Kalça ve Basen Eritmek İçin Ne Yapmalı

kalça ve basen eritmek için ne yapmalı
kalça ve basen eritmek için ne yapmalı

Genel olarak en sık şikayet konularından biri olan basen ve kalça, yağ depolama için vücudun en uygun alanlarından biridir. Genetik, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz bir yaşam tarzı gibi sebepler, bu bölgede yağ birikimine sebep olabilmekte ve estetik açıdan da istenilmeyen bir görünüme neden olabilmektedir. Peki, kalça ve basen eritmek için ne yapmalı? Genetik yatkınlığın önemli bir rol oynamasıyla birlikte basen genişliğinin önüne geçmek için yeterli ve dengeli beslenme programına ekstra olarak kalça basen eritme hareketlerinin düzenli olarak yapılması önemlidir.

Aynı zamanda bu bölgenin yağ yakımının artış gösterebilmesi açısından kalça ve basen eritme hareketlerinin kardiyo egzersizleri ile birlikte desteklenmesi gerekir. Yağ hücrelerinin azalabilmesi açısından şeker ve şeker içeriğine sahip olan tüm besinlerin diyet programında çıkarılması ve aşırı miktarda yağlı, tuzlu besinlerin tüketilmemesi gerekir. Daha çok taze sebze, meyve ve protein açısından zengin olan besinlerin tüketimi sağlanmalı. Böylece vücut yağ kitlesinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Fakat tek başına diyet yapmak yeterli olmayacaktır. Bu bölgedeki kasların çalışmasını sağlayan basen eritme egzersizleriyle birlikte hedeflenen forma ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Düzenli olarak spor yaparak ve sağlıklı beslenerek şekilli bir vücuda sahip olmanız mümkün olacaktır.

İçerik Başlıkları

Kalça ve Basen Eritmede Etkili Olan Egzersizler Nelerdir

  • Squat
  • Bird dog
  • Lunge
  • Tırmanma egzersizi
  • Sandalye ile ters lunge
  • Koşu
  • Yürüyüş
  • Mat pilates
  • Reformer pilates

Kalçadan Zayıflamak İçin Ne Yapmalı

Kalçadan zayıflamak için ne yapmalı? Sorusuna kısa bir şekilde cevap vermemiz durumunda sağlıklı beslenme ve düzenli bir egzersiz programıyla birlikte kalçanın dikleşmesini ve sıkılaşması sağlanabilmektedir. Aerobik egzersizler ve direnç egzersizlerin yapılması durumunda da kalçanın şekil alması da. etkilenmektedir. Aynı zamanda pilates ve yoga da kalçanın dikleşmesi ve sıkılaşması açısından tercih edilebilir egzersizler arasında yer almaktadır.

Kalça Bölgesinden Neden Kilo Alınır

Bu tür kilo artışının nedenleri genel olarak hormonal dengesizliklerden kaynaklıdır. En sık ergenlik, menopoz ve yaşamınızdaki diğer zamanlarda hormonlarınızın dengesiz olmasında olur. Bu çeşit kilo artışından kaçınmak açısından uzun süre hareketsiz kalmaktan, sigara kullanımı, aşırı miktarda kafein ve alkol tüketiminden uzak durmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Kadınlarda Kalça Bölgesinde Neden Yağlanma Görülür

Kadınların hormonlarında (östrojen) yükselme görülmesi durumunda kalça, uyluk ve karın kısmında yağ oranının artmasıyla birlikte kilo artışına neden olabilmektedir. Sağlıklı beslenme ve düzenli olarak egzersiz yapılmasıyla birlikte bu durumun önüne geçmek mümkün olacaktır.