Kısır Kaç Kalori

Kısır Kaç Kalori
Kısır Kaç Kalori

Kısır, köftelik bulgurun haşlayarak ve içerisine tamamen tercihe göre sebzelerin ilave edilmesi ile birlikte yapılan pek çok kişi tarafından da çok sevilen bir salata türüdür. Soğuk mezeler ile birlikte yerini alan kısır, Türk mutfağının da çay saatlerinin vazgeçilmezidir. Uzun yıllardır bir geleneğe göre eğer bir misafir gelecekse mutlaka kısır ve ıslak kek olmazsa olmazlardandır. Kısır hem uzun süre tokluk hissi yaratan hem de çeşitli baharatlarla birlikte lezzetlenmesinden kaynaklı neredeyse her öğünde tercih edilen besinler arasında yer almaktadır.

Demli bir çay ile birlikte, kimse kısır kaç kalori düşünerek strese girmemektedir. Tüketimini oldukça keyifli ve lezzetli olan kısırı bir de “kısır kaç kalori?” olarak düşünebileceğiniz bir yazı derledik. Bu yazıyla birlikte kısır diyette yenir mi? Kısır ne kadar tüketilmeli? Gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda derlemiş bulunuyoruz.

Kısır Kilo Aldırır Mı
Kısır Kilo Aldırır Mı

İçerik Başlıkları

Kısır Kilo Aldırır Mı

Kısırın daha az kalorili olabilmesi açısından içeriğinde bol miktarda yeşillik ve baharat ilave etmek yeterli olacaktır. Kısırdaki porsiyon miktarına dikkat edilmesiyle birlikte herhangi bir kilo artışının yaşanması mümkün olmamaktadır.

Diyette Kısır Yenir Mi
Diyette Kısır Yenir Mi

Diyette Kısır Yenir Mi

  • Kısıtlı uygulanan bir diyette kısır yenilmesi ölçülü miktarda olması önerilmektedir. Diyet dönemindeyken tüketilmesi gereken kısırın tuz ve yağ miktarının oldukça az olması gerekmektedir. Nar ekşisi de aynı şekilde az miktarda ilave edilmesi hatta kullanımı tercih etmemenizi öneriyoruz.
  • Limon konusunda da bol miktarda tüketimini sağlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kısırın karşılığı 1 ince dilim tahıllı ekmek eşdeğer olduğunu düşünebiliriz. Ana öğünlerde ekmek tercih etmek yerine 1 yemek kaşığı kadar kısır tercihinde bulunabilirsiniz.
  • Öğlen öğününde bol sebzeli ve limonlu kısırdan, 4-5 kaşık kısır tüketimini sağlamak sağlıklı bir seçenek olmaktadır. Ancak unutulmaması gereken konulardan biri de öğününüzde kısır dışında başka bir besin tüketmemelisiniz. Bunun nedeni ise kısırın içermiş olduğu besin değerinden dolayı, almanız gereken enerjiyi oldukça karşılayacaksınız. Kısırın yanında tuzsuz bir ayran da tercih edebilirsiniz.
  • Aynı zamanda kısıra ilave edilen baharatlar ile birlikte metabolizmanın daha hızlı çalışmasını da sağlayabilirsiniz. Bu baharatlara örnek vermek gerekirse; karabiber, nane, pul biber, kimyon olarak örneklendirebiliriz.
  • İçeriğindeki salçanın tuz miktarının yüksek olmasından kaynaklı diyet beslenmelerinde domates tercih ederek daha sağlıklı olacağını söyleyebiliriz.
  • Ölçülü ve dengeli tüketilmesiyle birlikte kısır kilo almaya neden olmaz. Ancak ölçüyü kaçırmanız durumunda içeriğini ne kadar sağlıklı hazırlarsanız hazırlayın, kısır kilo almaya neden olacaktır. Her besinde olduğu gibi kilo almamak ve kilo kontrolünü sağlayabilmek açısından 5 kaşıktan fazla ana öğünlerde kısır tüketimini önermemekteyiz.

Kısır Kaç Kalori

  • 1 yemek kaşığı kısır yaklaşık olarak 24 kaloridir.
  • 3 yemek kaşığı kısır ise 73 kalori değerindedir.
  • 1 tabak kısır kaç kalori diye sorunuza da 178 kalori olarak cevap verebiliriz.
  • Büyük bir tabak dolusu kısırın kalorisi ise 357 kalori kalori olduğunu belirtebiliriz.