Haşlanmış ve Izgara Tavuk Göğsü Kaç Kalori

tavuk göğsü kaç kalori
tavuk göğsü kaç kalori

Tavuk göğsü sadece ülkemizde değil, dünya çapında da en fazla tüketilen beyaz et türüdür. Özellikle diyet yapanlar, egzersiz yaparak formda yaşamak isteyenler ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin beslenme programlarında tavuk göğsü çok sık tüketilir.

İçeriğinde yağ bulunmayan tavuk göğsü tam bir protein deposudur. Vücutlarının gereksinim duyduğu günlük protein ihtiyacını karşılayan insanların kas kütlesini korudukları ve metabolizmalarının daha sağlıklı olduğu gözlenmiştir.

Tavuk kolay pişebilen bir et olduğu için ev yemeklerinde çok sık tercih edilmesinin yanı sıra restoran menülerinin hemen hepsinde tavuk içerikli yemekler bulunur. Bu kadar çok sık tüketilen tavuk göğsünün kaç kalori olduğu ise merak konusu olmuştur. Ne var ki tavuk göğsünün kalori değerleri pişirilirken içerisine katılanlara ve pişirilme yöntemine göre değiştiği için net bir rakam vermek neredeyse imkansızlaşıyor. Bizler, ‘tavuk göğsü kaç kalori?’sorusunun yanıtını sizler için araştırdık.

Tavuk Göğsü Kaç Kalori

Derili Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Protein deposu olan tavuk göğsünün içeriğindeki yağ ve sodyum oranı da çok düşüktür. Düşük karbonhidratlı diyet programlarında tavuk göğsüne sıkça yer verilmesinin nedeni içeriğinde karbonhidrat olmamasıdır. Tavuk göğsünün derisiz, çiğ ve kemiksiz glisemik indeksi incelendiği zamanda sıfır olduğu görülür. Tavuk göğsünün yemeklerdeki kullanım alanı çok geniş olduğu için sağlıklı beslenme programlarında bol tüketilen bir et türüdür. Tavuk göğsü çok besleyici olsa da iş kalori değerlerine gelince net rakamlar vermek özellikle diyet yapanları yanıltabilir.

Tavuk göğsünün kalori değerleri tavuk göğsünün büyüklüğüne, pişirilirken kullanılan malzemelere ve pişirme tekniğine göre değişir. Tek porsiyon tavuk göğsünün bir avuç içi kadar olduğu söylenebilir. Ancak ticari amaçlı paketlenen tavuk göğüsleri avuç içinden daha büyüktür. Tavuk göğsünün yağ ve kalori değerlerini derisiyle birlikte tüketilmesi çok artırmaktadır. Peki, ‘Derili Tavuk göğsü kaç kalori?’ 150 gram gelen derili tavuk göğsünün ortalama kalori ve besin değerleri şu şekildedir;

 • 150 gram gelen derili tavuk göğsü 320 kalori değerindedir. Karbonhidrat içermez. 50 gram protein, 12 gram yağ ve 125 mg sodyum barındırır.
 • 30 gram gelen bir köfte büyüklüğünde derili tavuk göğsü 52 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen derili tavuk göğsü 172 kalori değerindedir.
 • 120 gram gelen derili tavuk göğsü 206 kalori değerindedir.

1 kilo derili tavuk göğsü 1720 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 50’sini yağ, yüzde 50’sini protein oluşturur. Kalori değerlerinde karbonhidrat bulunmaz. 1 kilo gelen derili tavuk göğsünün besin değerleri ise 92,5 gram yağ, 208,5 gram protein, 640 kolesterol, 2200 mg potasyum, 630 mg sodyum, 110 mg kalsiyum, 830 iu A vitamini, 7,4 gram demir mineralidir.

Derisiz Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Derisiz tavuk göğsünün içeriğinde bol miktarda fosfor, protein, potasyum, çinko ve demir minerali bulunur. Derisiz tavuk göğsünün kalori değerleri düşük olduğu için derili tavuk göğsüne göre daha sık tüketilmektedir. Peki, ‘Derisiz tavuk göğsü kaç kaloridir?’ İşte kalori değerleri;

 • 30 gram gelen bir köfte büyüklüğünde derisiz tavuk göğsü 36 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen derisiz tavuk göğsü 120 kalori değerindedir.

200 gram gelen derisiz tavuk göğsü 240 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 21’ini yağlar ve yüzde 79’unu proteinler oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde karbonhidrat barındırmaz. 200 gram gelen derisiz tavuk göğsünün besin değerleri ise 5,24 gram yağ, 45 gram protein, 146 kolesterol, 668 mg potasyum, 90 mg sodyum, 10 mg kalsiyum, 60 iu A vitamini ve 0,74 gram demir mineralidir.

Haşlama Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Tavuk göğsünün en sağlıklı pişirme yöntemi haşlamadır. Kalorisi düşük ve lezzeti doyumsuz olan haşlanmış tavuk göğsü sade olarak öğünde yenilebileceği gibi salataların içerisine katılarak da yenilebilir. Besleyici özelliği bir hayli fazladır. Peki, ‘Haşlama tavuk göğsü kaç kalori?’ Bu sorunun yanıtına birlikte göz atalım;

haşlanmış tavuk göğsü kaç kalori
haşlanmış tavuk göğsü kaç kalori
 • 30 gram gelen 1 köfte büyüklüğünde derisiz haşlanmış tavuk göğsü 33 kalori değerindedir.

