laktozsuz sütte, süt şekeri (laktoz) basit bileşenlerine yani glikoz ve galaktoza ayrılmış haldedir. Laktozun parçalanmasıyla meydana gelen glikoz ve galaktozun tatlılık derecesi laktozla karşılaştırdığımız da yaklaşık 4 kat daha fazla olarak bilinmektedir.

Laktozsuz Süt Nedir
Laktozsuz Süt Nedir

Laktozsuz Sütle De Kalsiyum  ve D Vitamini Alınabilir !

Araştırmalara göre süt ve süt ürünlerinin tüketiminin olmaması ya da tüketiminin az olması kalsiyum ve D vitamini eksikliğine yol açmaktadır. Laktozsuz süt, laktoz intoleransı olan bireylerin ihtiyaç duydukları kalsiyum ve D vitamini almalarında oldukça etkilidir. Ayrıca süte karşı alerjisi olanlar da dikkat etmelidir. Laktozsuz süt, süt alerjisi sorunu yaşayanlar için uygun değildir. Çünkü bu süt türü de normal süt türleri gibi de alerjik bir tepkimeye yol açan proteinleri de içermektedir.