Kardiyo Nedir?

Kalp ve kan damarları ile birlikte vücudun dolaşım sistemine ” Kardiyovasküler ” sistem denir. Kardiyo bunun kısaltılmış halidir.Kalp,damar ve akciğerleri  yoğun bir şekilde çalıştırıp güçlendiren egzersiz türüdür.

Kardiyo egzersizlerine örnek vermek gerekirse, koşu, ip atlamak, yüzme, eliptik bisiklet, kondisyon bisikleti gibi sizin kalp ritminizi arttıran, nefes alışverişinizin hızlandığı egzersizlerdir.

Kardiyonun Yararları Nelerdir?

  • Damar tıkanıkları engellenmiş olur.
  • Doğru beslenme programı ile beraber kilo vermenize, yağ yakmanıza, metabolizmanızın  hızlandırmanıza yardım eder.
  • Stres seviyesinde düşüş sağlar.

 

En Fazla Kalori Yakabileceğiniz Kardiyo Antrenmanları:

 

1.Koşu

 

Ciddi miktarda kalori yakmanızı sağlar. Temponuz ne kadar yüksekse o kadar kalori yakarsınız.

 

2.İp Atlamak

 

Egzersiz programında en yorucu egzersizlerden biridir. Hem koşu hem de zıplama yapıyor oluyorsunuz. Tüm vücut kaslarınız çalışır.

3.Yüzme

Yüzme suyun gücüne karşı koyarak kasları çalıştıran ve diğer tüm klasik  egzersizlerden, kalori harcama ve kas çalıştırma açısından üstün görülür.

4.Eliptik Bisiklet

Eliptik bisiklet normal bisikletten farklı olarak alt vücut kaslarınız ile birlikte üst vücut kaslarınızı da çalıştırmaktadır. Bir çok kas grubunu çalıştırmakta olup aynı zamanda eliptik bisiklete  cross-trainer da denilmektedir.

5.Kondisyon Bisikleti

 

Kondisyon bisikleti zayıflatır mı sorusu da oldukça merak edilen sorulardan biri.Kondisyon bisikleti faydaları arasında en bilinenlerden biri de kilo verdirmeye yardımcı olmasıdır. Fazla kilolarınızdan kurtularak daha fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız kondisyon bisikleti kullanabilirsiniz.