Kelle Paça Çorbası Kaç Kalori

kelle paça çorbası kaç kalori
kelle paça çorbası kaç kalori

Kemik kırılmalarında iyileşme sürecini hızlandıran kelle paça çorbasının içeriğinde kemik yapısındaki kollajen proteini ve kalsiyum bol miktarda mevcuttur. Kelle paça çorbası sağlığa o kadar faydalıdır ki geçmişten günümüze kadar insanlar şifa niyetine ara sıra bu çorbayı tüketmişlerdir.

Kelle paça çorbası terbiyeli ya da terbiyesiz olarak ve baharat türlerinin birçoğu kullanılarak birçok farklı yöntemle hazırlanarak tüketilebilir. Peki, ‘Kelle paça çorbası kaç kalori?’ Bu yazımızda tam bir protein kaynağı olan kelle paça çorbasının kalori değerlerini bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Kelle Paça Çorbası Kaç Kaloridir?

Kış mevsiminde yaygın olarak görülen soğuk algınlığından korunmak için kelle paça çorbasının içilmesi ihmal edilmemelidir. Ancak kelle paça çorbasını yaparken ve hazırlarken çok titiz davranmak gerektiği için kelle paça çorbası hazırlanması en zahmetli çorbalar arasında yer almaktadır. Kış mevsiminde yaygın görülen enfeksiyon rahatsızlıklarından korunmak için bağışıklık sistemini kuvvetlendiren kelle paça çorbası mutlaka içilmelidir. Kelle paça çorbası çoğu insanın damak zevkine hitap etmese de söz konusu sağlık olunca özellikle kışın en fazla içilen çorbalar arasında yer almaktadır. Peki, oldukça besleyici ve doyurucu olan kelle paça çorbası kaç kalori? İşte kış mevsiminin tarhanadan sonra en fazla içilen çorbalarından olan kelle paça çorbasının kalori değerleri;

  • 100 gram gelen kelle paça çorbası 135 kalori dir.
  • 150 gram gelen kelle paça çorbası 202 kalori dir.
  • 200 gram gelen kelle paça çorbası 270 kalori dir.

240 gram gelen 1 kase kelle paça çorbası 324 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 14’ünü karbonhidratlar, yüzde 47’sini yağlar ve yüzde 39’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 11.25 gram karbonhidrat, 16.94 gram yağ ve 31.76 gram protein vardır.

kelle paça çorbası kalorisi
kelle paça çorbası kalorisi

400 gram gelen 1 porsiyon kelle paça çorbası 540 kalori değerindedir. 400 gram kelle paça çorbasını içtikten ve 540 kaloriyi aldıktan sonra bu kalori yakmak için yaklaşık 2 saat 20 dakika yürüyüş yapılabilir, 1 saat 20 dakika bisiklet sürülebilir, 55 dakika koşu yapılabilir, normal tempoda 35 dakika koşarak merdiven çıkılabilir, 1 saat 25 dakika boyunca ağırlık kaldırılabilir.

Kelle Paça Çorbası Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kelle paça çorbası sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir yaşam için büyük küçük herkes tarafından tüketilmelidir. Tam bir protein bombası olan kelle paça çorbası uzun süre tokluk hissi vermektedir. Bu çorbayı tüketirken karbonhidrat alımını kısıtlamak için ekmek ve ekmek nevi ürünler tüketilmemelidir. Peki, ‘Kelle paça çorbasının faydaları nelerdir?’ Kelle paça çorbasının sağlığa faydaları ile ilgili şunlar söylenebilir;

Tam bir kolajen deposu olan kelle paça çorbası kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmakta ve eklem rahatsızlıklarında görülen semptomları hafifletmektedir. Kemik kırılmalarının iyileşme sürecini hızlandırdığı için kemik kırığı olanlara kelle paça çorbası özellikle içirilmektedir.

B1 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra mangan ve folat minerallerini içeriğinde bol miktarda barındırmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından en zengin çorbalar arasında yer almaktadır.

Terbiyeli kelle paça çorbasına eklenen sarımsak, antiviral ve antibakteriyel etkileriyle vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği mücadeleye yardım etmektedir. Kış enfeksiyonlarına yakalananlara geçmişten günümüze sarımsaklı kelle paça çorbası içirilmektedir. Böylelikle iyileşme süreci bir hayli hızlanmaktadır. Hatta kış mevsiminin salgın enfeksiyonlarından korunmak için haftada bir kere kelle paça çorbası içilmelidir.

Özellikle bünyesi zayıf olanlara uzmanlar kelle paça çorbasını sık tüketmeyi tavsiye etmektedir.

Vücut için tam bir enerji kaynağı olan kelle paça çorbasını gün içerisinde yorgunluk hissedenler düzenli tüketmelidir.

Kanser hücrelerini öldüren kolajen üretilmesinde oldukça etkili olan kelle paça çorbasını kanser tedavisi görenler düzenli olarak içmeyi kesinlikle ihmal etmemelidir.

Diyette Kelle Paça Çorbası İçilir mi?

Kelle paça çorbası kilo almaya yardımcı çorbalar arasında yer aldığı için diyette tüketimi tavsiye edilmemektedir. Özellikle kilo almak isteyenlerin kelle paça çorbası içmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Kelle paça çorbası vücudun gereksinim duyduğu besinleri içerdiği için sağlıklı kilo almanın yöntemleri arasında yer almaktadır. Peki, ‘Kelle paça çorbası diyette içilir mi?’ Kalori ve besin değerleri oldukça yüksek olan kelle paça çorbası diyet yapanlar için uygun bir besin değildir.