Ihlamurun Faydaları Nelerdir

ıhlamurun faydaları nelerdir
ıhlamurun faydaları nelerdir

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda ilk akla gelen bitki çaylarından olan ıhlamur çayı demlenerek içildiği zaman iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi vücuda sağladığı yüksek miktarda enerjiyle de bu tür hastalıkların neden olduğu bitkinlik hissini gidermektedir.

Şifa amaçlı her evin mutfağından eksik olmayan ıhlamurun sarı beyaz çiçek açan ağaçları bahar ayları geldiği zaman yoğun olarak yetiştiği sahil bölgelerinin cadde ve sokaklarını süslemektedir. Sağlıklı ve uzun bir ömür için herkesin dost olması gereken ıhlamurlar, temmuz ve haziran aylarında ıhlamur ağaçlarının dallarından toplanmakta ve daha sonra kurutulmaktadır.

Vücuda dinçlik veren ıhlamur çayının saç, cilt ve göz sağlığı içinde tüketilmesi gerekmektedir. Birçok derdin devası olan ıhlamurun faydaları nelerdir? Ihlamurun sağlığa faydalarının yanı sıra saça, cilde ve göze olan faydalarına, ıhlamur balının sağlığa mucizevi etkilerine ve zayıflatıp zayıflatmadığına bu yazımızda yer verilmiştir.

Ihlamur Nedir?

Ebegümecigiller ailesinden olan ıhlamurun ağaçları ılıman ve yarı tropik bölgelerde yetişmektedir. Birçok insan, ıhlamurun ağaçta yetiştiğini bilse de çalı halinde de yetişebilmektedir. Ihlamur nedir? Ihlamur ağaçlarının haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açtığını insanı mest eden o kokusundan dolayı neredeyse bilmeyen yoktur. Hatta birçok kişi, çiçeklerinin güzel kokusundan dolayı bahçesinde ıhlamur ağacı yetiştirmekte ve çiçeklerini de toplayarak sağlığa olan faydalarından istifade etmektedir. Ihlamur ağaçlarının ülkemizde en fazla bulunduğu iki bölgeden biri Marmara, diğeri ise Doğu Karadeniz bölgesidir.

ıhlamur bitkisi
ıhlamur bitkisi

İçeriğinde aktif fitokimyasallar barındıran ıhlamur çiçeklerine rengini, tadını ve aromasını, bitkilerde doğal savunma görevi üstlenen bu fitokimyasallar vermektedir. Ihlamurun içeriğinde C ve P vitaminleri, tanen, şeker, uçucu yağlar, saponin, strol, enzimler, glusid, reçine, ossidaz, manganez, organik asitler, müsilaj, farnesol ve flavon bol miktarda yer almaktadır. Ihlamur aynı zamanda balgamı sökmekte, hazmı kolaylaştırmakta, psikolojik olarak insanı rahatlatmakta, terletmekte, idrarı sökmekte ve spazmı çözmekte oldukça etkilidir. Ayrıca kandaki hiperkoagülasyonu ve hiperviskositeyi artıran ıhlamurun hafif uyuşturucu etkisi de vardır.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Kış mevsiminin soğuk günlerinde bağışıklık sisteminin zayıf düşmemesi ve daha da güçlenerek vücudu hastalıklardan koruması için içilen ıhlamur çayı, özellikle salgın hastalıklardan korunmada ya da bu hastalıklara maruz kalındığı zaman iyileşme sürecinin hızlanmasında oldukça etkilidir. İdrarın ve balgamın sökülmesinde oldukça etkili olan ıhlamur çayı, solunum yolu hastalıklarına şifa olmakta ve öksürüğü ise en az öksürük şurubu kadar etkili kesmektedir. Ihlamurun çiçekleri sağlığa o kadar faydalıdır ki çay olarak demlenmesinin yanı sıra tıbbi olarak da kullanılmaktadır. Ihlamur çayının faydaları nelerdir? İşte ıhlamur çayının kendisine düşman olanı dahi dost yapacak olan sağlığa faydaları;

ıhlamur çayı faydaları
ıhlamur çayı faydaları

Vücuttaki hastalıklarla etkili bir şekilde mücadele eden ıhlamur çayı, özellikle grip, nezle, soğuk algınlığı ve yüksek ateş gibi sağlık problemlerinde terletici ve ateş düşürücü etkisinden dolayı iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda solunum yollarındaki tahrişleri gidererek öksürüğü kesen ıhlamur çayı, boğaz ağrısına ve boğaz enfeksiyonlarına da çok iyi gelmektedir. Burun tıkanıklığının giderilmesinde de ıhlamur çayının buharının solunmasının etkili olduğu bilinmektedir. Ihlamur çayının öksürüğe ve soğuk algınlığına şifa olduğu bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Öksürük için elmalı ıhlamur çayının daha etkili olduğu bilinmektedir.

