Karadutun Faydaları Nelerdir

karadutun faydaları nelerdir
karadutun faydaları nelerdir

Doğanın büyük mucizelerinden toprağa düşmekte olan her tohumun senenin her dönemi sofralarımıza sunmuş olduğu farklı meyveler ve sebzelerle bizleri sürekli beslemesi ve büyütmesi olabilir. Lezzetiyle birlikte hem soframızı süslemekte hem de harika bir atıştırmalık olan meyveler her mevsimde her zaman vazgeçilmez meyvelerden biri olarak yerini alır.

Lezzetli olmasıyla birlikte faydalı olan karadut meyvesi çoğunlukla bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle birlikte farkında olmadan birçok hastalığın iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumun sebebi ise vücudumuzun fonksiyonlarının sağlıklı olarak işleyebilmesi açısından ihtiyaç duyulan vitaminlerin ve minerallerin çoğunu meyvelerden ve sebzelerden alıyor olmamızdır. Faydaları ile birlikte mucize etkisi olan karadut meyvesi ara öğünlerde keyifle tüketebileceğiniz sağlıklı meyvelerden biri olarak yerini almaktadır. Peki, karadutun faydaları nelerdir?

İçerik Başlıkları

Karadutun Faydaları Nelerdir

Tatlı ve ekşi bir tada sahip olan karadutun faydaları arasında ilk söylenilenlerden biri de karadutun kolesterol açısından olumlu etkilerinin olmasıdır. Karadut meyvesi A, B, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin değerlere sahip olmasıyla birlikte sodyum, potasyum, niasin ve tiamin gibi vücudumuz açısından oldukça faydası olan mineraller açısından da vazgeçilmez besin kaynaklarından biri olarak yerini alır. Fakat tüm bunlarla birlikte karadutun yararlarından bahsederken es geçilmeyecek en başlı şeylerden biri de karadutun içermiş olduğu potasyum seviyesidir. Potasyum zengini karadut özellikle kolesterolle baş etmeye çalışmakta olan kolestrol hastalarının vazgeçilmezi olduğunu belirtebiliriz.

Uzmanlar tarafından da sık sık belirtilmekte olan karadut öyle bir meyvedir ki karadutun faydalarına ulaşabilmek açısından tazesini tüketmek gerekmemektedir. Karadut özü şurubu, kuru karadut, karadut pekmezi de sürekli olarak tüketilmekte olan ve karadutun faydalarına ulaşabilmek açısından tercih edilmekte olan yöntemlerden biri olarak yerini alır. Karadut özü şurubunun faydalarının da karadutun faydalarından bir farkı yoktur. Ayrıca pratik bir şekilde hazırlanmakta ve yemeklerinize eşlikçi içecek olarak da tüketimini sağlamanız mümkün olacaktır. Karadut özü şurubu ağız ve diş eti sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Bununla birlikte yorgunluğun giderilmesi cilt hücrelerinin kendini yenilmesini hızlandırması, bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlaması, nezle ve grip gibi soğuk algınlığının tedavisi için birçok alan da kullanımı sağlanır. Karadut özü şurubu faydaları arasında yadsınamayacak olanlar arasında yerini alır.

Karadutun Bebeklere Faydası Nelerdir

Yüksek kalsiyum içeriğine sahip olmasıyla birlikte kemik sağlığı açısından da oldukça faydalı olan karadutu bebeklerin gelişimi açısından da sık sık kullanımı sağlanır. Bilindiği gibi bebeklerdeki en büyük sorunlardan biri de gaz ve kabızlıktır. Karadut tüketimi neredeyse %80’e yakın miktarda lif içermesinden dolayı bebeklerde oluşan gaz ve kabızlık problemini giderir. Bebeklerde en sık görülmekte olan pamukçuk rahatsızlığının tedavisinde de karadut kullanılmaktadır. Bebeğinizde pamukçuk ortaya çıkması durumunda iyi bir şekilde temiz olduğunu düşünmeniz durumunda bir beze biraz karadut özü sürerek bebeğinizin ağız kenarları bu bez yardımı ile temizlenmektedir.

karadut pekmezi faydaları nelerdir
karadut pekmezi faydaları nelerdir

Karadut Pekmezi Faydaları Nelerdir

Kuru karadut ile ve taze karadut ile birlikte yapılmakta olan karadut pekmezi faydaları da oldukça merak edilmektedir. Karadut pekmezi faydaları ise aşağıdaki gibi derlenmiştir.

  • Karadut pekmezi kırmızı kan hücrelerinin sayısında artış gösterir ve bu nedenle de kansızlığın giderilmesine yardımcı olur.
  • Kansızlığa bağlı olarak oluşabilecek yorgunluk ve üşüme tedavisinde de karadut pekmezi faydalıdır.
  • Antioksidan bakımından zengin olmasıyla birlikte antibiyotikler kadar etkili olan karadut pekmezi, ağız ve dil çevresinde meydana gelen aft olarak adlandırılmakta olan yaraların tedavisi için ağızda meydana gelen hücre hasarlarının giderilmesinde etkilidir.
  • Sindirim sistemi sorunları yaşayanlar, bağırsakları düzenli çalışmayan veya çok yavaş çalışanlar ve mide yanması gibi mide rahatsızlıklarıyla boğuşanların tedavisi için karadut pekmezi tüketimi sağlanabilir.
  • Faydaları ile birlikte bu kadar nam salmakta olan karadutun zararları da oldukça merak edilen konular arasında yerini alır. Yapılan çalışmalar sonucunda karadut zararlarına sıralanacak belirtilere rastlanılmamıştır. Fakat her besinde fazla tüketimi sonucunda ortaya çıkabilecek bazı problemlerin olmasıyla birlikte karadutun fazla tüketilmesi durumunda da ishal ve mide bulantısı gibi çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir.