Köri Zayıflatır mı, Faydaları Nelerdir

köri zayıflatır mı
köri zayıflatır mı

Hint mutfağından dünyaya yayılan lezzet olan köri, birçok baharatın karıştırılmasıyla elde edildiği için köri için bir baharat festivali de denilmektedir. Hint yemeklerinin vazgeçilmezi olan köri, ilk önce Asya mutfağında daha sonrada Avrupa mutfağında yaygın olarak kullanılan bir lezzet haline gelmiştir. Türk mutfağında ise daha yeni yeni kullanılmaya başlanan köri, yemeklere çok hoş bir aroma katarak baharat sevenleri büyülemektedir.

Köri nedir,  zayıflatır mı ve faydaları nelerdir? Et ve tavuk yemeklerinde çok fazla tüketilen, makarna ve pilava da sos olarak katılabilen körinin ne olduğu, nasıl yapıldığı, sağlığa faydaları ve zayıflatıcı etkisi olup olmadığına dair tüm bilgilere bu yazının içeriğinde bulabilirsiniz.

Köri bir baharattır ancak ülkemizde en yaygın tercihi de köri sosu dur. Özellikle köri soslu tavuk oldukça popüler bir yemektir. Kolayca yapabileceğin bu sağlıklı ve faydalı yemeği aşağıdaki tarif ile yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Köri Soslu Tavuk Tarifi

Köri Nedir, Nasıl Yapılır?

Hint mutfağından dünyaya yayılan bir baharat olarak bilinse de körinin asıl vatanının Güneydoğu Asya olduğu bilinmelidir. Peki, yemeklere hoş bir aroma katan köri nedir, nasıl yapılır?’ Bu sorunun yanıtı duyan herkes tarafından merak edilerek araştırılmaktadır.

Köri hazırlanırken kullanılan malzemeler ise şöyledir;

 • Kakule
 • Kişniş
 • Kimyon
 • Zerdeçal
 • Biber
 • Hint cevizi
 • Zencefil
 • Demirhindi
 • Acı kırmızı biber

Parlak sarı renge sahip olan köri tozunun temel iki malzemesini sumak ile zerdeçal oluşturmaktadır. Köriye rengini ise zerdeçal vermektedir. Köri tozu, katıldığı her yemeğe kendisine has bir renk vermektedir. Yemeklere kattığı hoş aroması ve tadı oldukça yoğun olan köri tozu, aroması ve tadı kadar yoğun olan kokusunu ise köri yaprağından almaktadır. Turunçgiller ailesine ait olan köri ağacı yaprağı, köri tozunun elde edildiği karışımın olmazsa olmazı arasında yer almaktadır. Limonu anımsatan karakteristik kokusunu köri ağacının yaprağından alan köri tozu, hoş aroması sayesinde baharat karışımı haricinde farklı şekillerde de kullanılmaktadır.

Toz haliyle baharat olarak kullanılan köri, köri sos olarak da un, yağ ve süt gibi malzemelerle birlikte kullanılabilmektedir. Yine köri ezmesi çeşitleri de yeşil, sarı ve kırmızı renklerde hazırlanabilmektedir. Köri ezmesinin içerisine soğan, kişniş, sarımsak, acı biber ve zencefil gibi malzemeler katılmaktadır. Köri ezmesi, acı ve keskin tatları sevenlerin favorileri arasında yer almaktadır.

Köri Faydaları Nelerdir

Köri, birden fazla baharatın lezzetini ve faydasını bir arada barındırmaktadır. A, B, C, E ve K vitaminlerini bol miktarda içeriğinde barındıran köri, magnezyum, çinko, fosfor, kalsiyum ve bakım mineralleri bakımından da çok zengindir.

köri baharatı faydaları
köri baharatı faydaları

Peki, ‘Köri baharatı faydaları nelerdir?’ İşte körinin sağlığa olan inanılmaz faydaları;