Ihlamur çayı sedatif etkisiyle insanı psikolojik olarak rahatlattığından dolayı anksiyete gibi psikolojik problemlerle savaşmaktadır. Uykuya dalmayı kolaylaştıran ve uyku kalitesini artıran ıhlamur çayının sakinleştirici etkisinin yanı sıra endişeyi azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle çağımızda birçok insanın yaşam kalitesini düşüren stres ve anksiyete gibi problemlerle mücadelede psikolojik olarak güçlü olabilmek için her gün bir fincan ıhlamur çayı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Solunum yollarında görülen iltihap oluşumlarının azalmasında en etkili bitkisel çaylar arasında ıhlamur çayı da yer almaktadır. Damarlardaki iltihap oluşumlarını da kan basıncını düşürücü etkisiyle engelleyen ıhlamur çayı, bu özelliği sayesinde kılcal damarlardaki sıkışmayı ortadan kaldırarak baş ağrısını önlemektedir. Kemik iltihabından yani artritten kaynaklanan eklem problemlerinin engellenmesinde de ıhlamur çayının etkili olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olan ıhlamur, mide ve bağırsak hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Özellikle şişkinlik, kabızlık ve mide kramplarına çok iyi gelen ıhlamur çayı, besinlerin sindirimini ve boşaltımını da kolaylaştırmak için uyarıcı bir görev üstlenmektedir. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları için içilecek ıhlamur çayının ayva aromalı içilmesi tavsiye edilmektedir.

Ihlamur, terletici etkisi olan P-kumarik asit içermektedir. Bu özelliği ile vücudu terleten ve sağlığa zarar veren toksin maddeleri vücuttan atan ıhlamur çayının vücut için detoks görevi gördüğü söylenebilir. Ihlamur çayının terletici özelliği yüksek ateşin düşmesinde ve mikropların vücuttan atılmasında da oldukça etkilidir.

Ihlamurun içeriğinde çok güçlü antioksidan maddeler olan ve vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücrelerin yapısının mutasyona uğramasını ve kanserli hücrelerin oluşmasını engelleyen Quercetin ve flavonoidler bol miktarda bulunmaktadır.

Günlük yaşamları yoğun bir koşuşturma içerisinde geçen insanlar çoğu zaman gün ortasında enerjilerinin bittiğini hissederler. Vücuda yüksek miktarda enerji sağlayan ıhlamur çayı, içerdiği vitaminler ile de bu konuda imdada yetişmektedir. Ihlamur çayının yorgunluk ve bitkinlik hissini tamamen gidermesi için balla birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Damar tıkanıklığı ve sertleşmesini engelleyen ıhlamur çayı, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektedir.

Mide ülserinin semptomlarını hafifletmek için ballı ıhlamur tüketilmelidir.

Ihlamurun Cilt Sağlığına Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde güçlü antioksidan maddeler barındıran ıhlamur, serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak hücreleri yenilemekte ve cilt sağlığını desteklemektedir. Ihlamurun cilt sağlığına faydaları nelerdir? Ihlamurun yaşlanmayı geciktirici etkisi cildin daha sağlıklı, güzel ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Ciltte görülen bazı sağlık problemlerinin tedavisini de desteklemektedir. Ciltteki lekelerden rahatsızlık duyanlar, bu lekeleri kaybetmek için ıhlamur ağacının yapraklarını topladıktan sonra suda kaynatmalı ve bu yaprakları lekelerin üstüne sürmelidir. Bu uygulamanın düzenli olarak yapılması ciltteki lekeleri kaybetmektedir.

Cilt lekelerine iyi gelen diğer bir uygulama ise bir bardak sıcak suyun içerisine 3 tatlı kaşığı ıhlamur döküldükten sonra pelte kıvamı alıncaya dek kaynatılmaya devam edilmelidir. Bu karışım soğuktan sonra ciltte leke olan bölgelerin üstüne sürülmelidir. Bu karışım, ciltteki kırışıklıklara da çok iyi gelmektedir. Ihlamur, kuru ciltlerin nemlenmesinde de oldukça etkilidir.

Ihlamurun Saç Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Saçlarının eski parlaklığını ve gücünü kaybettiğini düşünenler, saçlarının kırıldığından ve döküldüğünden şikayet edenler, ıhlamurun saç sağlığını destekleyen faydalarından istifade etmek için saç bakımlarını ıhlamur otundan kaynatılan suyla yapmalıdır. Ihlamurun saç sağlığına faydaları nelerdir? Saçların daha parlak ve güçlü görünmesi için ıhlamur otundan kaynatılan suyla saçlar yıkanmalıdır. Saç derisindeki kaşıntının ve kuruluğun giderilmesinde de ıhlamur otuyla kaynatılan suyla saçların yıkanması oldukça etkilidir. Aynı zamanda saç telleri güçlendikçe saçların kırılması ve dökülmesi de azalmaktadır.

