İzotonik İçecekler Ne Kadar Tüketilmeli

İzotonik İçecekler Ne Kadar Tüketilmeli
İzotonik İçecekler Ne Kadar Tüketilmeli

Sporcu içecekleri, belirtilen amacı spor yapan bireyler ve sporcuların antrenman yada yarışma öncesinde ve sonrasında su, elektrolitler ve enerjinin yerini almasına yardımcı olan meşrubatlardır. Sporcu içecekleri tonisite acısından üç ayrı gruba ayrılabilmektedir. Bunlar ; izotonik, hipertonik ve hipotonik olarak yer almaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse ;

İzotonik

  • İzotonik, insan vücudunda olduğu gibi benzer şekilde konsantrasyonlarda tuz ve şeker içermektedir.

Hipertonik

  • Bir diğeri hipertonik olan spor içecekleri, insan vücudundan daha yüksek miktarda tuz ve şeker içeriğine sahiptir.

Hipotonik

  • Üçüncü çeşit ise hipotonik spor içecekleridir. İnsan vücudundan daha düşük miktarda konsantrasyonda tuz ve şeker içeriğine sahip olmaktadır.
İzotonik İçecekler Neden Tüketilmeli
İzotonik İçecekler Neden Tüketilmeli

İzotonik İçecekler Neden Tüketilmeli

Düzenli olarak spor yapmak, sizleri daha zinde olmayı, sağlığınızı korumaya ve kilo vermenize de yardımcı olmaktadır. Fakat yoğun egzersizler esnasında yada sonrasında yaşayabileceğiniz “dehiprasyon” da unutulmaması gerekmektedir. Yüksek şiddetli antrenmanlarda bir ile üç litre arasında sıvı kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Egzersiziniz boyunca vücut ısınızın sabit kalmasını sağlamakta olan ter, önemli minerallerin kaybına, dehidrasyona ve aşırı yorgunluk gibi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. İzotonik spor içecekleri, kaybetmiş olduğunuz sıvı ve minerallerin hızla yenisini kazanmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda olası bir yaralanma sonrasında izotonik içecekler ile birlikte daha kolay iyileşmeler söz konusu olacaktır.

İzotonik İçecekler Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Tüketilmeli
İzotonik İçecekler Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Tüketilmeli

İzotonik İçecekler Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Tüketilmeli

İzotonik spor içecekleri vücut yorgunluğuyla birlikte eşdeğer şekilde yoğunluk oranına sahip olmaları açısından egzersiz öncesinde, sırasında yada egzersiz sonrasında kullanılabilmektedir. İzotonik içecekler ne zaman tüketileceğini, egzersizin süresine ve yoğunluk şiddetine göre vücudunuzun ihtiyacına yönelik uygun olan tüketim miktarını belirleyebilirsiniz.

İzotonik Su Nedir, Ne İşe Yarar
İzotonik Su Nedir, Ne İşe Yarar

İzotonik Su Nedir, Ne İşe Yarar

İzotonik su, çeşitli minerallerden ve sodyum klorürden oluşmakta olan bir su çeşididir. Vücudun hızlı şekilde antikor üretmesini sağlar. Aynı zamanda serumların içerisinde izotonik su bulunmaktadır. Tıbbi amaçla kullanılmakta olan serum bileşikleri, yaraların enfeksiyon kapmasını önlemektedir.

Pansuman öncesi yaranın etrafı izotonik su ile temizlenmektedir. Özellikle son yıllarda bebek bakımları içinde serum bileşiği kullanılmaya başlanmıştır. İçeriğinde sadece izotonik su olmakta olan, hiçbir kimyasal içermeyen burun spreyleri bebeklere özel olarak üretilmektedir. Grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarında da kullanılmakta olan spreyler, bebeklerin daha fazla nefes almasını sağlamaktadır.

Bununla birlikte aynı zamanda bebekler için özel üretim olan ıslak mendillerde mevcuttur. Bu mendillerin en önemli özelliklerinden biride kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunların oluşmasını engellemektedir.