Kan Yapıcı Besinler – Kansızlığa Ne İyi Gelir

kansızlığa ne iyi gelir
kansızlığa ne iyi gelir

Günümüzde en sık rastlanan rahatsızlıklar arasında kansızlık yani anemi yer almaktadır. Kansızlığın en önemli nedeni ise vücudumuzdaki hemoglobin oranının belli dönemlerde düşmesidir. Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenememenin kaçınılmaz sonucu olan yetersiz beslenmede kansızlıkta önemli etkenlerdendir.

Kansızlığın altında yatan temel neden demir mineralinin eksikliği ise kan yapıcı besinler tüketerek bitkisel tedavi ile aneminin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Kan yapıcı besinleri tükettiğiniz zaman sağlığa olan diğer faydalarından da istifade edebileceğinizi hiçbir zaman unutmayın.

Kan yapıcı besinleri tüketirken en fazla dikkat etmeniz gereken bu besinlerin yoğurt, süt, siyah çay ve ayranla beraber tüketilmemesidir. Çünkü vücutta demir mineralinin emilimini azaltan bu besinler yüzünden kan yapıcı besinlerden yeterince istifade edilemeyebilir.

Kansızlığa Ne İyi Gelir

Kan yapıcı besinlerin, içeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran besinlerle tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sözü çok uzatmadan kansızlığa ne iyi gelir ve kan yapıcı besinler nelerdir birlikte göz atalım.

kan yapıcı besinler nelerdir
kan yapıcı besinler nelerdir

Keçiboynuzu Pekmezi

Mineral, vitamin ve demir bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu pekmezi en hızlı kan yapan besinlerdendir. Kahvaltılarda tüketilecek sadece birkaç kaşık keçiboynuzu sayesinde vücudunuzdaki kan seviyesi arttığı gibi sağlığa olan diğer faydalarından da vücudunuz istifade edecektir. Keçiboynuzu pekmezi içeriğinde yeterli miktarda şeker barındırdığından ilave şeker katılmamış olmasına çok dikkat etmek gerekiyor.  

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm

Çekirdekli siyah kuru üzümün kan yapıcı bir besin olduğunu çoğumuz ananelerimiz ya da babaannelerimizden öğrenmişizdir. Çekirdekli siyah kuru üzüm günlük düzenli olarak tüketilirse kanı sulandırır. Aynı zamanda kalp ve beyin sağlığını destekleyen çekirdekli kuru üzüm vücudumuz içinde sağlıklı bir enerji kaynağıdır. Yine tatlı krizlerine girildiği zamanlarda çekirdekli kuru üzüm tüketilerek tatlı krizi geçiştirilebilir.

Ispanak

Ispanağın bol miktarda demir minerali içerdiğini temel reis hepimize öğretti. Ispanak aynı zamanda vücudumuzda en fazla kan yapan besinlerden biridir. Ayrıca ıspanaktaki vitaminler bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek birçok hastalığa karşı bizleri korurken, kalp ve damar sağlığını da desteklemektedir. Soğan ve salça ile içeriği zenginleştirilen ıspanak haftada bir defa mutlaka tüketilmelidir.

Kivi

A, K ve E vitaminleri açısından çok zengin olan kivinin içeriğindeki potasyum ve demir mineralleri kırmızı kan hücrelerini artırmanın yanı sıra vücuttaki kan basıncını da dengelemektedir.    

Kırmızı Et

Kırmızı et demir minerali deposudur. Bir insanın tüketmeyi kesinlikle ihmal etmemesi gereken besinlerden olan kırmızı etin sağlığa pek çok faydası vardır. Ayrıca besinlerden alınan demir mineralinin sindirilmesinde çok etkili olduğu için haftada 2-3 defa tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Yeşil Mercimek

Vücudumuzda kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını yeşil mercimeğin içeriğindeki magnezyum, demir ve çinko mineralleri destekler. Yorgunluk hissinin giderilmesinde de etkisi büyüktür.

Portakal

Sağlıklı bir C vitamini kaynağı olan portakal vücuttaki demir minerali emilimini artırdığından dolayı vücuttaki demir minerali seviyesi doğal olarak artar. Yine içeriğindeki C vitamini bağışıklık sistemini destekleyerek kuvvetlendirir.

Karaciğer

Demir mineralinin yanında B12 vitaminini de bol miktarda barındıran karaciğer, vücuttaki hemoglobin seviyesini yükseltir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde içerdiği A vitamini etkilidir. Kuzu karaciğeri, sığır karaciğeri ve tavuk karaciğeri vücutta aynı etkiyi yapar.

Badem

E vitamini bakımından çok zengin olan badem, cilt sağlığına çok ciddi katkı sağlar. Bademin kan yapıcı besinler arasına girmesini sağlayan demir emilimini artırmasıdır. Kan hücrelerini desteklemek ve daha güzel bir cilde sahip olmak için günlük 4-5 adet badem tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Kırmızı Pancar

C vitamini açısından çok zengin olan kırmızı pancar, vücuttaki demir emilimini artırmasının yanı sıra kan basıncını dengelemektedir. Tansiyonun düşmesinde de çok etkili olan kırmızı pancar, kanser rahatsızlığına karşı da çok ciddi koruma sağlar.  

Kansızlığın Nedenleri

Kandaki hemoglobin seviyesinin düşmesine bazı etkenler neden olabilir. Bu etkenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler ise kansızlığın nedenleri ile ilgili çok detaylı araştırmalar yapmaktalar. Kansızlığa neden olan birçok etkeni sizler için araştırarak bir araya getirdik. İşte o etkenlerden ön plana çıkanlar;

Günlük yaşam içerisinde belki de farkında olmadan tüketilen aşırı su veya sıvı kanı seyreltir. Vücudun demir mineralini emmesi kanın belli oranda pıhtılaşmasına bağlıdır. Vücuda giren aşırı sıvı ise bu pıhtılaşmayı önlemektedir. Bu nedenle günlük tüketilen sıvı miktarı çok önemlidir.

Vücut gereksinim duyduğu demir mineralini yeterli seviyede ememezse kansızlık yani anemi rahatsızlığı kaçınılmaz olur.

Alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı maddelerin kullanımı kansızlığı tetiklemektedir.

Kanın içerisindeki kırmızı hücre sayısının artmasında böbrekler tarafından salgılanan erythropoietin etkilidir. Böbrekler fonksiyonel düşüklükten dolayı bu işlevini yerine getiremezse kandaki kırmızı hücre sayısı düşer.

Geçici kansızlığın en önemli nedenlerinden birisi kadınların her ay maruz kaldığı adet döngüsüdür.

Etin düzenli olarak tüketilmemesi vücuttaki demir mineralinin ve kırmızı kan hücre sayısının azalmasında önemli etkendir. Çünkü vücut demir mineralini çok hızlı bir şekilde enzimlediği için kırmızı kan hücre sayısını artıran proteini yeterli seviyede alamaz.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

Kan içerisindeki kan yapan hücreler azalırsa bu durum bir takım sağlık problemleriyle kendisini belli eder. Anemi rahatsızlığına zamanında müdahale edilmesi için bu belirtilerin dikkate alınması gerekir. Peki, ‘Kansızlığın belirtileri nelerdir?’ İşte o belirtiler;

 • Yaz ve kış fark etmeksizin dudakların çatlaması ve ağız kenarlarında çıkan yaralarda artış olması
 • Kulağın uğuldaması
 • Saçların yıpranması neticesinde koparak dökülmesi
 • Tırnak uçlarında oluşan beyaz lekelerin yanı sıra tırnakların çabuk kırılması
 • Ayak ve ellerin sürekli soğuk olması. Ayrıca ellerin titremesi de kansızlık belirtisidir.
 • Soluk veya sarı renklerin cildi kaplaması
 • Başın çok şiddetli ağrıması
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Beyin rahatsızlıklarında artış olması

Kansızlığı Önlemenin Yolları

 • Yeşil sebzelerin bolca tüketilmesi kandaki alyuvarların çoğalmasını sağlayan folik asidin yeterli alınmasını sağlar.
 • Kansızlığı önlemenin yolları arasında en etkili yöntem içeriğinde bol miktarda demir barındıran hayvansal besinlerin tüketilmesinin ihmal edilmemesidir.   
 • Vücutta demir emilimini artıran C vitamininin günlük olarak yeterli alınmasının yanı sıra vücutta demir emilimini azaltan çay ve kahve içeriğinde kafein barındıran içeceklerin tüketiminin sınırlandırılması gerekir.
 • Vücutta demir minerali eksikliği varsa takviye alınmalıdır.