Kuru Kayısı Kaç Kalori

kuru kayısı kaç kalori
kuru kayısı kaç kalori

Besin değerleri çok yüksek ve sağlığa faydaları çok fazla olan kuru kayısının ülkemizde birçok çeşidi yetiştirilmektedir. Özellikle Malatya ilimiz kuru kayısı yetiştiriciliği ile ün yapmıştır.

İçeriğindeki lif oranı yüksek olan kuru kayısının kalp ve bağırsak sağlığı için önemli bir besin olduğu bilimsel araştırmalar ile de ispatlanmıştır. Bağırsak tembelliğine iyi gelen kuru kayısı sindirimi rahatlatır. Ayrıca kalbi koruduğu gibi kalp ritmini düzenler.

Ülkemizde birçok farklı çeşidi yetiştirilen ve en lezzetli meyveler arasında yer alan kuru kayısı kaç kalori? Daha fazla sağlığa olan faydalarıyla ön plana çıkan kuru kayısının kalori değerleri sanıldığı gibi düşük değildir. Bu nedenle kuru kayısının ölçülü tüketimine çok dikkat etmek gerekiyor.

Kuru Kayısı Kaç Kalori?

Demir, folik asit ve potasyum bakımından çok zengin olan kuru kayısının içeriğinde A ve C vitaminleri de bol miktarda bulunmaktadır. Kuru kayısı her ne kadar kalori değerleri yüksek bir besin olsa da diyet sürecinde olup da tatlı krizine girenler için tatlının kalori değerleriyle kıyaslandığı zaman iyi bir alternatiftir. Ancak ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yenilen her bir kuru kayısı daha fazla kalorinin vücuda girmesi demektir. Peki, ‘Kuru kayısı kaç kalori?’ Şimdi kuru kayısının kalori değerlerini inceleyerek merakınızı giderelim.

 • 1 gram gelen kuru kayısı 2 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 adet kuru kayısı 24 kalori değerindedir.
 • 30 gram gelen orta porsiyon kuru kayısı 72 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen normal fincan dolusu kuru kayısı 241 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen orta kase kuru kayısı 482 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 93’ünü karbonhidratlar, yüzde 2’sini yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturmaktadır.

Pişmiş Kuru Kayısı Kaç Kalori?

 • 1 gram gelen pişmiş kuru kayısı 1 kalori değerindedir.
 • 15 gram gelen orta büyüklükte 1 adet pişmiş kuru kayısı 15 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen normal fincan dolusu pişmiş kuru kayısı 100 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen orta kavanoz dolusu pişmiş kuru kayısı 200 kalori değerindedir.

Kuru Kayısı Hoşafı Kaç Kalori?

 • 1 gram gelen kuru kayısı hoşafı 1 kalori değerindedir.
 • 140 gram gelen yarım kase kayısı hoşafı 127 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen küçük bir kase kayısı hoşafı 136 kalori değerindedir.

285 gram gelen orta kase kayısı hoşafı 259 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 94’ünü karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturmaktadır.

Tadım Kuru Kayısı Kaç Kalori?

 • 1 gram gelen Tadım kuru kayısı 3 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen Tadım kuru kayısı 30 kalori değerindedir.

200 gram gelen 1 paket Tadım kuru kayısı 596 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 96’sını karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 3’ünü proteinler oluşturmaktadır.

Tadım Güneşte Kurutulmuş Kuru Kayısı Kaç Kalori?

 • 1 gram gelen Tadım güneşte kurutulmuş kuru kayısı 3 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 adet Tadım güneşte kurutulmuş kuru kayısı 31 kalori değerindedir.

200 gram gelen Tadım güneşte kurutulmuş kuru kayısı 610 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 95’ini karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 4’ünü proteinler oluşturmaktadır.

Erzincan Yerli Ekşi Kuru Kayısı Kaç Kalori?

 • 1 gram gelen Erzincan yerli ekşi kuru kayısı 1 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 adet Erzincan yerli ekşi kuru kayısı 11 kalori değerindedir.

30 gram gelen orta büyüklükte 3 adet Erzincan yerli ekşi kuru kayısı 34 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 97’sini karbonhidratlar ve yüzde 3’ünü proteinler oluşturur. Kalori değerlerinde yağ bulunmaz.

Peyman Bahçeden Kuru Kayısı Kaç Kalori?

 • 1 gram gelen Peyman bahçeden kuru kayısı 3 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen orta büyüklükte Peyman bahçeden kuru kayısı 29 kalori değerindedir.
 • 20 gram gelen orta porsiyon Peyman bahçeden kuru kayısı 58 kalori değerindedir.

200 gram gelen 1 paket Peyman kuru kayısı 580 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 94’ünü karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturmaktadır.

kuru kayısı zayıflatır mı
kuru kayısı zayıflatır mı

Kuru Kayısı Zayıflatır mı?

Metabolizmayı ve bağırsakları hızlı çalıştıran kuru kayısı diyet için en iyi besin kaynakları arasında yer almaktadır. Zayıflamayı yavaşlatan kabızlık probleminin en doğal şifa kaynağı kuru kayısıdır. Ayrıca kuru kayısının içeriğindeki lifler vücutta yağ birikimini engeller.

Kuru kayısı öğünlerden önce ölçülü tüketilirse doygunluk hissi daha küçük porsiyonlarla gelir. Glisemik indeksi düşük olduğundan dolayı uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. ‘Kuru kayısı zayıflatır mı?’ sorusuna direkt zayıflatır yanıtını vermek imkansız olsa da zayıflama sürecine hatırı sayılır bir katkısı olduğu söylenebilir.

Kuru Kayısının Faydaları

Kuru kayısıyı düzenli olarak tüketenler kuru kayısının sağlığa faydaları arasında yer alan kabızlık problemini kolay kolay yaşamazlar. Kabızlık problemini çok sık yaşayanlar ise sabah kahvaltı yapmadan ılık su eşliğinde 3 adet kuru kayısı yemeyi ihmal etmemelidir. Ayrıca kabızlık problemi giderildiğinde şişkinlikte artık hissedilmeyecektir.

İçeriğinde bol miktarda bulunan vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden grip, soğuk algınlığı, nezle ve daha birçok hastalığa karşı vücudu korur.

Cildin elastikiyetini artıran ve ciltte bulunan lekeleri yok eden kuru kayısı cilt için oldukça faydalı bir besindir.

Ateşli hastalıklarda ateşi düşürmek için kayısı suyu içilmelidir.

Kuru kayısının bağırsak, mide, kalp ve karaciğer gibi hayati organların sağlığına da büyük katkısı vardır.

Özellikle formunu korumak isteyenler vücutta yağ depolanmasını engelleyen kuru kayısıyı bol tüketmelidir.