Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı
Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

Zayıflama döneminde uygulanan diyetlerle ideal kiloya ulaşabilmek açısından planlı ve programlı ilerlemek oldukça önem taşımaktadır. Diyet döneminde kalori hesabının yapılmasıyla birlikte kontrollü bir şekilde aç bırakılan vücut, zaman içerisinde metabolizmanın hızlanması azalmasıyla açlık durumuna adapte olmaya çalışmaktadır. Bu durumda da her zamandakinden daha az enerjiyle birlikte günlük yaşama odaklanan bir vücut anlamı taşımaktadır.

Zayıflamaya yönelik yapılan diyetlerde başlangıçta hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşanmasıyla sürecin sonlarında ise kilo vermede azalma, birden sonra ise tamamen durmaya başlama sebeplerinden biridir. Özellikle de 10-15 kilo üzerinde ağırlık kaybının yaşanmasında uzun dönem süren diyetlerde başarıda azalmaların adına dikkatli olunması gereken detaylar söz konusudur. Sizlere önerdiğimiz önerilerle birlikte, diyet döneminizi tekrardan gözden geçirebilirsiniz. Aynı zamanda kilo verme durunca ne yapmalı? Sorusuna da bu yazımızda yanıt bulabilmeniz mümkündür.

İçerik Başlıkları

Kilo Verme Durunca Ne Yapmak Gerekir

Uzun bir dönem aynı programı uyguladıysanız, farklı bir beslenme programı ya da öğün saatlerinde değişiklik yapmayı, akşamları mümkün olduğunca erken yemek yemeyi denemenizi öneriyoruz. Günlük yaşantınızdaki hareketlilik durumunuzu arttırmanız da, en hızlı cevap veren yollardan biridir. Kahvaltıda yapacağınız farklı seçenekler de metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Diyet Yaparken Kilo Verme Neden Durur

Kısaca yağ kaybındaki mekanizma şu şekildedir; Kilo kaybının yaşanmasıyla birlikte yağ hücreleri kaybolmamaktadır. Sadece boyut olarak küçülmektedir. Kilo kaybıyla birlikte yağ hücrelerinin içi boşalması durumunda boyutlarının küçülmesine yardımcı olmaktadır. Bu dönem içerisinde kilo verme hızınızda yavaşlama doğal karşılanmaktadır.

Kilo Verme Durunca Ne Yapmalı

  • Fiziksel aktivite miktarını arttırın.
  • Diyetinizde bulunan besin öğesi dağılımında değişimler yapın.
  • Metabolizmanın hızını arttırmaya yardımcı olacak besinleri diyetinize ilave edin.
  • Su tüketimini arttırmaya özen gösterin.
  • Diyetinizdeki düzende değişimler yapın.
  • Vücudunuzun dinlenmesine özen gösterin.
Vücut Neden Kilo Vermeyi Durdurur
Vücut Neden Kilo Vermeyi Durdurur

Vücut Neden Kilo Vermeyi Durdurur

Metabolizmanın yavaşlamasıyla kilo vermede de yavaşlamalar görülmektedir. Bazen de kilo verme durma noktasına kadar gelmektedir. Sonrasında pankreas bezinde salgılanmakta olan insülin hormonu da dahil olmaktadır. İnsülin hormonunda artış gözükmesiyle birlikte meydana gelen açlık hissiyatı, kilo verme döneminde diyetle olan uyumu zorlaşmaktadır. Bu nedenle de kilo verme başarısız bir hale gelmektedir.

Kilo Vermede Duraklama Döneminde Ne Yapmak Gerekir
Kilo Vermede Duraklama Döneminde Ne Yapmak Gerekir

Kilo Vermede Duraklama Döneminde Ne Yapmak Gerekir

Günde 5 ila 10 dakikadan daha fazla yürüyüş yaparak kalori yakmaya devam edebilirsiniz. Ya da yapmış olduğunuz egzersiz temposunda da artış gösterebilirsiniz. Porsiyonlarınızı küçültebilirsiniz, yediğiniz besinler sağlıklı olsa da, aşırı miktarda tüketimi sonucunda kilo verme dönemindeki hız düşebilmektedir. Bu nedenle porsiyonların küçülmesi de iyi bir seçenek olabilmektedir.