Kobra Egzersizi Nasıl Yapılır

Kobra Egzersizi Nasıl Yapılır
Kobra Egzersizi Nasıl Yapılır

Kobra egzersizi nasıl yapılır? Konulu yazımızı incelemenizle birlikte Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır? Konu başlıklı yazımızı inceleyerek egzersiz programınıza faydalı hareketler ilave edebilirsiniz.

Kobra Pozisyonu Nedir

Başlangıç seviyesinde bir yoga egzersiz hareketi olan kobra pozisyonu genel olarak güneşi selamlama anlamında yapılmaktadır. Bu yoga hareketinde omuzlarınızı ve sırtınızı kullanabilirsiniz. Bu duruşla birlikte omurga hareketlerinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda kabra pozisyonu ile birlikte kaslarınızın güçlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Kobra Egzersizi Nasıl Yapılır

Kobra egzersizi nasıl yapılır? Kobra egzersizini uygularken ilk önce midenize kadar yere yüzüstü olacak şekilde yatın. Midenizden yukarısı yani göğüs kısmınızın gelmesiyle birlikte vücut yukarıya doğru pozisyonunda olsun. Kollar ise dirsek kısmından kırık ve ensede birleşmiş şekilde olmalıdır. Midenizi yerden kaldırarak geriye doğru esneyin. Ardından tekrar midenizi yere doğru değdirin. Bu hareketi 5 kez tekrarlayabilirsiniz.

Kobra Gerinmesi Ne İşe Yarar
Kobra Gerinmesi Ne İşe Yarar

Kobra Gerinmesi Ne İşe Yarar

Kobra gerinmesi ne işe yarar? Kobra hareketinin yararları, sırt, göğüs, omuz, omurga ve karın kaslarının çalışmasını ve açılmasını sağlar. Aynı zamanda kasların güçlenmesini destekler. Enerji verir, karın bölgesindeki organların canlanmasını ve stresin gitmesini sağlamaktadır.

Kobra Egzersizleriyle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kobra pozisyonunda sırt kaslarının çalışmasını sağlar. Bu sebeple sırt probleminizin olması durumunda yavaş ve harekete odaklanmaya çalışın. Sırt ve kalça kaslarının kasıldığından emin olmalısınız. Hareket esnasındayken rahat hissetmemeniz durumunda kendinizi zorlamamanızı tavsiye ediyoruz.

Kobra Egzersizi Boy Uzatır Mı

Bu hareket özellikle omurgada meydana gelen duruş bozukluklarının giderilmesi açısından oldukça faydalı hareketlerden biridir. Duruşun dikleşmesini sağlamasıyla birlikte daha iyi bir duruş formunun olmasını ve boyun da otomatik bir şekilde birkaç santim uzamasını desteklemektedir.

Egzersiz Yapmak Boy Uzatır Mı

Düzenli olarak egzersiz yapmak vücut üzerinde asılma, esneme ve germe egzersizlerinin yapılmasıyla birlikte büyüme hormonunun üretimini sağlamaktadır. Bunun sonucunda da boy uzamasını da desteklemektedir. Tüm bu egzersiz hareketleri sinir ucaları uyarmaktadır. Aynı zamanda hipofiz bezinin de hareketlenmesinden dolayı da büyüme hormonunun salgılanmasını da desteklemektedir.

Kobra Pozunun Faydaları Nelerdir
Kobra Pozunun Faydaları Nelerdir

Kobra Pozunun Faydaları Nelerdir

  • Omurganın güçlenmesini destekler.
  • Göğüs ve akciğerleri, omuzları ve karnın esnemesini sağlar.
  • Kalçanın daha şekilli olmasını sağlar.
  • Karın organlarını harekete geçirmeyi destekler.
  • Stres ve yorgunluk giderilmesi açısından oldukça yardımcıdır.
  • Kalp ve ciğerin açılmasını sağlar.
  • Astım tedavisi açısından da olumlu sonuçlar verebilmektedir.
  • Vücut ısısının artmasını sağladığı için hastalığın giderilmesini de sağlamaktadır.