Kardiyo Nedir, Kardiyo Egzersizleri Nelerdir

kardiyo nedir, kardiyo egzersizleri nelerdir
kardiyo nedir, kardiyo egzersizleri nelerdir

Kardiyo spor esnasında oldukça sık yapılan egzersizlerden biridir. Kardiyo yapmak isteyen kişiler kardiyo ile ilgili antrenman araştırması da yapmaktadır. Kardiyo antrenmanları pek çok şekilde yapılabilmektedir. Kardiyo, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Spora yeni başlayan kişiler kardiyo ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Son günlerde de kardiyo araştırmaları popüler bir hale gelmiştir. Peki, kardiyo nedir? Kardiyo egzersizleri nelerdir?

Kardiyo Nedir

Kalp atışının hızlanması amacıyla yapılmakta olan antrenmanlar kardiyo olarak adlandırılmaktadır. Kardiyo ile birlikte vücudun kan damarları ve kardiyovasküler sistemi hareket haline geçmektedir. Vücudun kardiyovasküler sisteminin güçlenmesi açısından yapılan egzersizler kardiyo egzersizi olarak tanımlanmaktadır. Kardiyo antrenmanları tek tipte olmamasıyla birlikte pek çok tipte de olabilmektedir. Koşu, hızlı adımlarla yürüme, yüzme ve tenis gibi spor faaliyetleri kardiyoya örnek olarak gösterilmektedir. Kardiyo egzersizleriyle birlikte nefes alışverişinde de artış göstermektedir. Bu nedenle de kişinin kalp atışında hızlanmasıyla birlikte yağ yakımı da hızlanmaya başlamaktadır.

Kardiyo Ne İşe Yarar

  • Yağ Yakımının Hızlanmasını Sağlar: Yağ yakımı sağlamak isteyen kişiler kardiyo egzersizlerini mutlaka yapmaları gerekmektedir. Yağ yakımının hızlanmasını sağlayan kardiyo, kilo vermek isteyen kişilerin sık sık yapmış olduğu egzersizlerden biri olarak yer almaktadır. İstenmeyen yağları kardiyo egzersizleriyle birlikte uygulamanız mümkündür. Kardiyo antrenmanları yağ yakımı için sık sık yapılan egzersizlerden biridir.
  • Damar Tıkanıklığını Engeller: Kardiyonun en önemli faydaları arasında ise damar tıkanıklığını engellemesi olarak yer almaktadır. Damar tıkanıklıklarını engellemekte olan kardiyo, kalp sağlığına da etki etmektedir. Kalp damar tıkanıkları gibi hastalıkların önüne geçmeyi sağlayan kardiyo egzersizleri sürekli olarak uzman kardiyologlar tarafından öneride bulunulmaktadır.
  • Menapoz Dönemine Etki Eder: Kardiyonun işe yaramış olduğu bir diğer etki ise menapoz dönemini etkilemesidir. Menapoz dönemi sağlıklı geçebilmesi açısından kardiyo oldukça önem taşımaktadır. Kadınların menapoz dönemini daha rahat bir şekilde geçirmeleri açısından kardiyo egzersizlerini yapıyor olmak oldukça önem taşımaktadır.

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir

  • Koşma: Özellikle treking en önemli spor branşları arasında yer almaktadır. Kardiyo için oldukça önemli olan koşu hafif tempo ve hızlı tempo ile birlikte yapılabilmektedir. Böylece kalp atışı da hızlanmaktadır. Koşuyla birlikte kardiyo yapılması mümkündür.
  • Yüzmek: Yüzme de en etkili kardiyo egzersizleri arasında yer almaktadır. Yüzme esnasındayken tüm vücut kasları aynı anda çalışmaktadır. Böylece kalp daha hızlı bir şekilde kan pompalamaktadır. Yüzme antrenmanlarını yaparak kardiyo egzersizlerini de yapabilirsiniz. Yüzme aynı zamanda oldukça sağlıklı spor branşlarından biridir.
  • İp Atlamak: İp atlamak da kardiyo egzersizlerinden biridir. İp atlamak aynı zamanda eğlenceli bir aktivitedir. Oldukça yorucu kardiyo egzersizlerinden biri olan ip atlamak, kalp atışının önemli miktarda hızlanmasını sağlayacaktır. İp atlamayla birlikte tüm vücut kasları çalışmaktadır. Böylece normal tempoyla birlikte kalori harcamak ve yağ yakımı sağlanması mümkündür.
  • HIIT Kardiyo: Önemli kardiyo egzersizlerinden biri olan HIIT kardiyo, yağ yakımının hızlanması ve kas kütlesinin artması açısından etkili antrenman çeşitlerinden biridir. Kalori harcamak için HIIT kardiyo egzersizlerinin mutlaka yapılması önerilmektedir.
kardiyonun faydaları nelerdir
kardiyonun faydaları nelerdir

Kardiyonun Faydaları Nelerdir

Kardiyonun en önemli faydaları arasında yağ yakımı yer almaktadır. Vücutta istenmeyen yağların giderilmesi açısından kardiyo yapılması da önerilmektedir. Kardiyo egzersizleri vücuttaki yağların harekete geçmesini sağlamaktadır. İstenmeyen yağların hızlı bir şekilde vücuttan uzaklaşabilmesi açısından fayda sağlamaktadır. Kardiyonun bir diğer faydası ise kilo vermeyi desteklemesidiri. Kilo vermek isteyen kişilerin mutlaka düzenli olarak kardiyo egzersizlerinin yapmasını öneririz. Kardiyo egzersizlerini yaparak kilo vermenizi sağlayabilirsiniz.