İp Atlamak Kaç Kalori Yaktırır

ip atlamak kaç kalori yaktırır
ip atlamak kaç kalori yaktırır

Günümüzde birçok kişi hareketsiz yaşam tarzından ve bu nedenle aldıkları fazla kilolardan şikayetçidirler. Günümüzün yoğun ve stresli yaşamında birçok insan sağlıklı ve dinç kalmak için spor yapmaya ya da spor salonlarına gitmeye vakit bulamamaktadır. Bu insanlar için ip atlamak altın değerinde sportif bir faaliyettir.

İp atlamak tek bir hareketle birden fazla kası çalıştırdığı gibi kalori yaktırdığından dolayı pratik ve kolay bir şekilde kilo verdirir.

İp atlamak kaç kalori konulu diğer yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İp Atlamak Kaç Kalori Yaktırır

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki ip atladığınız esnada vücudunuzun yaktığı kalori değeri atladığınız ipin sayısına göre değil, ip atlama hızınıza göre hesaplanır. Ayrıca ip atladığınız esnadaki kilonuz ve zıplama yüksekliğinizde ip atlarken vücudunuzun yaktığı kalori değerini etkilemektedir.

Bu nedenle ‘300 kere ip atlamak vücuda kaç kalori yaktırır?’ ya da ’15 dakika ip atlamak vücuda kaç kalori yaktırır?’ sorularının cevapları verilirken saniyede veya dakikada kaç kere ip atlanıldığı mutlaka hesaba katılır. Ayrıca ip atlarken kilo arttıkça vücudun yaktığı kalori değeri de artar. Ortalama 70-80 kilo aralığında iseniz;

  • Dakikada 70 defa ip atladığınızda vücudunuz 10 dakika içerisinde ortalama 140 kalori yakar.
  • Dakikada 140 ve üstü ip atlıyorsanız 10 dakika içerisinde vücudunuz ortalama 180 kalori yakar.
  • Yavaş tempoda 500 kere ip atladığınızda vücudunuz ortalama 100 kalori, hızlı tempoda 500 kere ip atladığınızda vücudunuz ortalama 65 kalori yakar.

İp Atlamak Kilo Verdirir mi?

Vücuttaki birçok kası çalıştıran ve vücuda kalori yaktıran ip atlamak zayıflamada önemli bir yardımcıdır. Ancak kilo vermede ip atlamanın kilo vermede tek başına yeterli olmayacağı gerçeğini yadsımadan dengeli ve sağlıklı beslenilmeli, ip atlamak düzenli bir sportif faaliyet olarak yapılmalıdır. Ayrıca bir diyetisyene danışılarak zayıflamak için uygun beslenme programının yanı sıra hangi spor ve hareketlerin yapılması gerektiği mutlaka belirlenmelidir. Yine bazı durumlarda sadece ip atlamak herhangi bir eklem ve kas problemine neden olabileceği için doğru bulunmamaktadır.

ip atlamak kilo verdirir mi
ip atlamak kilo verdirir mi

İp atlamak isteyenler genellikle zayıflamak için atladığından kaç kalori yaktırdığını merak etmektedirler. Bu noktada sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo vermenin önemini göz ardı etmemek gerekiyor. İp atlamanın sağlığınız için bir sıkıntı doğurmayacağını sağlık kontrolünden geçerek tescil ettiyseniz basit bir ip atlama hareketiyle ilk adımı atabilirsiniz. İp atlamak vücuda kalori yaktırarak kilo verdirdiği gibi birçok kası çalıştırdığı için daha şekilli bir vücuda da sahip olursunuz.

İp Atlamanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İp atlamak oldukça eğlenceli bir sportif faaliyet olduğu için stres attırarak psikolojiyi rahatlatır. Ayrıca fiziksel sağlık içinde birçok faydası olan bir spordur. Pratik ve kolay bir sportif faaliyet olduğu için genellikle spor yapmaya vakit ayıramayanlar tarafından tercih edilir. Kilo kontrolünü sağlayan ve kasları geliştiren ip atlamanın akciğerin daha fazla hava almasını sağlayarak akciğerin kapasitesini artırdığı ve daha rahat nefes almayı sağladığı da bilinmektedir. Bu da vücuda daha fazla oksijen girmesini sağladığından vücut daha sağlıklı olur. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde vücudun fiziksel direnci arttığı gibi daha uzun süreli spor yapmak için güç toplanır. İp atlanıldığı esnada vücuttaki kasların hemen hemen hepsi çalışır. Böylelikle alt ve üst kasların çalışması için ayrı ayrı hareket yapmaya gerek kalmaz.

