İnterval Egzersiz Nedir

interval egzersiz nedir
interval egzersiz nedir

Günümüzün teknolojisi hızlı bir şekilde gelişim sağlamasıyla birlikte, hareket etme alışkanlığı da her geçen gün azalmaktadır. Artık su içmek için bile ayağa kalkmaktan üşenir bir hale gelinmiştir. Hareketsizleşen bir yaşam, beraberinde getirmiş olduğu hastalıklar meydana gelmiştir. Pek çok insanın yaşam kalitesinde düşmeler yaşanmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hareketsiz yaşam, rahatsızlıkların yanı sıra sağlıksız kilo almaya da neden olmuştur. Peki, sağlıksız kilolardan nasıl kurtuluruz?, İnterval egzeriz nedir?, İnterval egzersiz kilo vermeye yardımcı olur mu?

İnsan vücudunda yağ depolanmasında iç bacak, karın bölgesi, basenler ve kol içerisinde gerçekleşmektedir. Aşırı derecede kilo alınması durumunda ilk olarak bu yerlerden kilo alınması ve genişlemelerin yaşanması söz konusudur. Bununla birlikte istenilmeyen sarkmalarda meydana gelmektedir. Büyük bir kısmı yağ olan, bu görüntünün yok olması ne kadar istenilen bir durum olsa da çok da kolay bir durum olmadığını belirtebiliriz. Dikkat edilmesi gereken noktalarda ise kiloların verilmesi başlamasıyla birlikte sonradan aynı şekilde kiloların alınması da söz konusu olabilmektedir.

İçerik Başlıkları

İnterval Egzersiz Nedir

Basit bir interval antrenmanı programını özetlemek gerekirse, ısınmanın yapılmasıyla başlanan antrenmanımıza, 1 dakika yüksek tempoda koşu, 2 dakika yavaş tempoda yürüyüş, 1 dakika yüksek tempoda, 2 dakika yavaş tempo gibi set aralığında devamlılık sağlayan ve egzersiz şiddeti sürekli olarak artış göstererek azalan bir antrenman çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. İnterval antrenmanlar için mutlaka az da olsa bir alt yapının olması ve uzman antrenörler eşliğinde yapılması tavsiye edilir.

interval egzersizinin faydaları nelerdir
interval egzersizinin faydaları nelerdir

İnterval Egzersizinin Faydaları Nelerdir

  • Hızlı bir şekilde yağ yakımını sağlar.
  • Spordan sonra metabolizmanın hızlı çalışmasına destek olur.
  • Dayanıklılık ve kondisyon seviyesinde artış gösterir.
  • Kas kütlesinin artış göstermesini sağlar.
  • Düzenli bir şekilde yapılması durumunda kalbin güçlenmesini sağlar ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

İnterval Antrenman Haftada Kaç Gün Yapılmalı

HIIT antrenman planlamaları, kişisel antrenör eşliğinde haftanın genel olarak 3-4 günü yapılması ve toplamda 90 dakika olacak şekilde planlanması gerekir. Antrenmanın süresi, kişinin kondisyonuna göre 10 ila 30 dakika arasında olmaktadır.

İnterval Egzersizi Kaç Dakika Yapılmalı

Basit bir interval antrenmanının özetlenmesi durumunda; ısınmaya başlanmasıyla birlikte 1 dakika yüksek tempolu koşu, 2 dakika yavaş tempoda yürüyüş, 1 dakika yüksek tempo koşu, 2 dakika yavaş tempoda yürüyüş olarak setler halinde tekrarlanan ve antrenman şiddetinin sürekli olarak artış ve azalma gösteren antrenman çeşitlerinden biridir.

interval egzersiz nedir
interval egzersiz nedir

İnterval Antrenman Kaç Kalori

  • 5 dakika interval antrenman yaklaşık olarak 43 kaloridir.
  • 10 dakika interval antrenman ise 86 kaloridir.
  • 15 dakikalık yapılan interval egzersiz ise 129 kalori değerindedir.
  • 30 dakika yapılan interval egzersizlerinde toplamda 257 kalori harcanmaktadır.