İlaç Kullanırken Alkol Tüketmenin Riski

İlaç Kullanırken Alkol Tüketmenin Riski
İlaç Kullanırken Alkol Tüketmenin Riski

Alkol ve İlaçlar Arasındaki Etkileşim Nasıldır

İlaç kullanıldığında kan yoluyla tüm vücuda yayılır. Bazı organlardan geçerken değişikliğe uğrar ve parçalanır. Alkol alındığında da hemen hemen ilaç serüveniyle aynıdır.

Alkol tüketimi sonrasında görülen anormal durumun en önemli sebebi; ilacın karaciğer metabolizmasında neden olduğu bozukluktur. Bu durum istenmeyen noktalara gidebilmektedir. Kişinin hayatını kaybetmesine bile neden olabilmektedir.

İlaç Kullanıp Kesinlikle Alkol Tüketmemesi Gereken Kişiler 
İlaç Kullanıp Kesinlikle Alkol Tüketmemesi Gereken Kişiler

İlaç Kullanıp Kesinlikle Alkol Tüketmemesi Gereken Kişiler

Özellikle karaciğer yetmezliği veya beyin hastalığı olan kişilerin alkol ile birlikte ilaç kullanmaları kesinlikle yasaktır. Sakinleştirici ilaç kullananların alkol ile birlikte almamalıdır. Alkol, merkezi sinir sistemini baskı altına almaktadır ve ilaçlarla birlikte alındığı zaman ilaçların etkisini arttırmaktadır. Depresyon ilaçlarıyla birlikte alındığı zaman alkolün de etkisiyle antidepresan ilaçlarının yan etkilerinde de artış gözükmektedir.

Alkolün ağrı kesicilerle birlikte alınması da birçok riski taşır. Her ne kadar bazı ağrı kesicilerle alkolün tüketilebileceği söylenilse de her ilaç her bünyeye farklı etkiler yaratmaktadır ve kesinlikle ilaçla birlikte alkol tüketmemeniz gerekmektedir.

Yüksek tansiyonu olan bireylerin, kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu olanların ilaçlarla birlikte alkol tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Bu durumda ilaçla birlikte alkol alındığında alkol öncelikli olarak kan basıncısının düşmesini sağlar. Aynı zamanda birkaç saat sonrasında kan basıncında ani olarak yükselmelerde görülebilmektedir. Tansiyon düşürücü ilaçların etkisi azalır ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar.

Diyabetli kişilerin de ilaçlarıyla birlikte alkol tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Şeker hastalığı ilaçları alkol ile birlikte alındığı zaman halsizlik, mide bulantısı gibi belirtiler meydana gelmektedir. Aynı zamanda kan şekerinde de aşırı düşme görülebilmektedir.

Antibiyotik kullananların da aynı zamanda alkol tüketilmesi önerilmemektedir. Birçok kaynakta alkol ve ilaç kullanımının olumsuz olmadığı söylense de bu etki kişiden kişiye değişiklikler göstermektedir ve nasıl sonuçlara yol açacağı belli olmamaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse alkol ve ilaç  kullanımının bir arada olmaması sizler için daha sağlıklı olacaktır. Bir kadehten bir şey olmaz diyerek ilaçla tüketilen alkolün vücudunuzda birçok olumsuz etkilere yol açabilmektedir.