150 gram gelen derisiz haşlanmış tavuk göğsü 165 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 6’sını yağlar, yüzde 94’ünü proteinler oluşturur. Kalori değerlerinde karbonhidrat bulunmaz. 150 gram gelen derisiz haşlanmış tavuk göğsünün besin değerleri ise 1,13 gram yağ, 38,17 gram protein, 106,5 kolesterol, 535,5 mg potasyum, 117 mg sodyum, 22,5 mg kalsiyum, 27 iu A vitamini ve 0,81 gram demir mineralidir.

Izgara Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Kalori değerleri oldukça düşük olan ızgara tavuk göğsünün kalori değerlerini hazırlanırken kullanılan ızgara sosları, çeşniler ve marine sosları artırmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda şeker barındıran barbekü gibi sosların yanı sıra marinasyonların ızgara tavuğun yanında tüketilmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca tavuk göğsünün derisiyle beraber tüketilmesi kalori değerlerini yükseltir. Peki, ‘Izgara tavuk göğsü kaç kalori?’ İşte derisiz tavuk göğsünün kalori değerleri;

ızgara tavuk göğsü kaç kalori
ızgara tavuk göğsü kaç kalori
 • 30 gram gelen bir köfte büyüklüğünde derisiz ızgara tavuk göğsü 45 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen orta porsiyon derisiz ızgara tavuk göğsü 151 kalori değerindedir.

200 gram gelen derisiz ızgara tavuk göğsü 302 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 19’unu yağlar ve yüzde 81’ini proteinler oluşturur. Kalori değerlerinde karbonhidrat bulunmaz. 200 gram gelen derisiz tavuk göğsünün besin değerleri ise 6,34 gram yağ, 61,08 gram protein, 208 kolesterol, 782 mg potasyum, 104 mg sodyum, 10 mg kalsiyum, 64 iu A vitamini ve 0,9 gram demir mineralidir.

Kızartılmış Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Tavuk göğsünü pişirme yöntemleri içerisinde en yüksek kalori değerlerine kızartılmış tavuk göğsü sahiptir. Bir tavanın içerisinde derin yağda kızartılan tavuk göğsünün kalori değerlerine çok dikkat etmek gerekiyor. Tavuk göğsünü kızartma olarak sevenler daha az yağla fırında kızartarak yemeyi tercih ederlerse daha sağlıklı bir seçim yapmış olurlar. Peki, ‘Kızartılmış tavuk göğsü kaç kalori?’ İşte kızartılmış tavuk göğsünün kalori değerleri;

 • 30 gram gelen bir köfte büyüklüğünde derisiz kızartılmış tavuk göğsü 53 kalori değerindedir.
 • 70 gram gelen orta dilim derisiz kızartılmış tavuk göğsü 124 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen derisiz kızartılmış tavuk göğsü 250 kalori değerindedir.

205 gram gelen orta porsiyon derisiz kızartılmış tavuk göğsü 363 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 49’unu yağlar, yüzde 41’ini proteinler ve yüzde 10’u karbonhidratlar oluşturur. 205 gram gelen derisiz kızartılmış tavuk göğsünün besin değerleri ise 9,13 gram karbonhidrat, 19,62 gram yağ, 37,41 gram protein, 2,11 gram lif, 97,81 kolesterol, 866,16 mg potasyum, 1186,11 mg sodyum, 54,61 mg kalsiyum, 12,35 mg C vitamini, 1256,53 iu A vitamini ve 2,56 gram demir mineralidir.

Tavuk Göğsünün Sağlığa Faydaları

Tavuk göğsü çok yüksek protein içerdiğinden dolayı gelişim çağında olan çocuklar ile kas kitlelerini korumak ve artırmak isteyen sporcular bol tüketmelidir. Tavuk göğsünün sağlığa faydaları içerisinde içerdiği besinler önemli bir yere sahiptir. Ayrıca proteinler vücut tarafından daha yavaş sindirildiği için uzun süre tokluk hissi vererek zayıflama sürecini desteklemektedir.

İçeriğindeki yağ oranı düşük olduğundan dolayı tansiyon problemi olanlar ile özel sağlık diyet beslenmelerinin olmazsa olmaz besinidir.

Vücuttaki kolesterol seviyesini dengelediğinden kalp ve damar rahatsızlıklarının yanı sıra birçok hastalığa karşı ciddi koruma sağlamaktadır.

Özellikle haşlanmış tavuk eti vücut direncinin artmasında etkilidir.

Tavuk göğsünün besin değerlerini koruması için hafif ya da orta sıcaklıkta uzun süre pişirilmelidir. Yüksek ısıda pişirilen tavuk göğsünün proteinleri katılaşarak suyunu salacağından besin değerlerinin neredeyse hepsini kaybeder. Ayrıca sindiriminin kolay olması için haşlama ya da ızgara olarak tüketilmesine dikkat etmek gerekir. Tavuk göğsünün kızgın yağda ateşe yakın olarak kızartılması kansere neden olan kimyasalların oluşumuna yol açabilir. Tavuk göğsünün kızartılırken yanmış ve kararmış olan bölümleri kesinlikle tüketilmemelidir.