Gün İçerisinde Enerji Veren 10 Faydalı Besin

gün içinde enerji veren 10 besin
gün içinde enerji veren 10 besin

Günümüzün yoğun ve tempolu yaşantısında kendimizi zinde hissedebilmek için şüphesiz daha fazla enerjiye gereksinimimiz oluyor. Bunun içinde doğru beslenme tarzıyla doğru besinleri tüketmeliyiz. Peki, gün içerisinde bize daha fazla enerji vererek kendimizi yorgun hissetmemizi önleyecek besinler neler?

Gün içerisinde enerjimizi artıracak besinleri sizler için araştırdık. İşte gün içerisinde enerji veren 10 mucize besin…

Bu yazımızı özellikle gün içerisinde çok yoğun yaşayan, yürümeyi ve aktif olmayı seven; bunun sonucunda da gün içinde enerjisi bitenler için yazdık. Bu besinleri tüketerek vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamış oluruz.

yeşil çay
yeşil çay

Yeşil Çay

Gün içerisinde oksidatif stres ve inflamasyon nedeniyle hissedilebilecek yorgunluğu engelleyecek kadar yüksek antioksidanı içeriğinde barındırmaktadır. Ayrıca yeşil çay üzerine yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar içeriğindeki kafein ve L-theanin adlı madde sayesinde zihinsel konsantrasyon ile uyanıklığı artırdığını göstermiştir. Tansiyon rahatsızlığı olmayan kişilerin günde 2 fincan yeşil çay içmesi tavsiye edilir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

koyu yeşil yapraklı sebzeler
koyu yeşil yapraklı sebzeler

İçeriğinde bol miktarda magnezyum, potasyum, folik asit, lif, A, C ve K vitaminlerini barındıran koyu yeşil yapraklı sebzeler, yine içeriğinde barındırdığı mineraller ile vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkı sağlar, hücrelerin oksijeni verimli bir şekilde taşımasına yardım eder ve tüm bunlar sayesinde zihinsel ve bedensel yorgunluk ile savaşır. Kan sulandırıcı ilaç almayanların 1 avuç çiğ ya da buharda pişmiş koyu yeşil yapraklı sebzeyi günlük tüketmesi önerilir. Brokoli, ıspanak, karalahana bunların başlıcalarıdır.

Çiğ Badem

İçeriğindeki magnezyum ve B vitaminleri ile enerji metabolizması için eşsiz bir besin olan çiğ badem, günlük 10-15 tane düzenli olarak tüketilmelidir. Enerji metabolizması üzerinde etkisi çok büyük olan magnezyum, vücutta yeterli seviyede bulunmazsa vücutta yorgunluk belirtileri çok hızlı görülür. Yine vücutta B vitamini düzeylerinin yetersiz olması ise yorgunluk hissinin yanı sıra sinirlilik haline ve konsantrasyonda eksikliğe yol açar.

Yulaf

İçeriğinde barındırdığı yüksek lif ile gün içerisinde tokluk hissi verdiği gibi kan şekeri seviyesini de dengelemektedir. Kan şekerinin gün içerisinde aniden yükselmesi vücuttaki insülin salınımını aniden artırır ve kan şekeri bu sayede aniden tekrar düşer. Kan şekerinin bu kadar ani yükselmesi ve düşmesi ise kişinin kendisini yorgun, halsiz ve uykulu hissetmesine yol açar. Gün içerisinde enerji kaybına uğramamak için yulaf gibi içeriğinde lif barındıran besinlerin tüketilmesinin ihmal edilmemesi gerekir. Özellikle sabah kahvaltılarında yulafa yer vermek iyi bir tercihtir.

Avokado

İçeriğinde sağlıklı yağların yanı sıra lif barındıran avokado, hücresel enerjinin üretim merkezi olan mitokondrinin optimal işlevinde önemli bir yere sahip olan B vitaminlerini içeriğinde bol miktarda bulundurmaktadır. Yağda eriyen vitaminlerin emilimi avokadonun içeriğindeki sağlıklı yağlar sayesinde artar. Bu da vücuda yüksek enerji sağlar. Günlük 5-6 adet zeytin ya da 1 tatlı kaşığı zeytinyağının yerine çeyrek avokado tüketilebilir.

Somon

somon balığı
somon balığı

İnsan vücudundaki inflamasyonu yani iltihaplanmayı azaltıcı etkisi olan Omega 3 vitaminini içeriğinde barındıran somon ya da yağlı balıklar haftalık 2-3 gün tüketilmelidir. İnsanın gün içerisinde kendisini yorgun hissetmesine neden olan başlıca faktörler arasında vücutta inflamasyon oluşması da yer almaktadır.

Turunçgiller

İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran turunçgiller, antioksidan bakımından da oldukça zengindir. İçeriğindeki antioksidan sayesinde oksidatif strese karşı kalkan görevi görür. Oksidatif stres ise gün içerisinde yorgunluk hissine neden olur. Günlük 1 porsiyon portakal ya da limon yenilmesi oksidatif stresin neden olduğu yorgunluğa iyi gelir.

Muz

İçeriğindeki lif, karbonhidrat, potasyum ve B6 vitamini ile yüksek enerji veren meyveler arasında yer alan muz, potasyum sayesinde kasları çalıştırdığı gibi B6 vitamini ile de vücuttaki enerjinin kullanılmasını sağlar. Özellikle yaz mevsiminin sıcak günlerinde hissedilen yorgunluk ve halsizlik hissine karşı günlük 1 adet yerli muz tüketilmesi tavsiye edilir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın içeriğindeki kakao normal ve sütlü çikolataya göre daha fazladır. Kakaonun içeriğindeki antioksidanlar ise damarlardaki kan akışını artırarak kaslara ve beyne daha fazla oksijen gitmesine katkı sağlar. Ayrıca kakaonun içeriğindeki antioksidanların zihinsel yorgunluğu azalttığı ve insan psikolojisine çok iyi geldiği yapılan araştırmalar ile tespit edilmiştir. Bitter çikolata içeriğinde zihinsel enerjiyi artıran ve ruhsal olarak insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlayan teobromin ve kafein gibi uyarıcı bileşikleri barındırır. Şeker hastalığı olmayanların bitter çikolatayı günlük 20 gram tüketmesi önerilir.

Yoğurt

İnsan vücudundaki ikinci beynin bağırsaklar olduğu söylenebilir. Bağırsak mikrobiyotası düzgünse bağışıklık sistemi daha kuvvetli olacağı gibi enerji metabolizması daha verimli çalışır ve ruhsal sağlığı da önemli katkı sağlar. Yoğurdun içeriğindeki Probiyotikler bağırsak mikrobiyotasını düzenlediği gibi gün içerisinde bedensel ve zihinsel olarak da zinde kalınmasını sağlar. Yine yoğurdun içeriğindeki B vitaminleri vücudun depoladığı enerjinin kullanılmasında önemli bir yardımcıdır. İntoleransı ya da alerjisi olmayanlar, günlük 2 su bardağı yoğurt / kefir yemeyi ihmal etmemelidir.