Greyfurtun Faydaları Nelerdir

greyfurtun faydaları nelerdir
greyfurtun faydaları nelerdir

Hastalıklardan korunabilmek açısından oldukça sık tüketimi sağlanan greyfurt, içeriğinde yer alan C vitamini sebebiyle güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu durum sonucunda da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Tüm turunçgiller gibi kalori açısından da az ve neredeyse hiç yağ içermemekte olan greyfurt, kilo kontrolünün sağlanması açısından yapılan diyet listelerinde sık sık tercih edilmektedir. Fakat bazı ilaçlarla birlikte etkileşimde olan greyfurt, tüketiminde oldukça dikkatli olmakta fayda olacaktır. Greyfurt kaç kalori, greyfurtun faydaları nelerdir ve greyfurt ile ilgili merak edilenler bu yazımızda sizler için derlenmiştir.

Greyfurt Nedir

Greyfurt, sedef otugiller ailesinden yaprakları dökülmeyen bir ağacın meyvesidir. Bir turunç bir diğer adıyla narenciye çeşidi olan bu meyvenin ana vatanı ise Jamaika’dır. Ülkemizde de özelikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmektedir. Sonbaharda olgunlaşan greyfurt, yuvarlak ve alttan üstten basık bir şekle sahiptir. Beyaz, sarı, kırmızı ya da pembe aynı zamanda çekirdekli veya çekirdeksiz olarak da bulunabilir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir

 • Kilo vermede yardımcı olur: Dengeli bir beslenme programının bir parçası olan greyfurt tüketimi, önemli ölçüde katkılar sağlamaktadır. Kalori açısından oldukça düşük olan ve bunların içerisinde antioksidanlar ile birlikte kilo kaybında yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda glikoz insülin düzeyinin greyfurt tüketiminin önemli miktarda azalmasıyla birlikte yemeklerden önce tüketimi sağlanan greyfurtun yarısının tüketilmesi durumunda insülin direncisinin azalmasında etkili olduğu görülmüştür. Aynı zamanda obezite ve ilişkili bozukluklarla mücadele edebilmek açısından oldukça faydalı bir gıda olarak yer almaktadır.
 • İnme riskini minimum seviyeye indirir: Greyfurt, kolesterolle birlikte yağ birikimi ve iskemik inme riskinin minimum seviyeye inmesinde katkı sağlayan C vitamini ve diğer bileşiklerin içeriğine sahiptiir.
 • Kan basıncını kontrol altına alır ve kalp sağlığının iyileşmesini sağlar: Greyfurt, her biri sağlıklı bir kalbin korunmasına yardımcı olmasını sağlayan C vitamini, potasyum, likopen ve diyet liflerinin içeriğine sahiptir. Kan lipit içeriğinin azalmasıyla birlikte trigliseritlerin birikmesinin önüne geçerek aterosklerozla mücadeleye yardımcı olmaktadır. Potasyum aynı zamanda vazodilastasyona sebep olmaktadır. Bu durum sonucunda da kan akışının iyileşmesini sağlar ve kan basıncının düşmesine destek olur.
 • Cilt kalitesinin artmasını sağlar: Greyfurtlarda yer alan C vitamini, genellikle cilt dokusunun iyileşmesine destek olur, kırışıklıkların önüne geçerek güneş ve kirliliğin sebep olduğu cilt hasarlarına karşı koruyucudur. Sağlıklı bir cilt tonu için cildin destekleyici yapısıyla birlikte kolajen oluşumuna destek olur. A vitamini aynı zamanda parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sindirim sistemini düzenler: Yüksek su içeriğine sahip olmasıyla birlikte diyet liflerinin varlığı bağırsak hareketinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlık probleminin önüne geçer ve sağlıklı bir sindirim sisteminin devamlılığını sağlar.
 • Astımı önler: C ve A vitaminiyle birlikte büyük oranda antioksidanlar ve diğer eser mineraller, astım hastalığı açısından fayda sağlamaktadır. Astım ataklarını, astım ataklarının şiddetini ve süresinin azalmasında katkı sağlamaktadır.
greyfurt nasıl tüketilmeli
greyfurt nasıl tüketilmeli

Greyfurt Nasıl Tüketilmeli

Greyfurtu portakal gibi soymak biraz daha zor olacaktır. Meyveyi kabuğundan ayırmak çok kolay olmayabilir. Meyvenin her iki kısmını bıçak yardımıyla kesilmeli, yüzey üzerinde bölgeler kesilerek soyulmaya başlanmalıdır. Greyfurt iki parçaya bölünerek veya küçük dilimlere ayrılarak da tüketimi sağlanmaktadır.

