Korona Öksürüğü Nasıl Geçer

korona öksürüğü nasıl geçer
korona öksürüğü nasıl geçer

Covid-19 virüsüyle mücadelede zamanın doğru yönetilmesi için semptomatik tedaviler çok önemlidir. İnsanlar sürekli öksürük nedeniyle normal yaşamlarını dahi sürdüremeyecek hale gelebiliyorlar. Sürekli öksürük uyku düzenini bozarak uykusuzluğun yanı sıra vücut direncinin düşmesine de neden olmaktadır.

Öksürüğün en erken aşamada kontrol altına alınarak tedavisinin yapılması hastalığın izleyeceği seyir bakımından çok kritik bir öneme sahiptir.

Ayrıca bu konumuz ile çok ilgili olan –> Koronaya Ne İyi Gelir <– başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Covid-19 virüsünün ortaya çıktığı ilk günden bu yana virüsün enfekte olduğuna dair en önemli belirtiler arasında kuru öksürükte yer almaktadır. Zaten kuru ve sık şekilde görülen öksürükler viral enfeksiyonların en önemli belirtilerinden biridir. Peki, ‘Korona öksürüğü nasıl geçer?’ Bu yazıda korona öksürüğü tüm detaylarıyla ele alındı.

Korona Öksürüğünde Vücut Direncinin Önemi

Covid-19 virüsü enfeksiyon sürecinde olduğu gibi korona öksürüğünde de vücut direnci çok önemlidir. Güçlü bir savunma mekanizması sayesinde korona öksürüğü ile rahatlıkla baş edilebilir.

Korona Öksürüğüne Ne İyi Gelir

Vücut direncinin güçlü olabilmesi içinde düzenli uyku, yaşam tarzı, spor, dengeli ve sağlıklı beslenme çok büyük önem arz etmektedir. Bunlar korona öksürüğüne iyi gelebilecek durumlardır.

Kalp, böbrek gibi kronik ve ciddi rahatsızlıklar, vücut direncini düşürdüğü için korona öksürüğünün seyri daha kötüye gidebilir. Korona öksürüğünde akşamdan başlayan ve gecede devam eden kuru öksürük uyku düzenini bozarak vücut direncini düşürmektedir. Özellikle gece tutan ve bir türlü kontrol altına alınamayan kuru öksürük, Covid-19 virüsü gibi viral enfeksiyonlarda çok ciddi problemlere neden olabilmektedir. Korona öksürüğünde vücut direncinin önemi apayrı bir öneme sahip olduğundan özellikle de çok ciddi sağlık problemleri yaşamış insanlarda, vücut direncini kaybetmeden korona öksürüğünün kontrol altına alınması ve tedavisinin yapılması çok önemlidir.

Korona Öksürüğü Kontrol Altına Alınmalı

Korona öksürüğünün kontrol altına alınması tedavinin seyri açısından çok önemlidir. Covid-19 virüsü enfeksiyon sürecinde semptomların görülmesi farlılıklar gösterebilmektedir. Covid-19 semptomları arasında kuru öksürükte dahil olmak üzere çok değişik semptomlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Koku ve tat kaybı gibi semptomlar, Covid-19 virüsünün neden olduğu enfeksiyon sürecinde kendisini gösterebilmektedir. Covid-19 virüsünün en önemli semptomlarından olan kuru öksürük ise ateşli dönemi takiben 1-2 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Covid-19 enfeksiyon sürecinde giderek belirginleşen öksürük süreç içerisinde artmaktadır. Bu enfeksiyon sürecinde kuru öksürükte dahil olmak üzere birçok semptom, zaman içerisinde iyileşmekte ve enfeksiyonla birlikte görülen diğer sağlık sorunları da düzelmektedir. Semptomların çoğu iyileşse dahi enfeksiyon sürecinde görülen kuru öksürük daha uzun sürebilmektedir. Zaten öksürük, normalde de geç iyileşen bir hastalıktır. Korona öksürüğü, hastaları en fazla rahatsız eden semptomlar arasında yer almaktadır. Bu, vakalar tarafından da ifade edilmektedir.

Pandemi sürecinde öksürük şikayetiyle gelen hastalarda görülen semptomlara normal şartlardan daha farklı yaklaşıldığı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Koronavirüste görülen semptomatik kuru öksürük ise öksürük refleksini baskılayacak daha belirleyici tedavilerle kontrol altına alınmaktadır.

Kronik Rahatsızlığı Olanlarda Korona Öksürüğü Daha Ağır Olabilir

Covid-19 virüsü enfeksiyon sürecinde görülen öksürük yeterince tedavi edilmediği takdirde vakanın efor kapasitesi düşmektedir. Özellikle astım gibi kronik rahatsızlığı olanlarda öksürükte dahil birçok semptom daha ağır seyredebilmektedir. Koronavirüsün neden olduğu enfeksiyonda görülen öksürük balgamlı olmayıp, daha fazla kesik ve kuru öksürük şeklinde olmaktadır.

Astım, KOAH gibi akciğer problemi olan hastalarda korona öksürüğü vücut direncini çok düşürerek enfeksiyonun çok ağır geçirilmesine neden olduğu için bu tür akciğer problemi olanlar, Covid-19 virüsü tedbirlerine karşı çok daha fazla dikkat etmelidir. Ayrıca Covid-19 virüsü enfekte olan kişilerde, enfeksiyonun akciğerler üzerinde bıraktığı etki ilerleyen yıllarda daha rahat gözlemlenebilecektir. Covid-19 virüsünün şimdilik akciğere verdiği hasar ile ilgili sadece akciğerin elastiğinde azalma yani akciğerde genişlemeye neden olduğu bilinmektedir.

Covid-19 ile ilgili sürekli güncel bilgiler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple ve her kişide farklı seyir gösteren bir hastalık olduğu için; Korona öksürüğü ile ilgili bir doktora başvurmanızı ve doktorun tavsiyeleri üzerine hareket etmenizi öneririz.