Havalı Tüfekler Hangi Amaçla Alınır

havalı silahlar
havalı silahlar

Son yıllarda havalı silahlara olan ilginin her geçen gün arttığı görülmektedir. Peki, havalı silahlara toplumun büyük bir kesiminin bu kadar ilgi göstermesinin asıl nedeni ne olabilir? Havalı silahlar havalı tabanca ve havalı tüfek olarak üretilmektedir. Havalı tüfek neden alınır sorusunun cevabına geçmeden önce havalı tüfek nedir ilk önce onu açıklayalım…

Havalı Tüfek Nedir?

Hava basıncı ve elektrikli şekilde çalışma prensibine sahip olan havalı silah çeşitlerinden biri de havalı tüfektir.  Bu tüfeklerin de kendi içinde çeşitli marka ve modelleri de bulunmaktadır. Havalı tüfeklerin çalışma prensibi ise şu şekildedir; ateş etmek için tetiğin çekilmesi ile birlikte serbest kalan hava önce namlu içindeki şişeye daha sonra şişenin içerisinden de namlu mekanizmasında bulunan pellete çarpar. Böylece atış gerçekleşir. Havalı tüfekler namludan kırma ve yekpare olmak üzere 2 çeşittir.

Havalı Tüfek Neden Tercih Edilir?

İster eğlence ve hobi amaçlı isterseniz de spor amaçlı olarak atış yapmak için havalı tüfekleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Çünkü atış severlerin gerçek ateşli silahlara nazaran havalı silah satın alması çok daha kolaydır.

18 yaşından büyük herkes havalı silah satın alabilir. Havalı silahları satın almak için ruhsat gerekli değildir. Ancak havalı silahlar ile avcılık yapılamaz ve hiçbir canlıya zarar verilemez. Havalı silahlar hakkında merak edilen bir diğer soru ise havalı tüfek taşımak suç mu şeklindedir. Hemen belirtelim ki faturasını yanında bulundurmanız şartıyla havalı silahlarını her yere taşıyabilir ve yanınızda bulundurabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus havalı silahınızı satın alırken yetkili bir satıcıdan almanız ve faturasını her zaman yanınızda bulundurmanızdır.

İster atış konusunda deneyimli olun isterseniz de yeni başlamış olun havalı tüfekler size en keyifli atış deneyimi yaşatır. Birçok marka ve model seçenekleri arasından bütçe ve ihtiyacınıza uygun havalı tüfeği tercih edebilirsiniz. Havalı tüfekler oldukça sessiz ve mütevazi güçte silahlardır. Özellikle stres atma amaçlı yaptığınız doğa gezilerinde havalı tüfekler insanlara farklı bir heyecan yaşatan nişan tüfekleridir.

Neden Havalı Tüfek?

Öncelikle havalı tüfekler ateşli silahlara göre çok daha güvenlidir. Bu sebeple eğlence ve hobi amaçlı nişan tüfeği olarak tercih edilmektedirler. Özellikle atıcılık sporu ile ilgilenenlerin pratik yapmak için havalı silahları yoğun olarak tercih ettiği bilinmektedir. Hem çevreye zarar vermemeleri ve hem de güvenli atış imkânı sağlamaları sebebiyle hedef sporları ile ilgilenen kişilere her yerde antrenman yapma olanağı vermektedir.
Nişan konusunda ustalaşmak isteyenler ya da uzun yıllar zevkle atış yapmak isteyenler havalı tabanca ya da havalı tüfek gibi havalı silahları gönül rahatlığıyla satın alabilir. Havalı silahların tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden kolay kullanım olanağı sağlamasıdır. Havalı silahları kullanmak için özel bir eğitim alınmasına gerek yoktur. Birkaç deneme yaptıktan sonra 18 yaş üstü herkes havalı silah ile atış keyfini yaşayabilir…
İster havalı tabanca ister havalı tüfek olsun mermileri oldukça zararsızdır. Ve bu silahların mermileri de ekonomik açıdan uygun fiyatlar ile satışı yapılmaktadır.

En İyi Havalı Tüfekler

Piyasada birbirinden farklı marka ve modellerde üretilen havalı tüfek çeşitleri bulunmaktadır. Farklı kalibre seçenekleri, menzil seçenekleri, çıkış güçleri gibi bir çok özelliklere sahip olan havalı tüfekler mevcuttur. Siz de havalı tüfek almaya niyetlendiyseniz karşınıza Hatsan havalı tüfek modellerinin yoğun olarak çıkacağını göreceksiniz. Hatsan havalı tüfekler yüzde yüz yerli ve milli üretim olan Hatsan Silah Sanayi tarafından ülkemizde üretilmektedir. Özellikle Hatsan Mod 125 Sniper Vortex havalı tüfek, Hatsan Hercules QE PCP havalı tüfek, Hatsan Turcar Air Tact havalı tüfek modelleri ön plana çıkan en güçlü havalı tüfek modelleridir.