Greyfurt Nasıl Bir Meyvedir

Tropik bir meyve çeşidi olan greyfurt, mineral ve vitamin açısından zengin sulu bir meyvedir. Kalori değeri düşük olan greyfurt ayrıca ekşi ve birazda acımsı tadıyla birlikte ağızda tuzlu bir tat bırakmaktadır. Greyfurt, yüksek miktarda C vitamini içermektedir. Aynı zamanda uzun süre tokluk hissiyatı veren lif ve pektin içeriğine sahiptir. Renginin pembe olan çeşidi genel olarak sarı olan greyfurttan daha tatlıdır ve hücreleri korumakta olan karotenoid olan likopen açısında zengindir. Turuncudan kırmızıya kadar geçiş renklere sahip olan greyfurt aynı zamanda diye döneminde de yardımcı besinler arasında yer almaktadır. Tüm turunçgiller gibi az kalori değerindedir. Greyfurttun içeriğinde neredeyse yağ yoktur ve sağlıklı tüm değerli bileşenler yer almaktadır.

Greyfurt Çeşitleri Nelerdir

Ülkemizde Akdeniz ikliminde yetiştirilen greyfurt; büyüklük, şekil, renk, kabuk kalınlığı, çekirdek içeriği ve tat açısından büyük farklılıklar gösteren çeşitliliğe sahiptir. Dünya’da yetiştirilen yaklaşık olarak 20 greyfurt çeşidi yer almaktadır. Geleneksel olarak ünlü ‘Jaffa’ gibi beyaz etli, eşki ve acı çeşitleri de yer almaktadır. Ağırlıklı olarak ise ABD’de ‘Ruby Red’ ya da ‘Redblush’ olarak adlandırılan greyfurtun daha tatlı olan pembe renk çeşitleri ise Avrupa’daki Akdeniz ikliminde yetiştirilmektedir.

greyfurt kaç kalori
greyfurt kaç kalori

Greyfurt Kaç Kalori

Greyfurt yüksek oranda C vitamini içeriğine sahip olunmasıyla birlikte bilinmektedir. 100 gram miktarındaki greyfurt vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yaklaşık olarak %60 oranını karşılamaktadır. Diğer turunçgillere oranla greyfurtun kalorisi daha düşüktür. 100 gram ağırlığındaki greyfurt yaklaşık olarak 40 ila 50 kalori değerine sahiptir. Düşük kalori içeriğinin nedeni büyük miktarda yer alan sudan kaynaklıdır. Aynı zamanda 100 gram greyfurtta 8 gram miktarında şeker, çok az miktarda yağ ile birlikte çeşitli vitamin ve mineraller yer almaktadır.

Greyfurt Meyvesi Neye İyi Gelir

İçeriğinde yer alan C vitamini, potasyum, likopen ve lifli yapısı ile birlikte kalp ve damar sağlığı açısından olumlu katkıları bulunan greyfurt, kalp krizi ve artrit problemlemlerinin yaşanma olasılığını minimum seviyeye indirmektedir. Kan basıncının düşmesiyle birlikte tansiyon ve kan akışının iyileştiren greyfurtun ideal seviyede tüketimi sonucunda sağlık açısından pek çok katkı sağlamaktadır.

1 Günde Ne Kadar Greyfurt Yenmeli

Greyfurt, içeriğinde yer alan vitaminler sayesiyle vücuda pek çok fayda bulundurmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle birlikte fazla kilolardan kurtulmada da olumlu etkiler yaratan besinlerden biridir. Beslenme ve diyet uzmanları tarafından her gün 1 adet greyfurtun tüketilmesi önerilmektedir.

Greyfurtun İçeriği Vitaminler

 • C, A, E, K, B1, B2, B3, B5 ve B9 vitaminleri yer almaktadır.
 • Potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, selenyum mineralleri de bulunmaktadır.
 • Protein,
 • Karbonhidrat,
 • Lif
 • Beta-karoten, likopen, naringenin, hesperidin antioksidanları,
 • Pektin,
 • Sitrik asit (limon tuzu) içeriğine sahiptir.