Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım

kilo almak için ne yapmalıyım
kilo almak için ne yapmalıyım

Kilo almanın kilo vermeye göre daha zor olduğunu biliyor muydunuz? Kilo almak isteyen kişiler, ne yersem yiyeyim ama bir türlü kilo alamıyorum diyenler bu yazımız tam da size göre!

Kilo almanın da kilo vermenin de temel mantığı aslında alınan ve harcanmakta olan kalorilerin dengesine dayanmaktadır. Fakat bazı bireyler çok daha fazla yemek yemesine rağmen kilo alamamakta ve bazılarında ise su içse yarıyor. Peki, metabolizmadaki farklılıklar neden kaynaklanmakta? Metabolizmayı etkilemekte olan pek çok etken var bunlardan biri ise vücut tipidir. Peki, kilo almak için ne yapmalıyım? Ayrıca sağlıklı kilo almanın 10 yolu konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

İçerik Başlıkları

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım

Kilo almak istiyorsanız temelde yakmış olduğunuz enerjiden daha fazla enerji almayı hedeflemeniz gerekir. Bunun anlamı her besini fazla miktarda tüketmekte değildir. Düzenli ve planlı olmak burada oldukça önemlidir. Kilo almak istiyorsanız sık sık öğün yapmayı deneyebilirsiniz. Öğün aralanız en az 2-3 saat şeklinde olabilir. Yağlı tohumlar, kuru meyveler gibi hacim olarak küçük fakat kalori açısından zengin besinleri ara öğünlerinize ilave ederek faydalanabilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konulardan biri de egzersiz. Haftanın 2 ila 3 günü ağırlık antrenmanları yaparak kas kütlenizin artmasını ve sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Vücut Tipin Kilo Almana Engel Oluyor Olabilir

Vücut tipinizde anne ve babalarınızdan sizlere aktarılmakta olan genlerin rolleri bulunmaktadır. Peki, bu vücut tipleri nelerdir? Diye sorduğunuzu da duyar gibiyiz. Bireylerin sahip olmuş olduğu vücut tipleri 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar: Ektomorf, mezomorf, endomorf olarak yer almaktadır.

Vücut tipiniz ile ilgili bilgi sahibi olmanız kilo almanıza veya vermeniz ile ilgili size faydalı olabilmektedir. Bu noktada bilgi sahibi olmuş olduğunuz beslenme planlamasıyla birlikte egzersiz planlaması da vücut tipinize göre planlayarak sizlere en uygun haliyle uygulanması mümkün olabilmektedir.

  • Ektomorf Vücut Tipi: Bu vücut tipine sahip iseniz uzun boylu ve zayıf bir görünüme sahipsiniz. Genel olarak kas kütlesi bu vücut tipi için azdır. Ektomorf vücut tipine sahip olmanız durumunda egzersiz ve beslenmenize dikkat edereke de kilo artışına, kas kazanımında zorluk yaşamanız söz konusu olabilmektedir. Ama endişelenmeyin doğru beslenme ve egzersiz planlamasıyla birlikte kilo almanız mümkündür.
  • Mezomorf Vücut Tipi: Mezomorf vücut tipine sahip iseniz rahat bir şekilde kas kütlenizi arttırabilirsiniz. Hatta kas oranınız yağ oranınızdan daha fazla olabilmektedir. Ayrıca vücudunuzdaki ağırlık dağılımında da eşit bir görüntü mevcut olabilmektedir. Daha rahat kilo verme eğiliminde olduğunuzdan dolayı yemek konusuyla ilgili çok fazla problem yaşamazsınız. Fakat rahat bir şekilde kilo verebileceğiniz gibi rahat bir şekilde kilo almanız da mümkün olabilmektedir.
  • Endomorf Vücut Tipi: Bu vücut tipinde daha düşük kas kütlesine, daha yüksek vücut yağ oranına sahip olabilirsiniz. Endomorf vücut tipine sahip iseniz muhtemelen kilo vermek istiyor olabilirsiniz. Bunun sebebi ise endomorf vücut tipinde ektomorf ve mezomorflara göre metabolizmanızın hızı daha yavaş olabilmektedir. Bu nedenle de genel olarak kalori alımına daha duyarlı olabilmektedir.
neden bazı insanlar kilo alamaz
neden bazı insanlar kilo alamaz

Neden Bazı İnsanlar Kilo Alamaz

Eğer yediğiniz besinlere dikkat ediyorsanız ve buna rağmen kilo alamıyorsanız nedenlerinden biri yüksek kas kütlesine sahip olmanızdan dolayı olabilmektedir. Bu durumda enerji alımınızı daha özenli planlamanız gerekir. Eğer ihtiyacınız kadar besin tüketiyor ama buna rağmen kilo alamıyorsanız, altta yatan nedenleri de sorgulamak gerekir. Bu durum belki de vücudunuzdaki bir sağlık sorunundan kaynaklı oluşuyor olabilir. Mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz.