Kuru Fasulye Faydaları Nelerdir

kuru fasulye faydaları nelerdir
kuru fasulye faydaları nelerdir

Milli yemeğimiz olarak kabul edilen kuru fasulyenin içeriğinde sağlığa faydalı çok sayıda mineral bulunmaktadır. Özellikle sindirim sisteminin güçlenmesinde ve kemik yapısının gelişmesinde kuru fasulyenin düzenli tüketilmesinin oldukça faydalı olduğu uzmanlar tarafından da ifade edilmektedir.

Bağırsakları hareketlendiren ve metabolizmanın çalışmasını hızlandıran kuru fasulye, kabızlık probleminin ilacı sayılabilecek besinler sınıfında gösterilmektedir. Ayrıca günümüzde insanlar bakımlı görünebilmek için kimyasal içerikli kozmetik cilt bakım ürünlerine yönelmekte ve bu ürünleri çok fazla kullanmaktadır. Oysa kuru fasulyenin cilde sağladığı bakım, bu kimyasal içerikli cilt bakım ürünleriyle kıyaslandığı zaman kat kat daha fazladır. Besin değeri oldukça yüksek olan kuru fasulyeden yapılan unun tüketilmesi cilt sağlığını desteklediği gibi bu undan hazırlanan maskeyle cilt bakımı yapılması cildin doğal yapısının korunmasını desteklemektedir.

Kuru fasulyenin cilt sağlığına en önemli faydası ise ciltte yağ bezelerinin oluşmasını engellemesidir. Bu sayede ciltte sivilce ve akne oluşumunu da önlemektedir. Vücut için enerji kaynağı besinlerden olan ve zihinsel yorgunluğa çok iyi gelen kuru fasulye faydaları nelerdir? Kuru fasulyenin sağlığa faydaları, kalori ve besin değerleri, sağlığa zararları, şekere ve zayıflamaya olan etkisi ile lezzetli bir kuru fasulye pişirmenin püf noktaları bu yazımızda ele alındı.

Kuru Fasulye Kaç Kalori?

Baklagiller familyasının üyesi kuru fasulye kalori değerleriyle yüz güldürse de genellikle tek başına tüketilmediği için yanında yaygın olarak tüketilen pirinç pilavı, soğan ve cacık gibi besinlerinde kalori değerlerine dikkat edilmelidir. Ülkemizde tüketimi gelenekselleşen ve bir kültür haline gelen kuru fasulye, vücudun gereksinim duyduğu günlük proteinin çoğunu tek başına karşılamaktadır. Ayrıca kuru fasulyenin içeriğindeki Omega-3 vücuda yüksek miktarda enerji vermektedir. Potasyum ve demir minerali zengini olan kuru fasulyenin içeriğinde B grubu vitaminlerinin tümü bulunmaktadır. Peki, uzun süre tokluk hissi vererek açlık hissini engelleyen kuru fasulye kaç kalori? İşte diyet beslenmelerinin baş tacı kuru fasulyenin kalori değerleri;

 • 25 gram 1 yemek kaşığı etsiz kuru fasulye 24 kalori içermektedir.
 • 35 gram tepeleme 1 yemek kaşığı etsiz kuru fasulye 34 kalori içermektedir.
 • 140 gram yarım yemek tabağı etsiz kuru fasulye 136 kalori içermektedir.
 • 150 gram küçük porsiyon etsiz kuru fasulye 146 kalori içermektedir.
 • 350 gram büyük porsiyon etsiz kuru fasulye 340 kalori içermektedir.

Kuru fasulyenin kalori değerlerinde yüzde 51 karbonhidrat, yüzde 15 yağ ve yüzde 33 protein bulunmaktadır.

Kuru Fasulye Kaç Kaloridir

Taze Fasulye Kaç Kalori

Kuru Fasulyenin Besin Değeri (100 gram)

 • Karbonhidrat – 9,92 gram
 • Yağ – 1,37 gram
 • Protein – 6,59 gram
 • Lif – 9,66 gram
 • Sodyum – 94,39 mg
 • Potasyum – 306,56 mg
 • Kalsiyum – 49,24 mg
 • A vitamini – 23,88 iu
 • C vitamini – 1,97 mg
 • Demir minerali – 1,46 gram

Meksika fasulyesinin faydaları nelerdir konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kuru Fasulyenin Faydaları

Protein değeri çok yüksek olan kuru fasulye, özellikle vejateryen beslenme tarzında et yemeği yerine tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını destekleyerek kabızlığa çözüm olduğu gibi zayıflamak için diyet yapanların da en gözde besinleri arasında yer almaktadır. Vücudun genel sağlığını destekleyen kuru fasulye, kozmetik ürünlerinin cilde yapamadığı bakımı doğal yollardan yaparak cilt sağlığını desteklemektedir.