Ihlamurun Göze Faydaları

Özellikle iş nedeniyle vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçirmek zorunda kalanlar ile cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazlara uzun süre bakanların göz ağrısından şikayet ettiğine çok sık rastlanmaktadır. Bu göz ağrısına tedbir alınmadığı zaman göz ağrısının baş ağrısına dönüşmesi kaçınılmaz hale gelmektedir. Sırf bu nedenlerden ötürü koca bir günün stresli ve yorucu geçmemesi için ıhlamurdan yardım alınmalıdır.

Ihlamurun göz sağlığına faydaları nelerdir? Yatıştırıcı etkisiyle gözleri rahatlatan ıhlamur, göz sağlığını desteklemektedir. Ihlamur yapraklarıyla kaynatılan suyun ılıması beklendikten sonra kapalı gözlerin üstüne bu suyun içerisine batırılan pamuklar konulmalıdır. Ihlamurlu su gözleri dinlendirerek rahatlattığı ve gözlerdeki ağrıyı kestiği gibi göz kapaklarının etrafındaki bakteri ve çapakları da temizlemektedir.

Ihlamur Balının Faydaları Nelerdir?

Haziran ve temmuz aylarında çiçek açan ıhlamur ağacının çiçeklerinden elde edilen bal, açık renkli olmakla birlikte ıhlamur gibi kokmaktadır. Balın içerisindeki şeker emiliminin çok kolay olması ve hazmı gerektirmemesinden dolayı rahatlıkla kana geçtiği gibi midede bulunan fazlalıkları da hızla dışarı atarak mideyi rahatlatmaktadır. Doğal ilaç olarak satılan ıhlamur balı ülkemizde Rize, Artvin, Bursa ve Yalova’da üretilmektedir. Ihlamur balının sağlığa faydaları nelerdir? İşte ıhlamur balının herkesi peşinden koşturacak olan sağlığa faydaları;

 • Korku ve stresten uzak kalmak için ıhlamur balı tüketilmesi ihmal edilmemelidir.
 • Güçlü bir sinir sistemi ile hastalıklardan korunmak ve vücut direncini güçlendirmek için bire birdir.
 • Vücutta kansere neden olan hücrelerle etkili bir şekilde mücadele ederek kanserin engellenmesinde en etkili bitkisel besinler arasında yer almaktadır.
 • İshalden şikayet edenlerin imdadına ıhlamur balı yetişmektedir.
 • Migrenden dolayı baş ağrısı çekenler, migren ağrılarını kısa sürede dindirmedeki etkisinden doalyı ıhlamur balını evlerinden eksik etmemelidir.
 • Stresli ve gergin geçen günlerde rahatlamak ve psikolojik açıdan iyi hissetmek için ıhlamur balı tavsiye edilmektedir.
 • Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi özellikle kış mevsiminde görülen hastalıklara tıpkı ıhlamur çayı gibi şifa olmaktadır.
 • Kuru öksürüğe ve balgamlı öksürüğe boğazı yumuşatarak iyi gelen ıhlamur balı, öksürüğü çok kısa sürede kesmektedir.

Ihlamurun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Hep faydalarından bahsedilen ıhlamurun sağlığa zararlı olduğunu bugüne kadar duyan olmamıştır. Zaten ıhlamurun sağlığa zararları üzerine yapılan bilimsel araştırmalardan da ıhlamurun zararlı olduğuna dair hiçbir şey bulunamamıştır. Bu nedenle ‘Ihlamurun sağlığa zararları nelerdir?’ sorusuna yanlış tüketilmesi ve aşırı tüketiminden dolayı yan etkileriyle yanıt verilebilir.

 • Ihlamur kesinlikle çok sıcak içilmemelidir. Aksi takdirde ağzın iç kısmı ile yemek borusu zarar görebilir.
 • Demlenen ıhlamurun soğuduğu için tekrar kaynatılarak içilmesi çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.
 • Hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlar görülme riski olduğu için bu türden şüphesi olanlar kesinlikle hekime danıştıktan sonra ıhlamur tüketmelidir.
 • Ihlamurun aşırı tüketilmesi uykusuzluk problemine yol açabilir. Bu nedenle ıhlamur çayının gün içerisinde en fazla 3 fincan içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Bazı ilaçlarla etkileşime girme riski olan ıhlamurdan özellikle kalp ilaçları kullananlar uzak durmalıdır.