Kalori Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

kalori diyeti nedir nasıl yapılır
kalori diyeti nedir nasıl yapılır

Hareketsiz yaşam tarzının bir sonucu olarak aşırı kilolar ve obezite sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ederken, bizler de çeşitli diyet programları uygulayarak aldığımız fazla kiloları vermeye çalışıp obezite ve aşırı kilonun neden olacağı sağlık problemlerine vücudumuzu maruz bırakmamaya çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda uygulanan kalori diyeti de son zamanların popüler diyetleri arasında yer alıyor.

Kalori diyeti nedir, kalori diyeti nasıl yapılır?

Kalori diyeti popüler hale gelince doğal olarak bu sorunun yanıtı da merak edilir oldu. Bizler de, son zamanların en fazla araştırılan konuları arasında yer alan kalori diyeti ile ilgili bilgileri araştırarak elde ettiğimiz ve işinize çok yarayacağını düşündüğümüz  için sizlerle paylaşıyoruz.

Ayrıca kaç kalori sayfamızdan da hangi besinin kaç kalori olduğu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalori Diyeti Nedir

Kalori hesabı yaparak zayıflamak için yapılan diyete kalori diyeti adı verilmektedir. ‘Kalori diyeti nedir?’ sorusuna tam olarak açıklık getirebilmek için biraz detaya inmek gerekiyor. İnsanlar, günlük yaşam içerisinde gereksinimi olan enerji miktarını hesapladıktan sonra diyet enerji programı hazırlıyorlar. Daha sonra beslenme tarzlarını hazırladıkları diyet enerji programına göre yeniden şekillendiriyorlar. Böylelikle günlük yaşam içerisinde her gün sabit enerji alan insanlar, sabit bir diyet programına sadık kalarak kilo veren insanlar gibi zayıflamayı başarabiliyorlar.

kalori diyeti nasıl yapılır
kalori diyeti nasıl yapılır

Kalori Diyeti Nasıl Yapılır?

Bir insanın nasıl kilo aldığını açıklamak oldukça basittir. Bir insanın günlük yaşam içerisinde tükettiği besinlerden aldığı kalori, yaktığı kalori miktarından daha fazlaysa o insanın kilo alması kaçınılmazdır. Yine günlük yaşam içerisinde alınan kalori, yakılan kaloriden daha düşük miktardaysa bu seferde kilo vermek kaçınılmaz olmaktadır.

Örneğin günlük enerji ihtiyacınızı karşılamak için her gün almanız gereken kalori değeri 4000 iken siz günlük 3500 kalori alırsanız, eksik kalan 500 kaloriyi vücudunuz daha önceden depoladığı yağları yakarak karşılayacaktır. Bu da yuvarlak bir hesaplamayla haftada 1-2 kilo aralığında zayıflamak anlamına gelmektedir.

Kalori Diyetiyle Zayıflamak Ne Kadar Sağlıklı?

Bir insanın yaşamını sağlıklı sürdürüp sürdürememesi beslenme tarzıyla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle günümüzde uygulanan birçok diyette olduğu gibi kalori diyeti yaparken de sadece alınan kalorinin hesap edilmesi değil, gün içerisinde ne tüketilerek kalori alındığı da çok önemlidir.

Örneğin yağda kızartılmış 500 kalori değerindeki bir besinin tüketilmesiyle, aynı kalori değerindeki sağlıklı bir besinin tüketilmesi arasında çok büyük fark vardır. Çünkü yağda kızartılan besin sağlıksız olduğu için vücuda zarar verirken, sağlıklı bir besin ise vücuda fayda sağlayacaktır.

‘Kalori diyetiyle zayıflamak ne kadar sağlıklı?’ sorusunun yanıtı da tamamen beslenme tarzıyla alakalı bir durumdur. Kalori hesabı yapılırken tüketilen besinlerin sağlıklı veya sağlıksız olmasının kilo vermeye herhangi bir etkisi olmaz. Sonuçta alınan kalori miktarı, gereksinim olan kalori miktarından düşük olduğu için illaki kilo verilir. Ancak kalori diyeti yapılırken sağlıksız besinlerin tüketilmesi insan sağlığını doğal olarak ciddi şekilde tehdit eder.  

Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Kalori diyetinde kalori hesabı yaparken, makro ve mikro besin dengesini mutlaka korumak gerekiyor. Bunun içinde öğünlerde besin seçimi yapılırken tahıllar, sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri ile proteinli gıdalar öğünlere dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Bu da kalori diyetinde öğün içeriklerinin çok önemli olduğunu gösteriyor. Hatta kalori hesabı yapılırken öğün içeriklerinin belirlenmesinde bir uzmandan yardım almak en sağlıklısıdır.

kalori hesaplama
kalori hesaplama

Bundan sonraki aşama ise enerji gereksiniminin hesaplanmasıdır. Enerji hesaplaması yaparken kafamıza göre bir hesaplama yapmak yerine beslenme uzmanlarından ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan formüllerden istifade etmek en doğru yöntemdir.

Vücudun gereksinim duyduğu günlük kalori miktarının belirlenmesinin ardından günlük yaşam içerisinde vücuda giren her besinin kalori hesaplaması yapılarak günlük alınması gereken kalori miktarının üstüne çıkılması engelleneceği için zayıflamak kaçınılmaz hale gelir.

‘Kalori hesabı nasıl yapılır?’ sorusunun en can alıcı noktası ise günlük alınması gereken kalori miktarının doğru tespit edilmesidir. Bu miktar doğru tespit edilirse hem kalori diyetinin başarı şansı yükselecek, hem de kalori diyeti sonlanınca verilen kilolar tekrar geri alınmayacaktır.

Kalori hesabının kişiye göre yapılması daha sağlıklıdır. Çünkü her insanın günlük yaşam içerisindeki fiziksel aktivitesi, yaşı ve vücut yapısı farklıdır. Bunun için bir uzmandan yardım alınmaz ve bu konuda bazal metabolizma hızını veren formüllerden faydalanılarak kalori hesabı yapılırsa, günlük alınması gereken kaloriden fazla kalori alınması durumuyla karşı karşıya kalınır ki bu da zayıflamak isterken, kilo alımına neden olur. Tam tersi durumda yani günlük alınması gereken kalori miktarının çok altında kalori alınması vücudu kas kaybına uğratır ki bu da vücutta sarkmalara ve deformasyona neden olur.

Kalori Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı telefonlar, akıllı saatler, paketli gıdaların etiketleri, menüler derken kalori sözcüğü günlük yaşam içerisinde en sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Şunu söyleyebiliriz ki sadece kalori diyeti yaparken değil, çağımızda sağlıklı beslenmek içinde iyi bir etiket okuyucusu olmak şart oldu.

Sindirim sistemi tarafından sindirildikten sonra kanın emebildiği her gıda vücut için kalori kaynağı olsa da her gıdanın içerdiği kalori değerinin birbirinden farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Örneğin karbonhidratın ve proteinin 1 gramında 4 kalori varken, yağın 1 gramında 9 kalori vardır. ,

Günümüzde çeşit çeşit yağlar olsa da gram başına içerdiği kalori değeri değişmez. Yani her yağın 1 gramı 9 kalori değerindedir. Kalori diyetinde dikkat edilmesi gerekenler mevzusunda en önemli noktada yağ seçiminde devreye giriyor. Örneğin Omega-3 yağ asitleri ile 100 kalori almak varken, trans yağ içeren besinlerden 100 kalori almayı tercih etmek pek de sağlıklı bir seçim olmayacaktır.