Kuru fasulyenin sağlığa faydaları nelerdir? Vücudun gelişiminde ve onarımında oldukça etkili olan kuru fasulyenin sağlığa faydaları şöyledir;

Cilt Sağlığını Destekler

Kuru fasulyenin cilt sağlığına çok sayıda faydası bulunmaktadır. Akne ve sivilcenin tedavisini destekleyen kuru fasulye, ciltte yağ bezesi oluşumunun yanı sıra aktif sivilce oluşumunu da engellemektedir. Ayrıca kozmetik ürünlerden daha etkili olan kuru fasulye unundan yapılan cilt maskesi cildin doğal, canlı ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır.

Kalp Sağlığını Korur

Damar tıkanmasını engelleyen kuru fasulye, bu özelliği kalp krizi riskini en aza indirmektedir. Bu nedenle özelliklşe aile öyküsünde kalp krizi olanlara düzenli kuru fasulye tüketmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kemik Sağlığını Destekler

Kemiklerin zayıflamasındaki başlıca faktörler vücudun günlük gereksinimi olan protein ve kalsiyumun karşılanmamasıdır. İçeriğinde bol miktarda kalsiyum ve protein barındıran kuru fasulye ise kemikleri güçlendirerek kemik sağlığını desteklemektedir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda en fazla rastlanan sağlık problemlerinden olan kemik erimesi riskini düşürmektedir.

Vücudu Onarır

Vücuttaki hücrelerin kendilerini yenileme sürecini destekleyen kuru fasulye, vücuttaki hasta hücrelerin yanı sıra ciltteki hasta hücrelerinde onarılmasında aktif rol üstlenmektedir. Ayrıca kuru fasulyeden elde edilen un çok yüksek besin değerlerine sahip olduğu gibi bu unun işlenmesi içeriğindeki besin değerlerini yitirmesine neden olmaz. Bu undan yapılan cilt maskesi de cilt bakımında oldukça etkilidir. Yine romatizma ve siyatik rahatsızlıklarında görülen semptomları hafifletmektedir.

Enerji Deposu

Vücudun enerjisinin gün içerisinde tükenmemesi günlük yaşamdaki aktivitelerin aksamaması için en önemli husustur. Tam bir enerji deposu olan kuru fasulye, demir ve manganez mineralleri bakımından çok zengin olduğu için vücuda yüksek miktarda enerji vererek gün boyu zinde kalmaya yardımcı olmaktadır. Kuru fasulye, vücuıdun günlük enerji gerekiniminin yüzde 80’ini karşılamaktadır. Bedensel yogunluğa çok iyi gelen kuru fasulye, zihinsel yorgunluğun giderilmesinde de en etkin besinler sınıfındadır.

Beyin Sağlığını Destekler

K vitamini zengini kuru fasulye, beyindeki hücrelerin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Beynin verimli çalışmasına yardımcı olan kuru fasulye, hafızayı da güçlendirdiği için düzenli tüketilmesi ilerleyen yaşlarda görülebilecek Alzheimer riskini azaltmaktadır.

Kan Şekerini Dengeler

Yemeğin ardından yükselen glikoz değerlerinin düşmesinde kuru fasulye oldukça etkilidir. Glisemik indeksi düşük olan kuru fasulye yüksek miktarda lif içerdiğinden diyabet hastalığının semptomlarını hafifletmektedir. Ayrıca içeriğindeki antioksidan maddelerle glisemik kontrolünü sağladığı için kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Kanserden Korur

Kanser, çağımızda birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan ciddi sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Kuru fasulyenin düzenli olarak tüketilmesi ise kanser türlerinin hepsine karşı etkili koruma sağlamaktadır. Kuru fasulyenin içeriğinde yer alan güçlü antioksidan maddeler, sindirim sistemindeki kansorejen maddeleri yok ederek kanserli hücrelerin gelişimini ve yayılımını engellemektedir.

Migren Ataklarını Önler

Günümüzde en yaygın görülen sağlık problemlerinden biri olan migren hastalığında görülen ataklar birçok kişinin kabusu haline gelmiştir. Kuru fasulyenin içeriğindeki niasin maddesi ise migren ataklarına ve baş ağrılarına son vermektedir.

Kilo Verdirir

Lif bakımından çok zengin olan kuru fasulye, uzun süre tokluk hissi verdiği için açlık hissini engelleyerek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Düzenli fasulye tüketimi ile daha rahat kilo verildiği uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir.

