Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir

kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir
kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir

Kadınlarda saç dökülmesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen bir problemdir. Pratik yöntemlerle birlikte kolay bir şekilde bu sorun giderilebilen saç dökülmesi, fiziki değişimlerden dolayı öz güven sorunu, depresyon ve dış görünüşten memnun olmamak gibi durumlara sebep olabilmektedir. Sizler de bu problemden muzdaripseniz öncelik olarak altta yatan nedenleri belirlemeniz gerekmektedir. Peki, kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir

Kadınlarda saç dökülmesi, birçok nedenden dolayı gelişebilmektedir. Fiziksel ve psikolojik kökenli birçok nedene bağlı etkili olabilmektedir. Peki, saç dökülmesini tetikleyen nedenler nelerdir?

 • Vitamin ve mineral eksiklikleri,
 • Sedef, egzama, lupus gibi saçlı derinin etkilenmesine neden olan deri hastalıkları,
 • Doğum sonrasında meydana gelen hormonal değişimler,
 • Demir eksikliği Çinko, biyotin, folik asit, Omega 3, Omega 6, B12 ve D vitamini eksiklerinden kaynaklı,
 • Genetik yatkınlık ve hormonal sebepler,
 • Menopoz dönemi,
 • Selenyumla birlikte E ve A vitaminlerinin aşırı derecede alınması,
 • Diyabet, lupus, insülin direnci, tiroid hastalıkları, sifiliz, yüksek ateş gibi sistemik rahatsızlıklar ve sağlık problemleri,
 • Kullanılmakta olan bazı ilaçlar (tiroid ilaçları, tansiyon ilaçları, hormon ilaçları, doğum kontrol ilaçları, kemoterapi, kan sulandırıcı ilaçlar, psikiyatrik ilaçlar, anti-epileptikler)
 • Stres, depresyon, anksiyete gibi psikolojik sebepler,
 • Saç yapısına uyumlu olmayan kozmetik ürünler,
 • Saç boyama, şekillendirme gibi işlemlerin uygulanması esnasında doğru şekilde yapılmamakta olan ve fazla ısıya maruz bırakılan uygulamalar,
 • Sürekli ve sıkı bir şekilde uygulanmakta olan örgü ve atkuyruğu gibi saç modelleri gibi birçok nedenden kaynaklı kadınlarda saç dökülmesi meydana gelebilmektedir.
saç dökülmesine ne iyi gelir
saç dökülmesine ne iyi gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç dökülmesinin önüne geçmek için ilk olarak neden kaynaklı olduğunu bulmak gerekir. Probleminiz fiziksel kökenliyse hekiminizin önermiş olduğu tedavi planlamasına uyarak bu sorunu atlatmanız mümkündür. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyle birlikte saç dökülmesinin önüne geçmeniz mümkündür. Doğru ürünlerle birlikte yapacağınız uygulamalar saç derinizin canlanmasını sağlayarak dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bunun için saç dökülmesine yönelik özel şampuan ve bakım ürünlerinin kullanımını sağlayabilirsiniz. Yine bu amaçla üretimi sağlanan serum ve saç bakım maskelerinden faydalanmanız mümkündür. Parmak uçlarınız ile dairesel hareketlerle birlikte saç derisine yapacağınız etkili bir masaj, bu bölgenin uyarılmasını sağlamasıyla birlikte canlanmasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı her gün yıkamak yerine birkaç günde bir yıkamanızla birlikte saç derinizin kendi olağan döngüsü içerisinde beslenmesini sağlamanız mümkün olacaktır. Jöle, sprey, jel gibi saç şekillendirici ürünleri saç kökleri yerine saç uçlarına uygulayarak ve sonrasında da saçtan arındırmanızla birlikte olası olumsuz etkilerin gidermesini de sağlayabilirsiniz. Saç şekillendirmek için ısı uygulaması yapılan işlemler mümkün olduğunca az yapılmasıyla birlikte saçlarınızın canlanmasına da fırsat tanıyabilirsiniz.