İncir Sütünün Faydaları Nelerdir

incir sütünün faydaları nelerdir
incir sütünün faydaları nelerdir

Tadıyla birlikte sonbaharın en çok sevilen meyvelerinden biri olan incir sütünün faydaları son günlerde oldukça bireylerin dikkatini çekmektedir. Alternatif tıpta hem meyve olarak hem de yaprağı birçok rahatsızlık için kullanımı sağlanırken incir sütünün de sağlık açısından pek çok faydası olduğu da merak konusu haline gelmiştir. İncir sütünün en çok kullanımı sağlanan alan olan kozmetik sektörü özellikle de cilt lekelerine fayda sağlayabilmek için meyvenin sütünü tercih etmektedir. Peki, incir sütünün faydaları nelerdir? 

İncir Sütü Nedir

İncir sütü, olgunlaşmamış incirlerin dalından koparılmasıyla birlikte uç kısmında akmakta olan beyaz renkli bir sıvıdır. İncir sütü sapından gelmesiyle birlikte bazı kalın yapraklardan da gelebilmektedi.r Beyaz renkli olan bu sıvı madde, dikkatli bir şekilde kullanımı sağlanması gereken sıvılardan biridir.

İncir Sütünün Faydaları Nelerdir

  • İncir sütünün bebeklerde kulak ağrısı gibi problemlerin yaşanması durumunda ağrının kesilmesi için kullanımı sağlanabilir.
  • İncir sütü cilt üzerinde ortaya çıkan siğillerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Topuklarda kuruma ve çatlama meydana gelebilmektedir. İncir sütü topuklardaki kuruluk ve çatlamaların iyileşmesine yardımcı olur.
  • Cilt üzerinde oluşan lekelerin azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Genel olarak bağırsakta ve kulakta ortaya çıkan parazitlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Diş eti kanamalarının minimum seviyeye düşmesine yardımcı olur.
  • Göz sağlığı açısından da olumlu etkiler sağlar.
incir sütü ne işe yarar
incir sütü ne işe yarar

İncir Sütü Ne İşe Yarar

İncir sütü, sağlıklı bir yaşam tarzı için B-kompleks vitaminleri, C vitamini ve temel mineraller içeriğine sahiptir. Bu durum da onu yoğun ve bazen stresli bir yaşam tarzı olmakta olanlar için lüks formülasyonlar açısından ideal bir hale getirmektedir. Ekstrakt, kremlere, losyonlara, köpüren ürünlere, kış cilt bakımına, yaşlanma karşıtı ürünlere, güneş sonrası ürünlere, durulama ve ağız bakımına da kendi kozmetik ürünlerinizin üretim süreci boyunca bir parçası olarak kullanımı sağlanır.

İncir meyvesi genellikle kabızlık ve ishal gibi problemlerin giderilmesi için de kullanımı sağlanmaktadır. Fakat sütü diğer bir değişle özüyle birlikte tüketilmesi oldukça önemlidir. Diyabet, yüksek kolesterol, saç sağlığı ve cilt koşulları gibi durumlar için de oldukça faydalıdır. Sütü sapı sivilce, siğil, akne, egzama gibi cilt problemlerinin iyileştirme de etkilidir. Diğer bir yandan da saçların daha doğal, pürüzsüz ve sağlıklı bir şekilde uzamasına da yardımcı olur.

incir sütünün zararları nelerdir
incir sütünün zararları nelerdir

İncir Sütünün Zararları Nelerdir

Her doğal üründe olması gibi incir sütünün kullanımında da dikkatli olunması gerekir. İncir sütü aşırı bir miktarda sık sık tüketilmesi durumunda cilt üzerinde problemlerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Eğer henüz olgunlaşmamakta olan bir incirden süt elde edildiyse bu incir sütü ağızda yaraların oluşmasına neden olabilmektedir. İncir sütünün piyasa üzerinde sahte ve katkı maddeleri olanları bulunabilmektedir. Bu nedenle de satın alınırken incir sütünün doğal olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.