Kilo Vermek İçin Öneriler

kilo vermek için öneriler
kilo vermek için öneriler

Kilo vermek oldukça kolay bir durumdur. Ancak bazı taktikler ve tekniklerin uygulanması durumunda kolay bir hale gelmektedir. Peki, hızlı ve kalıcı kilo nasıl verilir? Kilo vermek için öneriler nelerdir? Kilo vermeyle ilgili yapılması gerekenler faydalı bilgilerle birlikte bu yazımızda yer almaktadır.

Hızlı ve Kalıcı Kilo Nasıl Verilir

 • Kahvaltı öğününü atlamayın. Düzenli olarak kahvaltı yapın ve sağlıklı besinleri tercih ediniz. Böylece metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlarsınız.
 • Öğünlerinizi atlamayın ve sık sık beslenerek az besinler tüketin.
 • Doğru karbonhidrat seçiminde bulunun.
 • Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketin.
 • Atıştırmalıklarınızda sağlıklı besinleri tercih edin. Cips, çikolata tarzı gibi besinleri tüketmek yerine meyve, kuruyemiş tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Yemek yerken küçük tabakları tercih ediniz.
 • Gün içerisinde düzenli olarak hareket edin.
 • Uykunuza dikkat edin.
 • Besinlerinizin lif açısından zengin besinleri tercih edebilirsiniz.
 • Haftanın 1 günü balık tüketimi sağlayın.
 • Bitki çaylarının tüketmeyi ihmal etmeyiniz.
 • Yemeklerinizde baharat ilave ederek metabolizmanızın çalışmasını da sağlayabilirsiniz.
vücut kilo vermeye ne zaman başlar
vücut kilo vermeye ne zaman başlar

Vücut Kilo Vermeye Ne Zaman Başlar

Diyet dönemlerinin ilk günlerinde etki gösterecek diye bir durum söz konusu değildir. Fakat diyetteyken iyi bir başlangıç yapabilmek açısından başlamadan önce tartılın ve çıkan kilonuzu bir yere not alınız. Ayrıca kilo verdiğinizi görebilmeniz açısından diyete başladıktan sonra 7 ila 10 gün sonrasında tartılmalısınız.

Kilo Vermek İçin Öneriler

 • Aşırı düşük kalorilerle beslenmeyin: Kilo vermek için en basit açıklamalardan biride matematiktir. Yakmış olduğunuz kaloriden daha az kalorinin alınması durumunda kilo kaybı gerçekleşmektedir. Bu duruma “kalori açığı” olarak tanımlanmaktadır. Aslında bu durumun gerçekleşmesi oldukça basittir. Peki, neden almış olduğumuz kalori miktarını iyice düşürüp daha fazla kilo vermeyelim? Eğer çok düşük kalori değerinde beslenilmesi durumunda vücut direncinde düşüş, hastalık, birkinlik, kas kaybı gibi durumların meydana gelmesi söz konusudur. Bu durumda da uzun süre içerisinde metabolizmanın yavaşlaması ve kilo vermenin daha zor bir hale gelmesine neden olmaktadır.
 • Yağ alımını çok fazla düşük tutmayın: Bir çoğumuz medya üzerinden yağsız yemek tüketiminin diyet yemeği olduğunu, yağın diyette, sağlıklı beslenme ve kilo kaybınına karşı olduğunu duymuşuzdur. Bu inanış ise zaman içerisinde kırılmaya başlamaktadır. Vücudumuzun kilo verebilmesi için sağlıklı yağlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle de yağ tüketiminin tamamen çıkarılması durumunda ya da çok düşük oranda yağ tüketiminin sağlanması durumunda kilo vermek ve yağ yakımının gerçekleşmesi açısından doğru bir yol olmayacaktır.
 • Geç saatte yemek yemeyin: Normal zamanda kilo verebilmek için harcadığınızdan daha az kalori miktarının alınması yeterlidir. Bu kalori miktarını ne zaman alırsanız alın ve günlük harcamış olduğunuz kaloriden daha az kalorinin alınması durumunda kilo verme gerçekleşmektedir. Ancak gece geç saatlerde aşırı miktarda yemek yemek, özellikle de kısa süre içerisinde uyumanız durumunda sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Ayrıca mide problemleri ve reflü gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
 • Daha fazla egzersiz yapın, daha fazla kalori yakın: Kilo kaybı için alınan kaloriden daha fazla kalorinin harcanması gerektiğini belirtmiştik. Bu durumun gerçekleştirebilmenin en kolay yollarından biri de daha fazla fiziksel aktivite yapılmasıdır. Ağırlık antrenmanlarıyla birlikte kardiyo seanslarının arttırılması da önerilmektedir. Kardiyo antrenmanlarının süresi ya da zoruluğunu zamanla arttırarak daha fazla kilo verebilirsiniz. Sabırlı olarak kilo takibi yapmanızı öneriyoruz.
 • Ağırlık antrenmanlarına özen gösterin: Ağırlık çalışmanız kilo verebilmeniz açısından destek olacak en iyi antrenmanlardan biridir. Hedefimiz yağ yakımını gerçekleştirmek, kas kütlesini arttırmak açısından oldukça önem taşımaktadır.
 • Diyetinize yeşil sebzelere de yer verin: Yeşil sebzelerin sindirerek tahıllar gibi enerji sağlamanız mümkündür. Bitki hücre çeperleri selülozdan oluşmaktadır. Bu nedenle de insan, yeşil sebzeleri verimli olarak sindirerek enerji olarak kullanamamaktadır. Bununla birlikte yeşil sebzeler lif ve vitamin mineral kaynağıdırlar. Lif sayesiyle kendinizi uzun süre tok hisseder ve gün içerisinde daha az yemek yeme ihtiyacı duymamız kilo kaybı için sizlere fayda gösterecektir.
 • Su tüketimine dikkat edin: Su tüketiminin hayatta kalabilmek açısından oldukça önemli olduğunuz hepimiz bilmekteyiz. Ayrıca su tüketimi kilo kaybı içinde büyük bir önem taşımaktadır. Böbreklerin vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayabilmek açısından su tüketimine ihtiyaç duymaktadır. Yeterli miktarda su tüketiminin olmaması durumunda böbrekler bu görevini yerine getirememekte ve karaciğer devreye girmektedir. Ancak böbreklere yardım etmesiyle birlikte bu görevini etkili bir şekilde yerine getirememektedir. Kısacası kilo verebilmek için su tüketimi sağlanması gerekmektedir. Böylece metabolizmamız hızlı bir şekilde çalışmasıyla birlikte kilo kaybı yaşanmaktadır.

İnsan Vücudu Nasıl Kilo Verir

Kilo kaybının gerçekleşebilmesi için kalori açığı olarak tanımlanan, günlük yaşantıda harcanan kaloriden daha az miktarda kalori alınması gerekmektedir. Kalori açığının düzenli bir şekilde gerçekleşmesi durumunda yağlar serbest bırakılır ve mitokondri olarak tanımlanan vücudun enerji üretimini sağlayan makinesine taşınmaktadırlar.