Karnabahar Kaç Kalori

karnabahar kaç kalori
karnabahar kaç kalori

Patatese benzeyen bir dokusu olan karnabaharın içeriğinde hiç karbonhidrat bulunmaz. Ayrıca turpgiller ailesinden olan karnabahar, Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafından kanserle savaşan sebzeler listesine alınmıştır.

Karnabaharın içerisinde B, C ve K vitaminleri ile potasyum, manganez, folat, klor ve Omega 3 bol miktarda bulunmaktadır. Karnabaharın içeriğindeki C vitamini miktarı portakala yakındır.

Lezzet açısından nötr bir sebze olan karnabaharı istediğiniz zaman ve istediğiniz gibi pişirebilirsiniz. Yine çok yönlü bir sebze olan karnabahar kilo verilmesinde ya da mevcut kilonun korunmasında çok önemli bir yardımcıdır.

İçeriğinde bol miktarda Omega 3 yağ asitleri barındıran karnabahar, bu yağ asitleri sayesinde vücudun leptin salgılamasını sağlayarak insüline tepkiyi artırmaktadır. Leptin hormonunun kiloyu düzenleyen ve metabolizmayı hızlandıran hormonlardan biri olduğu bilinmektedir.

Bir kış sebzesi olan karnabaharın kalori değerleri oldukça düşük olsa da pişirme tekniğine göre kalorisi değişebilir.

Karnabahar Kaç Kalori

Diyet programları uygularken, içeriğinde nişasta barındıran karnabahar gibi sınırsız tüketilebilecek sebzeler nadirdir.

 • 1 yarım porsiyon taze karnabahar 19 kalori değerindedir.
 • 1 kilo gelen karnabahar 250 kalori değerindedir.
 • 1 tabak taze karnabahar 38 kalori değerindedir.

Lahana familyasının kralı gözüyle bakılan karnabahar, buharda, kızartılarak veya kavrularak pişirilebilir. Karnabaharı üç pişirme yöntemi olduğu için karnabaharın kalori değerlerinin pişirme yöntemine ve içerisine eklenen malzemelere göre değiştiğini unutmamak gerekiyor.

Haşlanmış Karnabahar Kaç Kalori

Karnabahar sebzesini yeşil kuzeni olarak görülen brokoli gibi haşlayarak da tüketmeniz mümkün. Ancak karnabaharı haşlarken aşırı pişirmeden dolayı C vitamini gibi besin değerleri kaybolabilir. İyi haşlanan karnabaharın kalori değerleri çok düşük olduğu için özellikle zayıflamak isteyenler tarafından çok tercih edilen bir sebzedir.

 • 1 yarım porsiyon haşlanmış karnabahar 17 kalori değerindedir.
 • 1 orta porsiyon haşlanmış karnabahar 35 kalori değerindedir.
 • Yarım kilo haşlanmış karnabahar 115 kalori değerindedir.

Karnabahar Kızartması Kaç Kaloridir

Tavuk etini sevmeyenler için kızarmış karnabaharın kızarmış tavuğun alternatifi olduğunu söylemekte fayda var. Kızarmış karnabahar lezzetiyle önemli damak zevklerimizden biri haline gelmiştir. Ancak kızartılırken yağ kullanıldığı için kalori değerleri diğer pişirme tekniklerine göre fazladır.

 • 100 gram gelen 1 orta porsiyon karnabahar kızartması 185 kalori değerindedir.
 • 30 gram gelen 1 adet karnabahar kızartması 55-60 kalori değerindedir.
 • Büyük boy karnabahar kızartması 220 kalori değerindedir.
fırında karnabahar kaç kalori
fırında karnabahar kaç kalori

Fırında Karnabahar Kaç Kalori

Dışarıdan hoş ve gevrek, içeriden ise yumuşak ve nemli olan fırında karnabaharın lezzetine diyecek yoktur. Fırında karnabahar, karnabahar sevenler için en sağlıklı seçeneklerden biridir.

 • Beşamel soslu veya kaşar peynirli 1 tabak fırında karnabahar 213 kalori değerindedir.
 • Yarım porsiyon fırında karnabahar 60 kalori değerindedir.
 • Yarım porsiyondan biraz fazla fırında karnabahar ise 70-80 kalori değerindedir.

Kıymalı Karnabahar Kaç Kaloridir?

Belki de sayılamayacak kadar fazla sebze yemeğinin içerisine katılan kıymayı karnabahar hazırlarken de kullanabilirsiniz. Sağlıklı olduğu kadar doyurucu da olan kıymalı karnabaharın kalori değerleri özellikle diyet programları uygulayanlar ile formunu korumak isteyenler tarafından çok merak edilmektedir.

 • Haşlanmış karnabahar ile kıyaslandığı zaman içeriğindeki yağ oranı daha fazla olan kıymalı karnabaharın bir orta porsiyonu 330 kalori değerindedir.
 • Yarım porsiyon az kıymalı karnabahar 100 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen kıymalı karnabahar 110-120 kalori değerindedir.

