Kemeraltı’nda Ne Yenir

kemeraltı'nda ne yenir
kemeraltı'nda ne yenir

Kemeraltı’nın yemek yenilecek yerleri ve lezzetleriyle ilgili pek çok yazı ve rehber yer almaktadır. Kemeraltı’nda en güzel yemek yeneceklerin başında uzun süreli olarak esnafa hizmet sunan, ticari ve marka endişesi yaşamayan işletmeler yer almaktadır. Yeni açılmakta olan beyaz yakaya hizmet sunan ama kendisine özgü ve kaliteli pek çok işletme de bulunmaktadır. Peki, Kemeraltı’nda ne yenir? diye soran kişiler için bizler de sizler için Kemeraltı’ndaki lezzetlerle ilgili bu yazımızı derledik.

Kemeraltı’nda Ne Yenir

  • Numan Pide : Kemeraltı’nda pide yiyebileceğiniz en güzel mekanlardan biri de Numan Pidedir. Başburak Cami’nin yer aldığı meydanda şadırvanın solundan yürüyerek buraya ulaşmanız mümkündür. Özel kepekli hamurla çıtır çıtır fırından çıkmasıyla birlikte lezzetli harcıyla servise sunulmaktadır. Kemeraltı ziyaretinizde mutlaka denemeniz gereken yerlerden biridir. Kıyma – Kaşar, Mantarlı Kaşarlı ve son dönemlerde popüler olan Cheddarlı Pide de tavsiye edilmektedir.
  • Petek Döner : Anafartalar üzerinden Kemeraltı’na girdikten sonra yolun sağ kısmında kalan küçük bir dükkanda yer alan Petek Döner’i de denemenizi tavsiye ederiz. Yaklaşık olarak 1929’dan beri aktif bir şekilde hizmetini sürdüren dükkan lezzetli dönerleri servise sunmaktadır. Özellikle de yanında verilen turşular da lezzetlidir. Kemeraltı’nda döner yiyebileceğin en iyi üç yerden biri de Petek Dönerdir.
  • Haktanır Pide : Kemeraltı’nın en özel pidecilerden biridir. Dışarı bakan fırınından çıkmakta olan pideler oldukça ufak dükkanda, bir kağıt üzerinde ya da bir kasap bıçağıyla birlikte servise sunulmaktadır. Samimi, uygun fiyatlı ve lezzetli pideleriyle birlikte oldukça özel bir mekandır. Kıymalı – Kaşarlı tavsiye edilmektedir.
  • Kuyum Pide : Kuyum pide, merkezi konumu nedeniyle en fazla bilinmekte olan pidecilerden biridir. Lezzetli açısından farklı bir özellik sunmamaktadır. Rakiplerine göre daha büyük bir mekan, öğle yemekleri açısından tercih edilebilmektedir.
  • Komposto Ev Yemekleri : Zeytinyağlı ev yemeği yapmakta olan komposto öğle yemekleri açısından tercih edilebilmektedir. Oldukça sık tercih edilen mekanlardan biridir. Kaliteli bir mekanda sağlıklı yemekler bulunmaktadır. Porsiyonları çok büyük değildir ve fiyat açısından biraz pahalı bir yer.
  • Kemer 6 Balık : Kemeraltı’nın popüler balık restaurantlarından biridir. Kızlar ağası girişinde yıllardır hizmet vermektedir. Son zamanlarda hizmet kalitesinde artış görülmesiyle birlikte balık şiş de yapılmaktadır. Fiyat olarak ortalamadır. Daha uygun fiyatta balık yemek için Balıkçıları Çarşısı’ndaki mekanları tercih etmenizi öneririz.
  • Tabaklar Balık Lokantası : Başdurak Meydanı’nda yer alan meşhur turşucudan içeri girdikten sonra sol tarafta yer almakta olan Beyaz Tabak Lokantası, öğle yemeklerinde kalite balık seçeneğini sunmaktadır. Mekanın popüler yemeklerinden biri de balık çorbası ve Akya Balığı olarak yer almaktadır. Fiyat açısından biraz pahalı ama mutlaka denemeniz gereken yerden biridir.
  • Kumrucu Apo : Kemeraltı çarşısında açık ara en ünlü kumruculardan biridir. Kullanmış olduğu malzemelerde kaşarı Kars’tan, isotu Urfa’dan getirtiyorlar, sucuk ise Ege Tire’den alınmaktadır. 3 muhteşem lezzetin birleşmesiyle birlikte ortaya çarşının en iyi kumrucusu çıkmaktadır. Mutlaka denemelisiniz.
  • Köfteci Salih : Çarşının en iyi köftecilerinden biridir. Yine babadan oğula olan aile işletmesidir. Köfteci Salih neredeyse köfteye olan bakış açısınızın değişmesini sağlıyor. Köfteyle birlikte yanına sunula piyaz ve yoğurtta oldukça lezzetlidir. Porsiyon açısından da oldukça doyurucudur. Mutlaka deneyin.