Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir

Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir
Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir

Kinoa tam proteinli besinlerden biridir. Kilo korumak için aynı zamanda da zayıflamaya da yardımcı olacak kadar yüksek lif içeriğine sahiptir. Lif oranının yüksek olmasıyla birlikte sindirim sisteminin kolaylaşmasını da sağlamaktadır. Demir açısından da zengin olmasıyla birlikte anemisi olan kişilere de oldukça fayda göstermektedir.

Kinoa Nedir
Kinoa Nedir

Kinoa Nedir

Kinoa glutensiz, tam tahıllı karbonhidrat ve aynı zamanda da protein kaynağıdır. Tahıllara benzer yönleri olmasıyla birlikte buğdaygillerden değildir. Kinoa, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır. Besin değeri oldukça iyi olan kinoa, amino asitler, kalsiyum, demir ve fosfor içeriklerine de sahiptir. 100 gram kinoa 372 kalori değerindedir. 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat ve 6 gram da lif içeriğine sahiptir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir
Kinoanın Faydaları Nelerdir

Kinoanın Faydaları Nelerdir

Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasından bir bitkidir. Tahıllara benzer olsa da Buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır. Kinoa, Keçuva dilindeki kinua sözcüğünün İspanyolca söylenişinden gelmektedir.

Aynı zamanda kinoa tohumu yüksek miktarda vitamin, mineral ve lif içeriğine sahiptir. Kinoa tohumunda A, B, C, D ve K vitaminleri de yer almaktadır. Bu zengin içeriğe yönelil kinoa tohumunda kolesterol bulunmamaktadır. Bunun dışında kinoa tohumu magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor içeriklerine de sahiptir.

Kinoa Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Kinoa Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Kinoa Hangi Hastalıklara İyi Gelir

  • Magnezyum eksikliğine
  • Diyabet ve yüksek tansiyon
  • Kinoa yağ oranı açısından düşüktür. Besleyici özelliği açısından da yüksek değere sahip olsa da kilo aldırmak gibi bir özelliğe sahip değildir. Çünkü kolay hazmedilen bir besindir.
  • Bebeklerden yaşlılara kadar her yaş için oldukça uygun bir besin seçeneğidir.
  • Adet sancısına da iyi gelmektedir.
  • Anemi gibi sorun yaşayan kişiler için de oldukça faydalı bir seçenektir.
  • Sindirim açısından kolaylık sağlar.
  • Kilo korumaya ve zayıflamaya yardımcı olur.
  • B2 vitamini içermektedir.
  • Tam protein içermektedir. Tam protein tüm amino asitlerin yeterli oranda bulunmasıyla birlikte besin kaynakları içinde kullanılmakta olan bir ifadedir.
Kinoa Bağırsakları Çalıştırır Mı
Kinoa Bağırsakları Çalıştırır Mı

Kinoa Bağırsakları Çalıştırır Mı

Protein açısından zengin besinlerden biri olan kinoa, tüm amino asitleri de içermekte olan bitkisel protein kaynaklarından biridir. Diğer tahıllara göre neredeyse iki katı lif içermektedir. Lifli yapısı ile uzun süreli tokluk hissi yaratmakta ve zayıflamak isteyen kişilere de oldukça yardımcı bir besindir. Kinoa, bağırsak sağlığı açısından da oldukça sağlıklıdır.