Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir

kantaron yağının faydaları nelerdir
kantaron yağının faydaları nelerdir

Baharat ve şifalı bitkilerin satışını sunan aktarlarda sık sık görülen besinlerden bir tanesi kantaron yağıdır. Sarı kantaron ve kırmızı kantaron olarak farklı çeşitleri olan kantaron bitkisinin diğer isimleri arasında da kılıç otu, binbirdelik otu, kan otu gibi isimler de yer almaktadır. Bir çeşit otsu bitki olan kantaron, mızrak benzeri bir şekile sahip olmakta olan ucu çiçekli dallardan ortaya çıkar. 8 ila 50 milimetre aralığında değişim sağlayan bu dalların uçlarında bulunan çiçeğin rengi, bitkinin sarı ya da kırmızı kantaron olarak adlandırılması sağlamaktadır.

Kendine özel yapraklarına sahip olan kantaron binbirdelik otu olarak adlandırılmasının sebebi, yaprakların ışığa tutulmasıyla görülmekte olan parlak yağ noktacıklarıdır. Çiçeklerin açması durumunda yağ mevsiminde toplanmaktadır. Yerden yaklaşık olarak 5 santimetre yükseklikten itibaren kesilmekte olan kantaronlar kurutulmaya başlamaktadır. Kantaron bitkisi sağlık olarak oldukça faydası bulunmaktadır. Bu sebeple de alternatif tıpta ve bitkisel tedavilerde sık sık karşılaşılmakta olan değerli besin çeşitlerinden biri olarak yer alır. Özellikle de kantarondan elde edilmekte olan yağ, bu faydalı bileşenleri yoğun olarak içermesinden kaynaklı sağlık alanında birçok farklı amaç için kullanımı önerilmektedir. Peki, kantaron yağının faydaları nelerdir?

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir

Kantaron yağı bitkisel tedavi ve alternatif tıp alanlarında sık sık bilimsel araştırmalara konu olmakta olan, sağlık açısından olumlu etkilerinden pek çoğu bilim dünyası tarafından kabul edilmekte olan değerli bitki çeşitlerinden biridir. Hastalıklardan korunmak, yaşlanmaların gecikmesi, vücut fonksiyonlarının sağlıklı olarak devamlılığı sağlanabilmesi açısından da faydası bulunmaktadır. Fakat her bitkisel ürün gibi kantaron yağı da dikkatli bir şekilde kullanımı sağlanması gereken ürünlerden biridir. Kronik bir rahatsızlığı olan, çeşitli sebeplerden dolayı sürekli olarak ilaç kullanımı ya da besin alerjileri olan bireylerin kantaron yağı kullanmamasından önce mutlaka hekimlerine danışmaları ve önerilen miktarı aşmamaları gerekir.

  • Kantaron yağının cilde faydaları: Kantaron yağının en önemli faydalarından biri de, cilt sağlığının koruma üzerindeki etkisidir. Kantaron bitkisinden elde edilmekte olan yağlar, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve hızlandırır. Herhangi bir karışımın hazırlanmasını gerektirmeyerek doğrudan cilt üzerine kullanımı sağlanabilen kantaron yağı yaşlanma belirtilerini geciktirmeye, kırışıklıkların önüne ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kantaron yağının enfeksiyon hastalıklarına faydaları: Kantaron yağı, enfeksiyonlara sebep olan bakteri, virüs ve mantar gibi çeşitli mikroorganizmalarla savaşarak rahatsızlıklardan korunmasına etki gösterir. Özellikle de ayak mantarı, deride meydana gelen enfeksiyonlar, akneler, herpes virüsünün sebep olduğu uçuk gibi pek çok rahatsızlıklara kantaron yağının uygulanması sonucunda hızlı bir iyileşme görülmektedir. Ayrıca deri üzerinde meydana gelen enfeksiyonlarda iyileşme hızlanmasıyla birlikte yara ve aknelere bağlı olarak enfeksiyon sonrasında iz kalma olasılığını da büyük miktarda azalma göstermektedir.
  • Kantaron yağının saçlara faydaları: Kantaron yağı içermiş olduğu bileşenler, vitamin ve minerallerle birlikte saç sağlığının korunmasına ve saçların güzelleşmesine destek olur. Düzenli bir şekilde kantaron yağıyla birlikte bakım yapılan saçlarda kırık oluşumunun azalması ve koparak dökülmeler büyük miktarda azalmaktadır. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına destek olur. Daha canlı ve parlak bir görünüm elde edilebilmesi açısından saçlar dökülmenin önüne geçmesiyle birlikte gürleşmeye başlamaktadır.
kantaron yağı nerelerde kullanılır
kantaron yağı nerelerde kullanılır

Kantaron Yağı Nerelerde Kullanılır

Yara ve yanı izlerinin iyileşmesi ve yanık acısının hafiflemesine yardımcı olur. Kantaron yağı cilt bakım yağı olarak kullanımı sağlanır. Antiseptik özelliğiyle birlikte akne ve sivilce oluşumuyla savaşır. Sırt ve bacak ağrılarında masaj yağı olarak da kullanılmaktadır.