Kas Kaybı Nedir

kas kaybı nedir
kas kaybı nedir

Kas atrofisi olarak da bilinen kas kaybı, vücuttaki kasların küçülmesi ya da tükendiği bir durumdur. Bu durum, yaşlanma, kasların yeterli miktarda çalışmaması, yetersiz beslenme ve bazı tıbbi durumlar gibi çeşitli faktörler sebebiyle meydana gelmektedir.

Kas dokusu vücudun metabolizmasında hayati bir rol oynamasından dolayı iskelet sistemini desteklemesinden dolayı ve fiziksel güç ve dayanıklılığa katkıda bulunduğundan, kas kaybının genel sağlık açısından ciddi problemler ortaya çıkarabilmektedir. Gün içerisindeki aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitelerin ve protein ve diğer besinler bakımından zengin sağlıklı bir diyet uygulaması dahil olmasıyla birlikte kas kaybını önlemenin ya da tersine çevirmenin bazı yolları bulunmaktadır. Bu bazı durumlarda ise kas kaybının altında yatan sebebi bulmak ve kas iyileşmesini desteklemek bakımından tıbbi tedavi ya da fizik tedavi de gerekli olabilmektedir. Kas kaybı nedir, kas kaybı belirtileri nelerdir?

Kas Kaybı Belirtileri Nelerdir

Kas kaybı belirtileri, durumun ciddiyeti ve altta yatan sebebe bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Kas kaybının bazı belirtileri aşağıda yer almaktadır.

 • Zayıflık: Kas kaybı olan kişilerin genel olarak güçlerinde bir düşüş yaşaması ve daha öncesinde yapabildikleri fiziksel aktiviteleri yapmakta zorlanmaları söz konusudur.
 • Yorgunluk: Kaslar vücut açısından önemli enerji kaynaklarından biridir. Bu sebeple de kay kabı yorgunluk ve halsizlik gibi durumlara neden olabilmektedir.
 • Kas kütlesi kaybı: Kas kaybının en belirgin belirtilerinden biri de, kas kütlesinde gözle görülür bir küçülmeye sebep olabilen bir azalmadır.
 • Azalan hareketlilik: Kas kaybı, merdiven çıkma ya da yiyecek taşıma gibi belirli hareket ya da aktivitelerin gerçekleşmesi zorlaşabilmektedir.
 • Fiziksel görünümdeki değişimler: Kas kütlesinin azalmasıyla birlikte vücut daha ince ya da kırılgan bir görünüm alabilmektedir.

Kas Kaybının Telafisi Mümkün Mü

Kas kaybının telafisi mümkün mü? Evet, düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme ile birlikte kas kaybını telafi etmek mümkündür. Ağırlık kaldırmak ya da direnç bantlarının kullanımı gibi kuvvet antrenmanı egzersizleri yapmak, kasların oluşması ve güçlenmesi için yardımcı olabilmektedir. Protein kas büyümesi ve onarımı için gerekli olduğundan dolayı protein bakımından zengin yiyecekleri beslenme planına dahil etmek de önem taşır.

Kas kütlesini yeniden inşa etmek zaman alınan ve tutarlı bir çaba gerektirdiğini de unutmamak gerekir. Ayrıca kas kaybına sebep olan rahatsızlıkların teşhis edilmesi, kas kaybının kontrolünü sağlar ve tedavi uygulanabilir.

kas kaybının zararları nelerdir
kas kaybının zararları nelerdir

Kas Kaybının Zararları Nelerdir

Kas kaybı genel sağlık için ciddi sonuçlara neden olabilir. Kas kaybının zararlarından bazıları ise aşağıda yer almaktadır:

 • Metabolizmanın yavaşlaması: Kas dokusu metabolizmada hayati bir rol oynar, bu sebeple de kas kaybı vücudun kalori harcama ve sağlıklı bir kiloyu koruma yeteneğinde düşüşe sebep olur.
 • Zayıflık ve yorgunluk hissiyatı: Kas kütlesinin azalmasıyla birlikte vücut zayıflar ve fiziksel görevlerini yerini getiremez. Bu durumda da yorgunluk ve bitkinlik durumları ortaya çıkar.
 • Hareket etmede azalma: Kas kaybı, bağımsızlığı ve günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini etkiler. Bu durumda da merdiven çıkma ya da yiyecek taşıma gibi belirli hareketleri ya da fiziksel aktiviteleri gerçekleştirme durumlarını zorlaştırır.
 • Fiziksel görünümdeki değişimler: Kas kütlesinin azalmasıyla birlikte vücut daha ince ya da kırılgan bir görünüm alabilmektedir.
 • Artan düşme ve kırılma riski: Kas kaybı, özellikle de yaşlı erişkinlerde vücudu düşmelere ve kırılmalara yatkın hale getirebilmektedir.