  • İp atlanması kol, bacak ve karın kaslarını etkili bir şekilde çalıştırdığı gibi baldır ve kalça bölgesindeki kasları kuvvetlendirir.
  • Kan akışını hızlandırdığı için kalp krizi riskini düşürür.
  • Selülitlerin azalmasında ve varis oluşumunun engellenmesinde önemli bir sportif faaliyettir.
  • Vücuda kalori yaktırdığı için vücudu toksinlerden arındırır.
  • Akciğer kapasitesini artırdığı için daha uzun süre spor yapmaya imkan sağlar.
  • İp atlanıldığı esnada vücut mutluluk hormonu olan endorfin salgılar. Bu da daha az stresli bir yaşam sürmenizi sağladığı gibi endişelerinize karşı özgüven kazanırsınız.

İp Atlarken Boy Uzar mı?

Bu sorunun cevabını özellikle boyu kısa olanlar merak etmektedir. İp atlamanın boyu uzattığı yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır. Ancak şu da bilinmelidir ki ip atlamak boyun uzaması için tek başına bir etken değildir. Yine belirli dönem ve durumlarda boyun kısa olması bir takım hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle boyu kısa olanların öncelikle bir doktora müracaat etmesinde fayda var. Doktor tarafından bir tedavi tavsiye ediliyorsa bu tedavi uygulanmalıdır. Beslenme programı düzenlenirken doktor tavsiyesi dikkate alınmalı ve gerekli sportif aktiviteler yapılmalıdır.

İp atlamak gelişim çağındaki çocukların boyunun uzaması için önemli bir sportif faaliyet olsa da dengeli ve yeterli uyunmalı ve uyurken vücudun salgıladığı büyüme hormonundan istifade edilmelidir. Büyüme hormonları üzerinde etkisi olan besleyici gıdalar yenilmeli ve sadece ip atlamaktan değil, boyu uzamasına yardımcı olan diğer sportif faaliyetlerden de istifade edilmelidir.

İp Atlarken Vücutta Çalışan Kaslar?

İp atlamak vücuttaki birçok kası aynı anda çalıştırdığı için etkili bir kardiovasküler harekettir. Özellikle kadınlar açısından göbek bölgesindeki yağların eritilmesi ve basenlerin sıkılaştırılması çok önemli olduğu için ip atlamanın göbek bölgesindeki yağları eritip eritmediği ya da basenleri sıkılaştırıp sıkılaştırmadığı çok merak edilmektedir. Tüm bunlara evet yanıtı verilebilir. Hatta bu bölgedeki kaslardan daha fazlasının çalıştığı söylenebilir.

İp atlamak orta karın bölgesindeki kasların neredeyse hepsini çalıştırır. Bu kaslar ip atlama hızıyla doğru orantılı çalıştığından dolayı etkisi farklı tempolarda farklı şekillerde görülebilir. Saniyede bir ip atlamak koşuluyla 500 defa ip atlanırsa vücut 300 civarında kalori yakmış olacağından göbek bölgesindeki yağlar doğal olarak erir. Ayrıca ip atlamak sadece karın bölgesindeki yağları değil, vücuttaki tüm yağları yakar.

Bacak ve kol kasları için oldukça faydalı olan ip atlamayı kas yapmak için değil, vücuda şekil vermek için yapmalısınız. Kol ve basenlerinde sarkma olanlar ile şekilli vücuda sahip olmak isteyenlerin tercihi kesinlikle ip atlamak olmalıdır.

İp atlamak vücudu ısındırmak içinde etkili bir spordur. Omuz ve boyun bölgesindeki kasları zayıf olanlar ip atlayarak bu bölgedeki kasları kuvvetlendirebilirler. Daha güçlü ve zinde kalmak içinde ip atlanabilir.

Doğru İp Atlama Tekniği

İp Atlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İp atlanıldığı esnada istenilmeyen kazaların ve sakatlanmaların önüne geçilmesi için dikkat edilmesi gerekenlere riayet etmek gerekir.

İp atlamaya başlamadan evvel zeminin kaygan olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli ve seçilen ayakkabının tabanı ip atlamaya uygun olmalıdır.

Atlanacak ipin uzunluğu da kontrol edilmeli, başa ya da ayağa çarpacak kadar kısa ip seçilmemelidir.

Kıyafetiniz rahat olmalı, mümkünse teri emen kumaşlar tercih edilmelidir.

İp atlamak için geniş bir alan ve açık hava tercih edilmelidir.

İp atlamadan evvel belirli ısınma hareketlerinin yapılması ihmal edilmemelidir. Isınmak için bacaklar esnetilmeli ve vücut ip atlamaya hazır hale getirilmelidir.

İp atlamaya çok hızlı başlamak kasları zorlayacağından dolayı belirli bir süre ve aralıklarla yavaş yavaş başlamakta fayda var.

Uzun süre spor yapmayanların ip atladığı esnada çok çabuk yorulması ve nefes nefese kalması gayet doğaldır. Böyle durumlarda kısa molalar verilerek dinlenilmeli ve asla pes edilmemelidir.

İp atlamanın sağlığa olan faydaları devamlı hatırda tutularak sağlıklı ve mutlu bir yaşam için azimle ip atlamaya devam edilmelidir.