 • Körinin içerisindeki kurkumin adlı madde eklem ağrılarını hafifletmektedir. Bu madde eklem iltihabının azaltılmasında çok etkin olduğu gibi beyin gelişimine de ciddi katkı sağlamaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte insanların kâbusu haline gelen Alzheimer hastalığını da engellemektedir.
 • Çeşitli baharatların karıştırılmasıyla hazırlanan köri, farklı kanser türlerinin tedavi sürecini desteklemektedir. Ayrıca köri düzenli tüketildiği takdirde kanserin ilerlemesini durdurmaktadır.
 • Sindirim problemlerinin iyileşme sürecinde körinin içeriğindeki zencefil ve zerdeçal etkin bir görev üstlenmektedir. Sindirim sistemini düzenlediği gibi hazımsızlığa da çok iyi gelmektedir. Ancak midesinde sağlık problemi olanların köri tüketmeden evvel kesinlikle bir hekime danışması gerekmektedir.
 • Kemik erimesine karşı ciddi bir mücadele veren köri, kemikleri kuvvetlendirmektedir.
 • Köri, sigaranın sağlığa olan zararlarını azalttığı için sigara içenlerin düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Körinin içeriğindeki krosin adlı madde zararlı toksinleri vücuttan hızla dışarı atmaktadır.
 • Karaciğer hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Köri, çok eski tarihlerden bu tarafa karaciğer rahatsızlıklarının tedavi sürecinde kullanılmaktadır.
 • Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olanların kan artırıcı etkisi olan köri baharatını mutlaka tüketmesi gerekmektedir.
 • Köri yaprağının sağlığa en önemli faydalarından biriside gaz giderici etkisinin bulunmasıdır. Sindirim sistemini tek başına rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Cilt ve saç bakımında da çok sık kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.
 • Göz sağlığını desteklemektedir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek bütün hastalıklara karşı ciddi koruma sağlamaktadır.
 • Parkinson hastalığından korumaktadır.
 • Sinir hücrelerine çok iyi gelmektedir.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde bağırsak enfeksiyonlarıyla mücadele etmektedir.
 • Kan basıncını düzenlediği için kalp krizi riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda kolesterolü düzenleyerek kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
 • Uzun süre tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Köri Sosu Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Mutfakta oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan köri baharatı, Asya yemeklerinin o müthiş lezzetini sofralara taşımaktadır.

köri hangi yemeklerde kullanılır
köri hangi yemeklerde kullanılır

Peki, ‘Köri hangi yemeklerde kullanılır?’ Asya mutfağında et yemeğinden tutun da salatalara kadar köri baharatına yer verilmektedir. Bizim mutfağımızda ise sebze yemeklerinde, tavuk gibi beyaz et yemeklerinde köri baharatı kullanılmaktadır. Köri, sos olarak hazırlandıktan sonra et yemeklerine katılırsa et yemeklerinin lezzetine lezzet katmaktadır. Köri soslu tavuk en çok tercih edilen körili yemektir diyebiliriz. Yemeklere çok hoş bir aroma katan köri, çorba, makarna gibi yemeklerin içerisine de katılmaktadır. Körili pilav, körili patates sofralarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Et yemeklerinde de etin terbiye edilmesinde kullanılan köri, kokusuyla insanı adeta kendisine çekmektedir.

Köri Zayıflatır mı?

Zayıflamak için diyet yapanların en fazla merak ettiği konular arasında köri baharatının zayıflatıcı etkisinin olup olmadığı da yer almaktadır. Peki, ‘Köri zayıflamaya yardımcı mı?’ Köri, uzun süre tokluk hissi verdiği için kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda köri, vücuttaki yağların daha hızlı yakılmasına destek vermektedir.

Metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yaktırdığı için kilo vermekte zorlananların ve zorlu diyetlerin favori baharatları arasında köri mutlaka yer almalıdır.

İçerdiği düşük kaloriyle de zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ancak zayıflamaya ciddi katkı sağladığı için kendisine has diyeti olan köri baharatının kalori değerleri kullanıldığı tarife göre değişmektedir. Mesela körili tavuğun 100 gramı 150 kalori değerindedir.

Köri, yemeklere ilave edilerek tüketilmesinin yanı sıra çay olarak da tüketilmektedir. Köri baharatının sadece zayıflamaya değil, sağlığa da ciddi katkısı olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.