Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir

kemik suyunun faydaları nelerdir
kemik suyunun faydaları nelerdir

 

Kemik suyu, hayvanların bağ dokularının ve kemiklerinin kaynatılması sonucunda elde edilmektedir. Kemik suyu, kemik çeşidi ve içermiş olduğu malzemelere göre çeşitli miktarlarda A, B6, B12, C, D, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır, manganez, sodyum, çinko, selenyum mineralleri içeriğine sahiptir. Ayrıca omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından da yüksek değerlere sahiptir. Kemik suyunun faydaları nelerdir aşağıda sizler için derlenmiştir.

  • Kemik suyunda faydalı olan pek çok vitamin ve mineraller içermektedir.
  • Sindirim sisteminin faydalı çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • İçerisinde yer alan besinlerin eklem sağlığına da iyi gelmektedir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Uyku ve beyin fonksiyonlarının gelişimini sağlar.

İçerik Başlıkları

Kemik Suyu Önemli Vitamin ve Mineraller İçerir

Kemik suyu vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin değerlere sahiptir. Kolajen açısından da bilinen en iyi kaynaklardan biri olan kemik suyu ayrıca demiz, kalsiyum, D, C ve B1 vitaminleri içermektedir. Bununla birlikte, kolajenden elde edilmekte olan jelatinin uyku düzenleme ve ruh halinde yükseltme gibi faydaları görülmektedir. Kemik suyunun içeriğinde bir diğer önemli madde ise glutamindir. Glutamin vücutta glikozdan elde etmiş olduğu maddelerden biridir. Kemik suyunun aşırı miktarda tüketimi faydalarından çok zararlı etkilere sahip olacağından dolayı nerotoksine dönüşüm sağlayabilmektedir. Bu sebeple de yeterli miktarda tüketimi sağlanmalıdır.

Sindirim Sisteminin Çalışmasını Sağlar

Kemik suyu, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kemik suyun içeriğinde jelatin doğal olarak sıvıları çekmekte ve tutmaktadır. Jelatin aynı zamanda sindirim kanalındaki suyu yapışmasıyla birlikte yiyeceklerin gelişimini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca jelatinde yer alan amino asit olan glutamatın, bağırsak duvarının işlevinin korunmasına da yardımcı olmakta ve sızdıran bağırsak sendromunun önüne geçmeye ve iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmektedir.

Bazı kronik hastalıklarla ilişkili olan sızdıran bağırsak, bağırsağın ve kan dolaşımının arasındaki bariyerin bozulduğu zamandır. Vücudun normalde izin vermediği maddeler kan dolaşımına sızarak iltihaplanma ya da diğer sorunlara sebep olabilmektedir. Bu durumdan dolayı, kemik suyu tüketimini sağlayarak sızdıran bağırsak,, irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) olan kişiler açısından faydalı etkilere sahiptir.

Eklem Sağlığına İyi Gelir

Kemiklerde, tendonlarda ve bağlarda yer alan ana protein kolejendir. Kemiklerde ve bağ dokusundan gelmekte olan kolajen, pişirme işlemi esnasında jelatin olarak adlandırılan diğer bir proteine parçalanmaktadır. Jelatinde yer alan önemli amino asitler eklem sağlığına yardımcı olmaktadır. Vücudun kendi bağ dokusunun oluşması için kullanımı sağlanan glisin ve prolin içermektedir. Kasları kemiğe bağlamakta olan tendonlar ve kemikler birbirine bağlamakta olan bağlar bu duruma örnektir. Kemik suyunda ayrıca kıkırdakta yer alan glukozamin ve kondroitin doğal kimyasalları bulmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda glukozamin ve kondroitinin eklem rahatsızlığı ve osteoartrit semptomlarının azaltmada yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Kemik suyu, kalori açısından da oldukça düşük değerlere sahiptir. Fakat iyi bir protein kaynağıdır. Böylece iştah kontrolünü sağlayabilir, kilo kaybını desteklemeye ve yağsız kas kütlesini korumaya yardımcı olabilmektedir.

Uyku ve Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir

Kemik suyunun içermiş olduğu amino asit glisin, rahatlamaya yardımcı olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, glisinin uykuyu arttırma da yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bir araştırmada ise yatmadan önce 3 gram glisin tüketiminin sağlanması, uyumakta zorlanan kişilerin uyku kalitesinin önemli miktarda artış gösterdiği tespit edilmiştir.

kemik suyu haftada kaç gün içilmeli
kemik suyu haftada kaç gün içilmeli

Kemik Suyu Haftada Kaç Gün İçilmeli

Kolajen, insan vücuduna canlılığını ve esnekliğini vermekte olan önemli proteinlerden biridir. Kemik iliği özellikle de kolajen senzetini yükseltme açısından ve cilt kök hücrelerinin ihtiyaç duymuş olduğu vitamin ve mineralleri desteklemekte önemlidir. Bu durumda da, kırışıklıklara ve güneşe karşı tam koruma sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar, bağırsak duvarını iyileştirmekte ve sindirim sistemi problemlerini giderir, aynı zamanda çorbalara ilave edilmesi durumunda ya da 1 bardak içilmesi durumunda kök hücre desteğini sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde kemik suyu gelişimi dönemindeki çocukları ve kemik erimesi gibi problemler yaşayan kişiler tarafından haftanın 2 günü tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

kemik suyu nasıl yapılır
kemik suyu nasıl yapılır

Kemik Suyu Nasıl Yapılır

Kemik suyu hazırlama esnasında büyükbaş hayvan tercih edilmektedir. Hayvanın ilikli kemikleri, bir miktar et ile birlikte haşlanmaktadır. Suyun kaynaması başlamasıyla birlikte ocağın altı iyice kısılır. Daha sonra bu şekilde 6 saat boyunca haşladıktan sonra kemikleri çıkarılır ve etler sıyırarak alınmaktadır. Daha sonrasında kemikler tekrardan aynı şekilde suya bırakılır ve üzerine 1 bardak sirke ilave edilmektedir. Karışım yaklaşık olarak 12 saat daha haşlanmaktadır. Pişirme işlemiyle birlikte jöle kıvamını almakta olan kemik suyu hazır bir hale gelmektedir. Kemik suyu buzdolabında 7 gün ve buzlukta 3-6 ay bozulmadan saklanmaktadır.