Günde 500 Kalori Yakmak Ayda Kaç Kilo Verdirir

günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir
günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir

Kalori teknik olarak vücudumuzun harcamış olduğu enerji birikiminin adıdır. Kilo vermek isteyen pek çok kişi zayıflamak için ne kadar kalori harcaması gerektiğini merak etmektedir. Bu durumda da doğal olarak beraberinde akıllara birçok soruyu getirmektedir.

Bu sorulardan biri de “günde 500 kalori yakarak ayda kaç kilo verilir” sorusu yer almaktadır. Tabiki zayıflamak pek çok farklılığı olan bir eylem olmasından dolayı bu soruya direk olarak cevap verilmemekte ancak bu sorunun nasıl cevaplayacağını sizlerle paylaşabiliriz.

Ayrıca günde kaç kalori yakmalıyız konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Günde 500 Kalori Yakmak Ayda Kaç Kilo Verdirir

Kilo vermek için ne kadar kalori harcandığı ile ilgili bilgilenmek birçok kişiyi merak ettirmektedir. Günde 500 kalori yakarak ayda kaç kilo verilir? Sorusuna kısa bir şekilde cevap vermemiz durumunda; Normalde kilosunu koruyan ve almış olduğu ile yaktığı kalori oranı aynı olan bir kişinin fazladan 500 kalori yakması durumunda 500×30 hesabıyla birlikte ayda fazladan 15000 kalori harcadığını görmemiz mümkündür. Her 7000 kalori 1 kiloya eş değer olması durumunda 1 ayda yaklaşık olarak 2,5 kilo vermek mümkün olacaktır.

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalıyım

Zayıflama döneminde kalori hesabı yapılmasıyla birlikte kilo vermek için, öncelikle gün içerisindeki kalori ihtiyacınızın hesaplanması gereklidir. Günlük kalori ihtiyacı kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kişinin cinsiyeti, yaşı, boyu, mevcut kilosu, metabolizma hızı veya hormonel durumu gibi birçok durum günlük kalori ihtiyacını kişiden kişiye özel bir değer olduğunu ortaya koymaktadır.

Gün içerisindeki kalori ihtiyacınızın kaç olduğunu en doğru şekilde bir diyetisyen ile birlikte çeşitli testler ve tetkikler sonrasında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Bu konuyla ilgili internette birçok farklı ve yanlış yönlendirmelere maruz kalmayarak uzman bir hekim tarafından yardım almanız doğru olacaktır.

Günlük kalori ihtiyacınız ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanızdan sonra bu miktarın makul bir seviyede tutarak beslenmenizi veya ekstra egzersizlerle birlikte kalori harcayarak kilo vermeye başlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse günlük beslenmenizde 700 kalori miktarında kısıtlama yapılarak düzenli bir şekilde devam edilerek yaklaşık olarak 10 günde 1 kilo vermeniz mümkündür. Bu 700 kalorinin 300 kalorisi beslenmenizde kısıtlama yaparak 400 kalorisiyle de yürüyüş, koşu veya bisiklet gibi çeşitli egzersizler yaparak da kolay bir şekilde harcamanız mümkündür.