Karnabaharın Aşırı Tüketilmesi Sağlığa Zararlı mı?

Karnabahar vb. turpgiller aşırı tüketilirse, vücudun iyot emilimine engel teşkil edebilir. Kuru saç ve cilt sorunları, soğuğa karşı hassas hale gelme, metabolizma, düşünmede güçlük çekme ve kilo alımına neden olan hipotirodizm görülmesindeki ana etkenlerin başında turgiller familyası ağırlıklı beslenme gelmektedir.

Karnabaharı aşırı tüketenlerin gaz problemi yaşama olasılığı çok yüksektir. Ayrıca gaza şişkinlik ve abdominal problemlerde eşlik edebilir. Tek bir besine konsantre olarak beslenmek yerine yuvarlanmış bir diyet programının uygulanması her zaman daha sağlıklıdır. Yani her şey gibi karnabaharında aşırı tüketimi sağlığa zararlıdır.

Karnabaharın Sağlığa Faydaları

Kalp dostu olan karnabahar, kalp rahatsızlıkları riskini azaltmaktadır. Karnabaharın cinsel güce inanılmaz katkısı vardır. Kan şekerinin düzene girmesinde çok etkilidir. Karaciğerin görevlerini yerine getirmesinde önemli bir yardımcıdır. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde bağırsak hareketlerini düzene soktuğundan kabızlık ve hazımsızlığın tedavisinde de önemli bir yardımcıdır. Detoks etkisi ile bilinmektedir. Vücuttaki toksinlerin rahatlıkla dışarı atılmasını destekler. Beyin fonksiyonlarının gelişimini desteklediğinden dolayı zekayı geliştirmektedir. Alzheimer rahatsızlığına karşı en önemli koruyucular arasında yer almaktadır. Sağlıklı kemik gelişimini desteklemektedir. Eklem ağrılarının tedavi edilmesine yardımcı olur.

Dondurulmuş Karnabahar Kaç Kaloridir?

2,5 cm parçacıklar halinde yarım kase dondurulmuş karnabaharın kalori değerlerinin yüzde 8’ini yağ, yüzde 64’ünü karbonhidratlar ve yüzde 28’ini protein oluşturmaktadır. 2,5 cm parçacıklar halinde yarım kase dondurulmuş karnabahar 16 kalori değerindedir. 2,5 cm parçacıklar halinde yarım kase dondurulmuş karnabaharın besin değerleri ise 0, 18 gram yağ (0,027 gram doymuş yağ, 0,013 gram tekli doymamış yağ, 0,084 gram çoklu doymamış yağ), 3,09 gram karbonhidratlar (1,47 gram şeker, 1,5 gram fiber), 1,33 gram protein (16 mg sodyum, 127 mg potasyum).

Yağ İlave Edilmemiş Pişmiş Taze Karnabahar Kaç Kaloridir?

1 kase parçalar halinde yağ ilave edilmemiş pişmiş taze karnabaharın kalori değerlerinin yüzde 15’ini yağ, yüzde 59’unu karbonhidratlar ve yüzde 26’sını protein oluşturmaktadır. 1 kase parçalar halinde yağ ilave edilmemiş pişmiş taze karnabahar 29 kalori değerindedir. 1 kase parçalar halinde yağ ilave edilmemiş pişmiş taze karnabaharın besin değerleri ise 0, 56 gram yağ (0,086 gram doymuş yağ, 0,04 gram tekli doymamış yağ, 0,269 gram çoklu doymamış yağ), 5,1 gram karbonhidratlar (1,75 gram şeker, 3,4 gram fiber), 2,29 gram protein (391 mg sodyum, 176 mg potasyum).

Karnabahar Graten Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Karnabahar Graten kalori değerlerinin yüzde 72’sini yağ, yüzde 12’sini karbonhidratlar ve yüzde 16’sını protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Karnabahar Graten 117 kalori değerindedir. 100 gram gelen Karnabahar Graten besin değerleri ise 9,67 gram yağ (5,851 gram doymuş yağ, 2,716 gram tekli doymamış yağ, 0,497 gram çoklu doymamış yağ), 3,72 gram karbonhidratlar (1,42 gram şeker, 1,7 gram fiber), 4,79 gram protein (188 mg sodyum, 32 mg kolesterol, 121 mg potasyum).

Karnabahar Kısırı Kaç Kaloridir?

100 gram gelen Karnabahar Kısırı kalori değerlerinin yüzde 57’sini yağ, yüzde 33’ünü karbonhidratlar ve yüzde 10’unu protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Karnabahar Kısırı 65 kalori değerindedir. 100 gram gelen Karnabahar Kısırı besin değerleri ise 4,43 gram yağ (0,628 gram doymuş yağ, 3,166 gram tekli doymamış yağ, 0,547 gram çoklu doymamış yağ), 5,81 gram karbonhidratlar (2,59 gram şeker, 2,3 gram fiber), 1,84 gram protein (273 mg sodyum, 296 mg potasyum).