Sindirim Sistemini Destekler

bağırsakların hareketlenmesinde ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasında en etkili besinler arasında gösterilen kuru fasulye, bağırsak tembelliğine çok iyi gelmektedir. Şişkinlik hissinin giderilmesinde oldukça etkili olan kuru fasulyeyi, özellikle kabızlık probleminden sık şikayet edenlerin düzenli olarak tüketmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Sağlığı Destekler

Kuru fasulyenin içerisinde folik asit ve demir minerali bol miktarda bulunmaktadır. Bu özelliğiyle hamilelik sürecinde anne ve bebek sağlığını destekleyen kuru fasulyeyi hamilelerin düzenli olarak tüketmesini hekimlerde tavsiye etmektedir.

Böbrek Sağlığını Destekler

İdrar yolları enfeksiyonlarının iyileşme sürecini hızlandıran kuru fasulye, böbreklerde oluşan taş ve kumunda rahatlıkla vücuttan atılmasına yardımcı olarak böbrek sağlığını desteklemektedir. Kuru fasulyenin insan vücudunda en fazla desteklediği organın böbrek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle böbreklerde sağlık problemi yaşandığı zaman öğünlerde kuru fasulyeye daha fazla yer verilmektedir.

Mide Sağlığını Destekler

Mide sağlığının korunmasında pek bilinmese de kuru fasulye en önemli besinler arasında yer almaktadır. Kuru fasulyenin ölçülü tüketilmesi mide tembelliğinin önlenmesinde oldukça etkilidir. Hatta mide tembelliği olanlara düzenli kuru fasulye tüketmeleri tavsiye edilir.

Romatizma Ağrılarını Hafifletir

Kuru fasulyenin düzenli tüketilmesi romatizma semptomlarına engel olmaktadır. Romatizmadan kaynaklanan ağrıların hafiflemesinde de kuru fasulyeden destek alınabilir.

Kuru Fasulye Kilo Verdirir mi?

Kuru fasulyeyle ilgili en fazla araştırılan bir diğer hususta zayıflamaya etkisinin olup olmadığıdır. Kuru fasulyenin içeriğindeki protein değerinin etle eş değer olmasından dolayı kilo aldıran besinlerin başında geldiği düşünülmektedir. Vücuda yüksek miktarda enerji veren kuru fasulyenin kalori değerleri ise oldukça düşüktür.

kuru fasulye zayıflatır mı
kuru fasulye zayıflatır mı

Kuru fasulye kilo aldırır mı? Kuru fasulyenin ölçülü tüketilmesi halinde kilo aldırması imkansızdır. Hatta ölçülü ve düzenli tüketilen kuru fasulye zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Çünkü metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı gibi bağırsakları da hareketlendirici etkisi vardır. Sağlıklı kilo verme sürecinde kuru fasulye tüketilmesi diyetisyenler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Zayıflamak için kuru fasulye tüketmeye başlamadan evvel uzman bir diyetisyene danışılarak kuru fasulyenin zayıflatıcı etkilerinden nasıl faydalanılacağı hususunda bilgi alınması ihmal edilmemelidir. Ayrıca kuru fasulyenin zayıflamaya tek başına herhangi bir etkisinin olmadığı bilinmelidir.

Kuru Fasulye Zararları Nelerdir?

Kuru fasulye zararları nelerdir? Kuru fasulye sağlığa en az zarar veren besinlerin başında gelmektedir. Kuru fasulyenin sağlığa zararları ile ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar ise ölçülü tüketilen kuru fasulyenin sağlığa bir zararı olmayacağını dile getirmektedirler. Kuru fasulyenin şekerin yükselmesine etkisi olduğına dair halk arasında yaygın bir inanış olsa da tam aksi kuru fasulye kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir.

Kuru fasulyenin çok fazla tüketilmesi gaz yaptığından aşırı tüketimi halinde karında çok şiddetli sancılar hissedilebilmektedir.

Kuru fasulyeye karşı alerjisi olanlar kuru fasulye tüketmekten kesinlikle kaçınmalıdır.

Hamileler ve emziren anneler özellikle gaz yapıcı etkisi olduğundan dolayı hekime danışmadan kuru fasulye tüketmemelidir. Emziren anneler kuru fasulye tükettiği zaman süt yoluyla bebeğe gaz geçebileceğinden bebeğin sancılanmasına neden olabilir. Hatta anne karnındaki bebeklerin sancı çekmesine dahi neden olabilir.

Kuru fasulyenin zararlarından korunmak için ölçülü tüketilmesi uzmanlarca önerilmektedir.