Günde Kaç Adım Atılmalı

Günde Kaç Adım Atılmalı
Günde Kaç Adım Atılmalı

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Günde Kaç Adım Atılmalı

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda günde kaç adım atılması gerektiğini açıklamaktadır. ABD’deki Harvard Üniversite’nden bilim insanları, günde 10 bin adım atmak yerine sadece 4 bin 400 adım atmanın yeterli olacağını ve ciddi hastalıklara karşı korunmak açısından oldukça yeterli olduğunu belirtmiştir.

ABD’de yer almakta olan Harvard Üniversitesi Tıp fakültesi tarafından yapılmakta olan çeşitli fiziksel aktivite seviyelerinin faydaları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda klasik hedefin aşırı olabileceği belirtilmiştir.

Bununla birlikte olmak üzere fiziksel aktivite, bunama ve belirli kanser çeşitleri gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini minimum seviyeye azaltmada oldukça yardımcı olurken, tip2 diyabet gibi oluşan sağlık sorunlarının da düzelmesinde faydalı olmaktadır.

Fakat 10 bin adım hedefine ulaşabilmek için ortalama olarak bir kişinin günde yaklaşık olarak iki saat süre boyunca yürüyüş yapması gerekmektedir. 4 bin 400 adım ise yaklaşık olarak 55 dakika süreyle yeterli olacaktır.

4 Bin 400 Adım Kadınlardaki Ölüm Riskini Önemli Ölçüde Düşürdü
4 Bin 400 Adım Kadınlardaki Ölüm Riskini Önemli Ölçüde Düşürdü

4 Bin 400 Adım Kadınlardaki Ölüm Riskini Önemli Ölçüde Düşürdü

Yapılan birçok araştırmayla birlikte, Harvard Tıp Fakültesi’nden 10 bin adımın aşırılık olduğu belirtilmiştir. Bilim insanları aynı zamanda, ortalama olarak günde 4 bin 400 adım atmanın, günde yalnızca 2 bin 700 adım atmayla karşılaştırıldığında kadınlardaki ölüm riskinin önemli miktarda düşürülmesi açısından yeterli bir miktar olduğu belirtilmiştir.

10 Bin Adım Atmanın Ek Olarak Bir Faydası Yok
10 Bin Adım Atmanın Ek Olarak Bir Faydası Yok

10 Bin Adım Atmanın Ek Olarak Bir Faydası Yok

Bilim insanları aynı zamanda günde yaklaşık olarak 7 bin 500 adımda yürümenin faydalarının maksimum orana ulaşmasından sonra azalmalar meydana geldiği görülmüştür. Kısacası araştırmalar günde 10 bin adım atmanın ek faydası olmadığını gözlemlemiştir. Fakat bu konuyla ilgili olarak kesin olarak bir faydası olmaz diyemeyiz.

10 bin adım atmanın sağlık açısından birçok faydası da görülmüştür. Örnek vermek gerekirse; Uyku kalitesini arttırır, depresyon riskini azaltır, alzheimer riskinin azalmasını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, yağ yakımını hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur, cinsel yaşamı olumlu yönde etkilemesi gibi birçok faydası da gözlemlenmiştir.

Konuyla ilgili kafa karışıklığı olmaması açısından daha öncesinde sizlerle paylaşmış olduğumuz “Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydalarıhttps://sporvebeslenme.com/gunde-10-bin-adim-atmanin-faydalari/ ve “10 Bin Adım Kaç Kalori Yakarhttps://sporvebeslenme.com/10-000-adim-kac-kalori-yakar/ konu başlıklı yazılarımızı incelemeniz sizlerin net bir bilgiye ulaşmasını sağlayacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetişkin bireylerin haftalık olarak en az 150 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yada 75 dakika yüksek şiddetli fiziksel aktivite yapılmasını önermektedir.

Günde 1 Saatlik Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir
Günde 1 Saatlik Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir

Günde 1 Saatlik Yürüyüş Ayda Kaç Kilo Verdirir

Bu durum kişinin cinsiyeti, yaşı, kilosu, boyu gibi birçok neden sonucunda değişiklikler gösterebilmektedir. Düzenli olarak yapılmakta olan günlük 1 saatlik yürüyüşler metabolizmayı uyarmakta ve yağ yakımına yardımcı olması açısından oldukça sağlıklıdır.

3 kilometrelik hafif tempolu yapılan bir yürüyüş, 1 saat sürede yapılmasıyla birlikte yaklaşık olarak 250-300 kalori aralığında harcanması sağlanır. Her gün tekrarlanmasıyla birlikte sağlıklı ve dengeli bir beslenme programıyla yapıldığı durumda ayda yaklaşık olarak 3-4 kilo vermek mümkündür.