Kahvenin Faydaları Nelerdir

kahvenin faydaları nelerdir
kahvenin faydaları nelerdir

Eğer güne sıcak bir kahve içmeden başlamayanlardansanız, oldukça şanslısınız. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda dozunda tüketimi sağlanan kahvenin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Aşırı tüketimi sonucunda mide rahatsızlığı, yüksek tansiyon ya da kalp rahatsızlıklarını tetiklemekte olan kahve, yakın zamana kadar fazla tüketilmemesi konusunda hep uyarılan içeceklerden biridir. Fakat son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda kahve makul miktarlarda içilmesi durumunda oldukça faydası olduğu tespit edilmiştir. Peki, kahvenin faydaları nelerdir? Ayrıca filtre kahve zayıflatır mı konu başlıklı yazımıza bakarak kahve hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kadınlarda Depresyon Riskini Azaltır

Gün içerisinde bir iki fincan kafeinli kahve tüketen kadınların hiç içmeyenlere göre depresyona girme riskinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Araştırmalar gün içerisinde 2 ila 3 fincan kahve tüketen kadınlarda depresyona girme ihtimalinin %15, 4 ya da daha fazla içenlere göre yüzde 20 azaldığını ortaya koymaktadır.

Beynin Korunmasını Sağlar

Kahvenin içeriğinde henüz ne olduğu belirlenemeyen bir şeyin alzheimer hastalığının önüne geçtiğini ortaya çıkartmaktadır. Gün içerisinde 4 ya da 5 fincan kahve tüketiminin, hastalık oluşmasına neden olan beta amiloid birikiminin azalması ve böylece alzheimera karşı bizleri koruduğu tahmin edilmektedir. Aynı zamanda beyin hücresi bağlantılarını oluşturma ve yeni beyin nöronları yaratmada da rol oynamaktadır. Kahve tüketimi dikkatinizi ve konsantrasyonunuzun artmasını sağlamaktadır. Eğer şekerli kahve tüketirseniz kafein ve glikozu birlikte almanızdan dolayı beyninizin belirli bölgelerin harekete geçmesini ve beyninizin daha aktif şekilde çalışmasını desteklemektedir. Ayrıca aç karnına kahve içerseniz bu etkilerin tam tersini görmeniz söz konusu olabilmektedir.

Prostat Kanseri Riskini Azaltır

Gün içerisinde 6 fincan kahve, erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanserinin tehlikeli türüne yakalanma olasılığını yaklaşık olarak %60 oranda düşürmektedir. Yapılan araştırmalara göre diğer prostat kanseri türlerinde de kahve %20 oranında riskin düşürmesini sağlıyor.

Yaygın Cilt Kanserini Önlemekte

Kahvenin, dünyada en sık rastlanmakta olan cilt kanser türü olan bazal hücreli Karsinom’u önleyici etkisinin olduğu iddia edilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, gün içerisinde 3 ya da daha fazla kafeinli kahve tüketmekte olan kadınlarda bu hastalığa yakalanma riskinin %20, erkeklerde ise %9 oranında azaldığı tespit edilmektedir. Kafeinsiz kahve ise aynı koruyuculuğa sahip değildir.

Tip 2 Diyabetten Korur

Kahve tüketimi ile tip 2 şeker hastalığı arasında bağlantı kurulmakta ve kahvenin bu hastalığa yakalanma riskinin azalttığını da belirtmektedir. 4550 binden fazla denek üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, gün içerisinde içilen ekstra kahve, tip 2 diyabet riskinin %7 oranında azalttığı tespit edilmiştir.

Parkinson Riskini Azaltmakta

Gün içerisinde birkaç fincan kahve içmenin Parkinson hastalığının gelişimini yaklaşık %25 oranında gerilettiğide bu içecek hakkında olumlu bir iddialardan biri olarak yer almaktadır. 125 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda, uygun etkinin sağlanabilmesi için günde 2 veya 3 fincan kahve tüketimi ideal görünmektedir.

bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar
bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlar

Yapılan araştırmalara göre kahve tüketimi erken ölüm riskini azaltmaktadır. Yani ne kadar düzenli ve çok kahve tüketirseniz risk o kadar azalıyor diyebiliriz. Bunun nedeni ise kahvenin bağışıklık sisteminin harekete geçirmesiyle birlikte daha sağlıklı ve güçlü bir hale gelmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda kahve karaciğeriniz, kalbiniz ve sindirim sisteminiz için de oldukça faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hazır kahve tüketimidir. Hazır kahve, sindirim sistemine zarar vermesiyle birlikte daha fazla kimyasal madde içermesinden dolayı doğal olarak öğütülmüş taze kahve içmek daha faydalı olacaktır.

Baş Ağrısına İyi Gelir

Doğal kahvenin içerisinde yer alan kafein baş ağrısı ve migreni tedavi edebilmektedir. Ancak ağrı kesicilere göre ağrı kesicilerin daha etkili olduğu bilinmektedir.

Hafızanın Güçlenmesini Sağlar

Kahveden alınmakta olan uyarıcılar sadece ruh halinizin değiştirme ile kalmadığı aynı zamanda yaratıcılığınızı ve kısa süreli hafızanızın da gelişmesini sağlamaktadır.

kilo vermeye yardımcı olur
kilo vermeye yardımcı olur

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Vücudunuzda bulunan leptin hormonunun seviyesi düşük olmasıyla birlikte bedeniniz yağ depolamaya başlamakta ve bu durumda da kilo almanıza neden olmaktadır. Ancak kahve bedeninizdeki hormon seviyelerini yükseltmektedir. Kahve bağımlısı insanların kilo alımınının uzun sürmesi ve yapmış oldukları egzersizleri hızlı sonuç vermesinin sebebi olduğu belirtebiliriz.

Kabızlık Problemlerinin Önüne Geçer

Laktasif ve diüretik özelliğinden kaynaklı olarak kahve kabızlığı önlemektedir, bağırsakların çalışmasını ve düzenli olarak tuvalete çıkmayı sağlamaktadır.