Hangi Durumlarda Kas Kaybı Meydana Gelir

 • Kasların yeterli miktarda kullanılmaması: Kasların düzenli olarak kullanılmaması durumunda ya da çalışmadığında, büzülmeye ya da boşa gitmeye başlaması söz konusudur. Bu durumda da genel olarak aktif olmayan kişilerde ve aynı zamanda yaralanma ya da hastalık sebebiyle hareket kabiliyeti kısıtlı olan kişilerde meydana gelmektedir.
 • Yaşlanma: İnsanlar yaşlarının ilerlemesiyle birlikte kas kütlesi ve gücünde doğal bir düşüş yaşayabilmektedir.
 • Yetersiz beslenme: Protein ve diğer temek besinler bakımından yetersiz bir diyet uygulanması kas kaybına neden olabilir. Bu durumda da genel olarak yeme bozukluğu olan, kısıtlayıcı diyetler uygulamakta ya da hastalık veya diğer sağlık problemleri sebebiyle yetersiz beslenen kişilerde görülmektedir.
 • Kronik hastalık: Kanser, AIDS ve böbrek hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar, iltihaplanma ya da vücudun besin maddelerini uygun bir şekilde emememesi sonucunda da kas kaybı yaşanabilir.
 • İlaçlar: Steroidler ve bazı antidepresanlar gibi ilaçların yan etkisi olarak da kas kaybı olabilir.

Beslenme ve Kas Kaybı Arasındaki İlişki Nedir

Beslenme, kas kütlesinin korunması ve kas kaybının önüne geçme de önemli bir rol oynar. Kas büyümesi ve onarımı için yeterli miktarda protein ve diğer besin maddelerinin alınması gereklidir.

Protein, kas dokusunun yapı taşı olmasından dolayı özellikle de kas sağlığı bakımından da önemlidir. Bu sebeple de beslenme planına et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt ürünleri, fasulye ve fındık gibi protein bakımından zengin yiyecekleri dahil etmek önemlidir. Kas büyümesi ve onarımını desteklemek bakımından yeterli kalori tüketmek de oldukça önemlidir.

Kas sağlığı için oldukça önemli olan besinler aşağıdaki gibidir:

 • Karbonhidratlar: Karbonhidratlar vücuda fiziksel aktivite ve kas gelişimi için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır. İyi karbonhidrat kaynakları arasında tam tahıllar, meyveler ve sebzeler yer almaktadır.
 • Yağlar: Yağlar enerji sağlar ve belirli vitamin ve minerallerin emilimini destekler. İyi sağlıklı yağ kaynakları arasında avokado, zeytinyağı ve fındık yer almaktadır.
 • Vitaminler ve mineraller: D vitamini, kalsiyum ve magnezyum gibi vitaminler ve mineraller kas fonksiyonları ve bakımı için oldukça önemlidir. Bu besinlerin iyi kaynakları arasında süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve kepekli tahıllar yer almaktadır.

Spor ve Kas Kaybı İlişkisi Nedir

Spor, kas kütlesini oluşturmada ve korumada yardımcıdır. Yoğun ya da uzun süreli bir fiziksel aktivite sonrasında vücut düzgün beslenmezse ya da kaslara egzersiz arasında iyileşmeleri için yeterli miktarda zaman vermezse, kas kaybının yaşanması söz konusu olabilmektedir.

Kas kaybı, bir sporcunun yeterli kalori ya da protein tüketmemesi ya da aşırı antrenman yapması veya antrenman arasında kas iyileşmesi için yeterli süreyi bırakmaması durumunda meydana gelir.

Bu sebeple de sporcuların kas sağlığını desteklemek ve kas kaybını önlemek için yeterli miktarda protein ve diğer temel besinleri içermekte olan dengeli bir diyet uygulaması önemlidir. Kasların onarılması ve yeniden yapılanmasına izin vermek açısından egzersizler arasında yeterli dinlenme ve toparlanma süresi vermek de oldukça önemlidir.