Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılmalı

Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılmalı
Hamilelikte Hangi Egzersizler Yapılmalı

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler hem bebeğe, hem anneye, hem de doğum esnasında ve sonrasında oldukça fayda sağlıyor. Günümüzde pek çok kadın hamilelik döneminde bedenine ve bebeğine zarar vermekten kaçındığından dolayı spor yapmaktan da uzaklaşıyor. Fakat uygun egzersizlerin yapılması durumunda hamilelikte yapılan spor hem doğumu kolaylaştırmakta hem de bebeğin sağlığını olumlu yönde katkılar sağlayabilmektedir.

Bu durumda uzmanlar, hamilelik döneminde yapılan spor yapılmasını önermektedir. Özellikle ilk 3 ayda yapılan yürüyüşlerin çok faydalı olacağını belirtmektedirler. Doktorunuzun kontrolüyle de hamileliğin ilk 3 ayında, hafif tempolu yürüyüşlerle birlikte egzersizler yapılabilir. Omurgayı da güçlendirebilmek için ilk haftalarından itibaren önerilmektedir. Haftada 3-5 gün yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüşler hamilelik dönemi içinde oldukça fayda sağlamaktadır. Anne adayı, yürüyüş temposunu kendisini yormadan ayarlayabilir.

Konuyla ilgili olarak daha öncesinde sizlerle paylaşmış olduğumuz “Hamilelikte Spor ve Beslenme Nasıl Olmalıdır” yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.  https://sporvebeslenme.com/hamilelikte-spor-ve-beslenme-nasil-olmalidir/

Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Egzersizler

 

Bel ve Sırt Ağrılarına Yönelik Hamile Pilatesi
Bel ve Sırt Ağrılarına Yönelik Hamile Pilatesi

Bel ve Sırt Ağrılarına Yönelik Hamile Pilatesi

Hamilelik döneminde yapılan pilates, son dönemde anne adaylarının en çok tercih etmiş olduğu egzersizlerden biridir. Vücudu rahatlattığı gibi ruhu da arındıran, sırt ve bel ağrılarını önlemekte katkı sağlayan, anne adayının bedenini keşfetmesini sağlayan pilates için bu konuda uzman olan eğitmenlerle birlikte çalışmakta fayda olacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir konu ise, hamilelik sürecine uygun pilates hareketlerinin yapılmasıdır.

Hamilelikte Yüzme
Hamilelikte Yüzme

Hamilelikte Yüzme

Hamilelik sürecinin 3-6 ay döneminin yürüyüş ve pilates egzersizlerinin devam edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte vücut ağırlığının en çok hissedildiği egzersizlerden biri olan yüzme de tercih edilmelidir. Su içerisinde yapılmakta olan tüm egzersizler anne adaylarına da önerilmektedir. Suyun kaldırma kuvveti anne adayının artış göstermekte olan vücut ağırlığını dengelemekte ve su içerisinde de yaralanma, kaza risklerini de minimuma düşürmektedir. Normal yapılan egzersizlere göre anne adayının vücut ısısı eşit şekilde dağılmakta ve bununla birlikte bebeğin de vücut ısısında ani ve hızlı ısı değişimleri meydana gelmektedir. Fakat bu durumda havuzun hijyenik olmasına, ıslak alanlarda düşme ve kayma risklerine karşıda oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dans Edin

Hamilelik döneminde dans ediyor olmak, hem sizin güçlenmenizi sağlar, hem esnekliğinizin artmasını sağlar, hem de stres seviyenizin düşmesini sağlar. Bu durumla birlikte kendinizi daha mutlu hissetmenizi de sağlar.

Hamile Yogası
Hamile Yogası

Hamile Yogası

Yoga yapılan bazı pozisyonların hamilelik döneminde kesinlikle yapılmamalıdır. Bu nedenle dersleri sadece hamilelere özel yoga dersleri veren tecrübeli eğitmenlerden almanızı öneriyoruz. Hamile yogası sınıflarını araştırın ve size uygun olanını bulun. Yoga sayesinde bedeninizle ve nefesinizle doğru bir bağlantı kurmak, hamilelikte, doğum esnasında ve sonrasında oldukça faydasını göreceksiniz.

Yürüyüş Yapın
Yürüyüş Yapın

Yürüyüş Yapın

Hamilelik döneminde yapabileceğiniz en kolay egzersizlerden biride yürüyüştür. Kendinizi zorlamadan, düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler hamilelik dönemini daha kolay geçirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayacaktır.