Kilo Aldıran Meyveler

kilo aldıran meyveler
kilo aldıran meyveler

Vücut ağırlığı ile ilgili problemlerin söz konusu olması durumunda ilk akıllara gelen şey fazla kiloya bağlı obezite olabilmektedir. Fakat birçok insan da zayıflıktan muzdarip olduğu gerçeği de vardır. Eğer sizler de bu gruba dahilseniz, yüksek kalorili diğer besinlerle birlikte öğünlerinizde de kilo artışı sağlayan meyveleri ilave ederek sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Peki, kilo aldıran meyveler nelerdir?

Şaşırtıcı zıtlıkların olduğu bir dünyada yaşamımızı sürdürüyoruz. Bazı kişiler su içsem yarıyor demesiyle birlikte bir diğer kısım ise tıka basa yemek yemesine rağmen gram kilo alamadıklarını belirtmektedir. Hem obezitenin hem de aşırı zayıflığın kendine göre çeşitli sağlık problemlerinin olduğu ve ideal kiloya ulaşmanın birincil koşulu beslenme düzeninden geçmektedir. Örnek vermek gerekirse aşırı zayıf biriyseniz ve asıl amacınız kilo almanız ise bunu abur cubur gibi sağlıksız besinler tüketmek yerine daha sağlıklı besinlerin tüketimini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme denildiğinde akıllara ilk önce meyveler gelmektedir. Yani evet, yüksek kalori değerine sahip bazı meyveler kilo artışı konusunda gerçekten de gözle görülebilecek kadar fark yaratabilmektedir.

Kilo Aldıran Meyveler Nelerdir

  • Muz: Muz denildiğinde akıllara ilk gelen şeylerden biride potasyum açısından zengin olduğu ancak bu lezzetli meyvede bilinenden daha fazla fayda bulunmaktadır. B6, magnezyum, manganez ve C vitamini içeren muzlar karbonhidrat ve yüksek miktardaki kalorisiyle birlikte meşhurdur. Orta boy büyüklüğündeki bir adet olgunlaşmış muz yaklaşık olarak 105 kalori değerine sahiptir. Kilo almak için tüketilmesi gerekenler listesinde yer alan bu lezzetli meyveyi tek başına tüketebileceğiniz gibi diğer kurutulmuş meyveler ya da süzme bal ile birlikte karıştırılarak da harika bir kalorili ara öğün oluşturabilirsiniz.
  • Avokado: Avokado, sağlıklı yağlar açısından oldukça zengin olduğunu duymuş olmanız gerekir. İçeriğinin sağlıklı olmasıyla birlikte kilo almak isteyen kişiler içinde oldukça uygun bir meyvedir. Orta boy olgunlaşmış bir avokado tükettiğinizde yaklaşık olarak 115 kalori almış olursunuz. Ayrıca avokadolar sayesinde kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir ve K vitamini, C vitamini ve folat dahil olmasıyla birlikte pek çok besini vücudunuza kazandırmanız mümkündür.
  • Hurma: Hurmayı sadece Ramazan ayında sofralarımıza dahil etmekteyiz. Fakat sağlık açısından oldukça faydalı olan bu meyvenin içeriğinde insan sağlığı için gerekli çoğu besin yer almaktadır. Bu sebeple de, yalnızca yılın belirli aylarında değil tüm zamanlarında tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca, hurma kilo almak isteyen kişilerin tercih edebileceği en iyi seçimlerden olduğunu da belirtmekte fayda var. 100 gram hurma 275 kalori ila 285 kalori arasında değere sahiptir. Aynı zamanda C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir ve kalsiyum içeriğine de sahiptir.
  • Hindistan cevizinin etki kısmı: Hindistan cevizi, suyu, yağı ve beyaz etli kısmı ile çeşitli faydalar sağlamakta olan popüler meyvelerden biridir. 100 gram Hindistan cevizi tükettiğinizde yaklaşık olarak 350 kalori alırsınız ve bu rakam bir meyve için oldukça yüksek bir rakamdır. Tropik bir meyve olan Hindistan cevizi, Filipinler, Endonezya, Hindistan, Sri Lanka ve Tayland gibi ülkelerde yetişmesinden dolayı ülkemizde de fiyat olarak biraz pahalıdır. Fakat yine de fazla kalorili sağlıklı bir meyve tüketmek istemeniz durumunda iyi bir seçim olduğunu da belirtebiliriz.
  • Mango: Mango, kilo almanız için oldukça iyi bir meyve olduğunu belirtebiliriz. 100 gram mango 60 kalori değerine sahip ve 15 gram karbonhidrat içeriğine sahiptir. Glikoz, fruktoz ve sakaroz gibi yaklaşık olarak 14 gram meyve şekeriyle mango, vücut yağınızı da kazanmak açısından yardımcıdır. Mango meyvesini doğal bir kilo alımı takviyesi haline getirebilmek açısından tam yağlı süt ya da dondurmayla birlikte smoothie ya da shake olarak tüketebilirsiniz.
  • Kurutulmuş meyveler: Herhangi bir meyvenin kalorisine göre daha düşük olsa da kurutulması durumunda kalorileri artış göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; 100 gram yaş üzüm 70 kaloriyken, kurutulması durumunda 300 kaloriye kadar artış göstermektedir. Bu durumda da kilo almak isteyen kişilerin meyve kuruları harika bir tercih olduğunu da belirtmekte fayda olacaktır. Üzüm kurusu, dur kurusu, kayısı kurusu, erik kurusu ve incir kurusu zayıflıktan şikayet eden kişiler açısından önemli seçeneklerden biridir. Meyve kurularını ara öğünlerde tüketebileceğiniz gibi pek çok farklı tarifin içeriğine de ilave edebilirsiniz.

    Ekstra olarak fıstık çeşitleri, badem, ceviz, ayçekirdeği ve kabak çekirdeği gibi çerezler de yüksek kalori değerlerine sahiptir. Bu yemişler kurutulmuş meyveler ile birlikte karıştırılıp tüketilmesi durumunda oldukça güzel bir kalori alımını sağlamaktadır. İstediğiniz kiloya ulaşabilmek için aynı zamanda sigarayı hemen bırakın, düzenli uyuyun, mümkün olduğunca stresten uzaklaşın ve ağırlık çalışması gibi çeşitli egzersizleri yaparak kas kütlesini arttırarak sağlıklı kilo alabilirsiniz.