İştah Kapatma

İştah Kapatma
İştah Kapatma

Kilo vermek, fiziksel etkisinin olmasıyla birlikte zihinsel olarak da etkileri vardır. Düzenli beslenme, düzenli egzersiz ve düzenli uyku ile iştahınızı azaltır ve kiloda verebilirsiniz. Önemli olan sizin ne kadar kararlı ve disiplinli olduğunuz, kötü beslene alışkanlıklarınızı hayatınızdan çıkarabilir, sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı yaşam biçimi haline getirebilirsiniz.

İştah Azaltan Yiyecekler Nelerdir
İştah Azaltan Yiyecekler Nelerdir

İştah Azaltan Yiyecekler Nelerdir

 • Elma : Elma, iştah kesici olarak oldukça etkilidir. Elmanın içerisinde vücudumuzun sevdiği pektin adında bir madde bulunmaktadır. Bu madde ise tokluk hissi yaratmaktadır. Ayrıca lif açısından da oldukça yüksek besinlerden biri olan elma tokluk hissi yaratarak, kilo vermede de etkilidir. Gün içerisinde elmayı, ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.
 • Yulaf Ezmesi : Yulaf ezmesi, tadı ve tuzu olmadığından oldukça eleştirilen bir besin türüdür. Karbonhidrat açısından oldukça yüksek olmasına rağmen içerisinde potasyum, magnezyum, folik asit ve besin lifi açısından da zengin olan yulaf ezmesi, diyetlerde tüketimi oldukça tercih edilmektedir. Daha uzun süre tok tutar aynı zaman da kilo vermeye de yardımcı olur. Tüketimi yoğurt veya süt ile tavsiye edilmektedir.
 • Salata : İştah kapatma açısından yine oldukça etkili bir yöntem olan bol yeşillikli salata, içerisinde bulunan besin liflerinden dolayı uzun süre tok kalmanızı sağlar.
 • Yumurta : Protein açısından zengin olan yumurta, güne kahvaltınızda haşlanmış yumurta tüketimi ile başladığınızda tokluk hissi yaratmasıyla birlikte abur – çubur isteğinizi de bastıracaktır.
 • Baklagiller : Gaz yapma sebebiyle kuru baklagiller genellikle tercih edilmemektedir. Aslında sindirim sistemini çalıştırma açısından oldukça etkili olmasıyla birlikte, protein açısından da oldukça zenginlerdir.
 • Badem : Yine ara öğünlerde tercih edebilirsiniz. Birçok besin lifi bulunmasıyla birlikte vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin olmasıyla faydaları saymakla bitmiyor. Kalori açısından da oldukça zengin olan badem, ara öğünlerde tüketim miktarı 10-15 adet olarak tavsiye edilmektedir.
 • Yoğurt :  İçeriğinde bolca kalsiyum ve protein bulunan yoğurt, tokluk hissi yaratır ve kilo vermede yardımcı olur.
İştah Azaltma Yöntemleri Nelerdir
İştah Azaltma Yöntemleri Nelerdir

İştah Azaltma Yöntemleri Nelerdir

 • Yemek esnasında porsiyonunuzun ve tabağınızın büyük olmamasına özen gösterin. Bunun nedeni ise tabağınızda daha fazla yiyecek olması, sizlerin daha fazla yemek yemenizi sağlamaktadır.
 • Bazen açlığınızı sağlıklı ara öğünler ile geçiştirmeye çalışın, bol su tüketin, egzersiz yapın.
 • Sabah kahvaltısını atlamayın ve mutlaka protein tüketin. Sabahları 2 adet haşlanmış yumurta ve 2 dilim tam tahıllı ekmek tüketmeniz, gün içerisindeki yorgunluk seviyenizi ve daha az açıkmanızı sağlamaktadır.
 • Düzenli uyumakta oldukça önem taşımaktadır. Yatmadan önce az miktarda bir şeyler tüketmek daha az açıkmanızı sağlar.
 • Çeşitli bitki çayları ve kahve tüketimi iştahın azalmasını sağlar.
İştahı Azaltan Çaylar
İştahı Azaltan Çaylar

İştahı Azaltan Çaylar

Kilo vermeye karar veren insanların karşılaştığı zor durumlardan biride iştahtır. İştahı azaltmak için en bilinenlerden biride çeşitli bitki çaylarıdır. Bitki çayları vb. tüm besinlerin birebir zayıflatması imkansızdır, sadece sizlerin kilo vermenizi olumlu yönde etkilemektedir. Kilo vermek için mutlaka öncesinde bir diyetisyen veya uzmanda destek almanızı öneririz. Hazırlanan tüm diyet programları tamamen kişisel olmalıdır, bunun nedeni kişiden kişiye farklı etkiler göstermesidir. Aynı zamanda düzenli egzersizi de yaşam tarzı haline getirmeniz gerekmektedir.

 • Yeşil Çay : Metabolizmayı hızlandırma etkisine sahiptir. Enerji tüketimini arttırır ve iştahı kesmede de olumlu etki yaratır.
 • Adaçayı : İçerisinde bulunan fenol bileşikler sayesinde iştahı azaltmada etkilidir.
 • Mate Yaprağı : Metabolizmayı hızlandırma etkisine sahiptir, kişinin egzersiz esnasında kalori yakmasına  olumlu etkiler yaratır.

Önerilen bitki çayları günlük olarak 1 fincan tüketilmelidir. 2 hafta düzenli tüketim sonrasında mutlaka 10 gün ara vermekte fayda vardır.