Hamburger Kaç Kalori, Diyette Yenir Mi

Hamburger Kaç Kalori, Diyette Yenir Mi
Hamburger Kaç Kalori, Diyette Yenir Mi

Hamburger, iki dilim yuvarlak sandviç ekmeği arasına yerleştirilen bir köfteyle yapılmakta olan sandviç türüdür. Genel olarak ketçap, mayonez, turşu, soğan, domates, hardal, marul ve bununla birlikte çeşitli malzemeler ile birlikte servis edilmektedir.

1 Hamburger Menü Kaç Kalori
1 Hamburger Menü Kaç Kalori

1 Hamburger Menü Kaç Kalori

Hamburger, oldukça tercih edilmekte olan yemek çeşitlerinden biridir. Her ne kadar yemesi keyiflide olsa kalori açısından da oldukça zengindir. Peki hamburger menü kaç kalori ? 1 büyük boy patates kızartması, 1 büyük boy hamburger ve 1 adet büyük boy içecekten oluşmakta olan hamburger menü, yaklaşık olarak 1025 kalori değerine sahiptir.

Hamburger Diyette Yenir Mi
Hamburger Diyette Yenir Mi

Hamburger Diyette Yenir Mi

Diyette her çeşit yiyeceği tüketebilirsiniz. Tüketmiş olduğunuz hamburgerin içerisinde aşırı yağ bulunmasından dolayı ve ilave edilen soslardan dolayı kalori değerinde de artış gözükmektedir. Bunlara dikkat edilmesi durumunda, köfte ve ekmek yemekten farklı bir durum olmamaktadır. Fakat hamburgeriniz 3 dilim ekmekten oluşuyorsa arasındaki ekmeği çıkartmasıyla daha az kalori almanızı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bir sonraki öğünde sindirilebilmesi açısından daha kolay olan besinlerin tüketilmesiyle de yemiş olduğunuz hamburgeri de dengelemiş olursunuz.

Fast Food Kilo Aldırır Mı
Fast Food Kilo Aldırır Mı

Fast Food Kilo Aldırır Mı

Günümüzde sık sık tercih edilmekte olan yiyeceklerden biri olan Fast Food, obezitenin yaygınlaşmasından dolayı büyük bir rol oynayan bu tarz beslenme biçimi, fazla kilo alımına neden olmasından dolayı sağlık açısından da ciddi anlamda riski bulunmaktadır.

Hamburger Sağlıklı Mı
Hamburger Sağlıklı Mı

Hamburger Sağlıklı Mı

Hamburgerler, evde hazırlanmakta olan ve içeriği bilinen hamburgerlere kıyasla çok daha fazla tuz, aroma verici katkı maddeleri, fazla miktarda trans ve doğmuş yağ içermesinden dolayı kalori olarak da oldukça yüksektir. İçeriğinde fazla miktarda trans ve doymuş yağ içermesinden dolayı fazla ve sık sık tüketilmesi durumunda en başta kalp-damar sağlığı olmak üzere sağlık açısından pek çok zararı bulunmaktadır.

Hamburger Neden Bağımlılık Yapar

Hamburgere çoğunlukla eklenen monosodyum glutamat (MSG) vb. katkı maddeleri sinir sistemine etki etmesiyle besinin olması gerektiğinden daha lezzetli algılanmasıyla, normal besinler tüketildiğinde ise lezzet duyulmamasına ve uzun süreli olarak bağlılık haline gelebilmektedir. Aynı zamanda yanında tüketmiş olduğunuz kızartmış patatesler, yüksek şeker içeren içecekler ile birlikte tükettiğinizde farkında olmadan daha fazla kalori almanıza neden olabilmektedir.

Peki Hamburger Tüketilmemeli Mi

Hamburger tabii ki tüketilebilir. Fakat burada önemli olan nokta doğru hamburger seçimi, doğru miktarda ve çiğ sebzelerle birlikte zenginleştirilmiş bir menü olması halinde sağlıklı beslenme çerçevesinde tüketilebilir.